Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Стара Загора повикаха "лекари" на дърветата за преглед на 147 зелени "пациенти"

Арбористи от цяла България работят на територията на община Стара Загора до края на месец януари. Общо 147 опасни и труднодостъпни дървета в детски градини, училища и тесни улици ще бъдат обработени, както и такива на територията на Летния театър.

Дворът на Основно училище "Кирил Христов", сутринта.  Температурите навън са много близо до фразата " от студ дърво и камък се пука", но на територията на школото има зелени "пациенти", които се нуждаят от лекар.  

Екипът арбористи – Иван Бориков и Максим Янев, който е и ландшафтен архитект, се подготвят за прегледа им.   

" Подобно на лекарите – хирурзи  и ние имаме нужда от инструменти с които да извършваме необходимото за да прегледаме а ако се налага и да излекуваме нашите зелени "пациенти",  обяснява ръководителят на дейностите и арборист Максим Янев.  

Затова, заедно с малката резачка,  сбруята с оборудване на Иван Бориков тежи около 20 килограма.  Минути по-късно арбористът  е на височина от  5-6 метра в короната на дървото. Прегледът на зеления пациент бързо показва проблемен клон. За който обаче, тези, които гледат от земята, няма как да подозират. 


При прегледа, а ако се налага -  и при, образно казано, "операцията" на дървото от значение са много неща – начинът на среза - от това зависи дали зеленият "пациент" ще може да затвори раната си. От значение са анатомията, устройството на дървото.  Най-честата манипулация, която се налага да се направи на зелените "пациенти", е съкращаване на короната. А за да се вземе решение за нея от значение пак са редица фактори – например  колко силно е издържен клонът преследвайки светлината, определяне на центъра на тежестта и налага ли се да бъде корегиран,  физичния закон за лост, според който ако се вземат 10 процента от този лост, стабилността в основата ще бъде повишена  и много други. 

Ако експертизата не стига или за нещо се колебае, могат да се използват и уреди, например импулсен томограф. Той измерва честото на вълните, които преминават през дървото, когато се удари с чук по ствола му. Колкото по-бързи са те, дървесината е по-здрава.

Около 20 са активно практикуващите арбористи в България. У нас професията не е включена в професионалния класификатор.  

"Когато е на терен, арбористът  не бива да бъде сам, защото наред с грижата за пациента, трябва да се мисли и за него самия, за неговата безопасност", казва Максим Янев

Прегледите на набелязаните 147 зелени "пациенти" в Стара Загора от арбористите под ръководството на Максим Янев  продължават до края на месеца.  

А колко точно дървета в Стара Загора имат нужда от лекари – на този етап отговорът на въпроса не е ясен. Около 114 000 са дърветата в Града на липите, но тепърва предстои тяхната паспортизация.  За която има проведени разговори с Янев, но нещата все още са в процес на уточняване.

Повече чуйте в репортажа


По публикацията работи: Дарина Колева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Болярово децата се подготвят за посрещането на Баба Марта

Работилничка за мартеници създадоха в Болярово ученици , родители  и учители. Децата показаха  завидни умения при работа с  бели и червени вълнени конци, за да създадат най-българския символ вещаещ идващата пролет –мартеницата,  съобщиха от пресцентъра на..

публикувано на 21.02.25 в 15:14

Ски зона Котел - още една възможност за начинаещите скиори

Новата снежна покривка от последните дни дава възможност още малко да се порадваме на зимните спортове и игрите със снега. За старозагорци най-близкото място, където могат да покарат ски или шейни, е пистата на Бузлуджа.  На час и половина път от..

публикувано на 20.02.25 в 18:28

Владимир Карамазов представи дебютната си книга „Мина половин живот“ в Стара Загора

„Това е разказ за движението в моя живот. Аз съм Владимир Карамазов. Актьор. Сега ще вляза в нова роля – на разказвач. Едно от важните неща в живота ни е да се движим напред – физически и ментално. Така можем да се озовем на места, които само сме..

публикувано на 19.02.25 в 16:53

Англичанин дари над 100-годишен портрет на Левски и Ботев на Болярово

Половин година след последното ми идване в кафенето на сем. Ставреви , известно като „кафенето на Левски“ в Болярово забелязвам нови „експонати“ по стените на кафенето. Едната половина от него е посветена на Апостола на свободата с графични портрети по..

публикувано на 18.02.25 в 17:54

Кой е вторият Васил Кунчев и каква е връзката му с Левски?

  Едва ли има българин, чието сърце да не трепва, щом чуе името Васил Левски!  Име, което е символ на безсмъртие, а  личността на Левски е най-святата за нас, превърната от всенародната почит и любов в икона, в светец.  За нас, като българи, като народ,..

публикувано на 18.02.25 в 15:02

Раздаваха валентинки на пътуващите с градския транспорт в Стара Загора

Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..

публикувано на 14.02.25 в 17:36

Американецът Жеко Недев от Бостън до Стара Загора

Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...

публикувано на 14.02.25 в 12:11

Художествената галерия в Казанлък показва бъдещето на храната

Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..

публикувано на 13.02.25 в 16:45

Брадато лешоядче се излюпи в Спасителния център за диви животни в Стара Загора

Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..

публикувано на 13.02.25 в 16:22
Снимката е илюстративна.

Къде грешим в грижата за домашните любимци?

Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..

публикувано на 13.02.25 в 14:42