Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Стара Загора повикаха "лекари" на дърветата за преглед на 147 зелени "пациенти"

Арбористи от цяла България работят на територията на община Стара Загора до края на месец януари. Общо 147 опасни и труднодостъпни дървета в детски градини, училища и тесни улици ще бъдат обработени, както и такива на територията на Летния театър.

Дворът на Основно училище "Кирил Христов", сутринта.  Температурите навън са много близо до фразата " от студ дърво и камък се пука", но на територията на школото има зелени "пациенти", които се нуждаят от лекар.  

Екипът арбористи – Иван Бориков и Максим Янев, който е и ландшафтен архитект, се подготвят за прегледа им.   

" Подобно на лекарите – хирурзи  и ние имаме нужда от инструменти с които да извършваме необходимото за да прегледаме а ако се налага и да излекуваме нашите зелени "пациенти",  обяснява ръководителят на дейностите и арборист Максим Янев.  

Затова, заедно с малката резачка,  сбруята с оборудване на Иван Бориков тежи около 20 килограма.  Минути по-късно арбористът  е на височина от  5-6 метра в короната на дървото. Прегледът на зеления пациент бързо показва проблемен клон. За който обаче, тези, които гледат от земята, няма как да подозират. 


При прегледа, а ако се налага -  и при, образно казано, "операцията" на дървото от значение са много неща – начинът на среза - от това зависи дали зеленият "пациент" ще може да затвори раната си. От значение са анатомията, устройството на дървото.  Най-честата манипулация, която се налага да се направи на зелените "пациенти", е съкращаване на короната. А за да се вземе решение за нея от значение пак са редица фактори – например  колко силно е издържен клонът преследвайки светлината, определяне на центъра на тежестта и налага ли се да бъде корегиран,  физичния закон за лост, според който ако се вземат 10 процента от този лост, стабилността в основата ще бъде повишена  и много други. 

Ако експертизата не стига или за нещо се колебае, могат да се използват и уреди, например импулсен томограф. Той измерва честото на вълните, които преминават през дървото, когато се удари с чук по ствола му. Колкото по-бързи са те, дървесината е по-здрава.

Около 20 са активно практикуващите арбористи в България. У нас професията не е включена в професионалния класификатор.  

"Когато е на терен, арбористът  не бива да бъде сам, защото наред с грижата за пациента, трябва да се мисли и за него самия, за неговата безопасност", казва Максим Янев

Прегледите на набелязаните 147 зелени "пациенти" в Стара Загора от арбористите под ръководството на Максим Янев  продължават до края на месеца.  

А колко точно дървета в Стара Загора имат нужда от лекари – на този етап отговорът на въпроса не е ясен. Около 114 000 са дърветата в Града на липите, но тепърва предстои тяхната паспортизация.  За която има проведени разговори с Янев, но нещата все още са в процес на уточняване.

Повече чуйте в репортажа


По публикацията работи: Дарина Колева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Есента и детският имунитет

Преходните месеци между различните сезони са предизвикателство за родители и деца. Есента е времето, когато децата са изправени пред двойно изпитание - свършват ваканционните безгрижни дни, започва новата учебна и творческа година. Сега е периодът, в..

публикувано на 29.09.24 в 11:30

Библиотека "Захарий Княжески" се включва в Нощта на изкуствата

Научно-образователен детски център „Музейко“ представя изложба, посветена на зелената енергия в РБ „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Експозицията гостува в града този петък, 27 септември, за Нощта на изкуствата, съобщи директорът на културната..

публикувано на 25.09.24 в 14:52

Педагогът, богослов и писател Константин Димитров пътешества с велосипед по света

Константин Димитров е писател, педагог, богослов, поет и...пътешественик. Той е дипломиран преподавател и преводачс испански, английски и руски езици с 35 годишна практика. През 1993 год. става член на Мадридската асоциация на филолозите. Има издадени..

публикувано на 18.09.24 в 15:41

С рок музика отглеждат защитен вид птици в "Зелени Балкани"

След успешното възстановяване на популацията на белошипите ветрушки от "Зелени Балкани" в България само тази година от Центъра в природата са пуснати 1500 птици.  Още около 150 -200 от птици от редкия за България вид са задържани за размножителните..

публикувано на 18.09.24 в 09:25

Как деца и родители да преминат по-леко през промяната и адаптацията в първи, пети и седми клас

Лятото неусетно се приплъзна между пръстите ни като морски пясък, и ето че вече на прага на новата учебна година деца и родители се вълнуват как ще премине тя. Освен трескавата подготовка по набавянето на задължителните ученически пособия и покриване на..

публикувано на 15.09.24 в 11:30

Добрият пример са младите музиканти Филип Донков и Васил Желев, чиито клип завладя мрежата

Ако търсите добрият пример, разходете се из улиците на България. Най – вероятно е да ги срещнете в морската ни столица, ще ги разпознаете по китарата в ръка. Филип Донков, който е само на 14 и приятеля му Васил Желев се срещат случайно, а любовта..

публикувано на 13.09.24 в 17:21

Рицарски турнир за деца организират в Стара Загора тази неделя

Ученическо състезание, игри и забавления „Като рицарите“ организират Клуб „Изследовател – роден за приключения“ в неделя на 15 септември от 11ч. в парк „Артилерийски“ в Стара Загора. Събитието е стартово за началото на учебната година, поясни за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 15:50

Изпълнена заръка възкресява легендарния Индже войвода

  Един от легендарните български войводи, закрилник и на поробеното  българско население  е Стоян - Индже войвода. Той живял през 18-ти и двадесетте години на 19-ти  век и за родното му място спорят няколко селища, сред които са селата около Бакаджика –..

публикувано на 13.09.24 в 12:01

Петък, 13-и е!

Петък 13-и от векове е смятан за лош ден .  На тази дата много хора отказват да пътуват, да правят големи покупки или да подписват договори, факт е, че суеверията около числото 13-и измъчват човечеството от векове. Според изследователите съществуват..

публикувано на 13.09.24 в 07:30

Реставрираната музейно- етнографска сбирка в с. Белица отново отвори врати

В навечерието на празника на с. Белица в община Любимец, кметът на селото Дияна Кушелиева, заедно със самодейци от читалището и местни ентусиасти възродиха музейната етнографска сбирка след многогодишно прекъсване. Експозицията от автентични предмети..

публикувано на 10.09.24 в 15:02