Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградиха Стара Загора и Казанлък от Фонда за устойчиви градове

Община Стара Загора бе наградена с отличие в сектор „Градско развитие“ по време на церемония, организирана от Фонд за Устойчиви градове. Тя се провежда по повод приключването на първия цикъл на инвестиране на Фондовете за градско развитие за София и Южна България.

“Благодаря от името на кмета на община Стара Загора Живко Тодоров за високото отличие. Изказвам благодарност към финансовите партньори, както и към всички участвали в процеса на проектиране и изграждане на пазар “Васил Шаханов” и Летен театър, които се радват на положителни отзиви от старозагорци и до днес”, каза при получаване на отличието зам.-кметът на Стара Загора арх. Мартин Паскалев.

Община Казанлък беше отличена от Фонда за устойчиви градове в сектор "Туризъм и културно наследство" за проекта "Светът на траките". Проектът е финансиран по Оперативна програма “Региони в растеж 2014-2020” и е на стойност над осем милиона лева. Той включва консервация, реставрация и социализация на тракийска гробница и култов комплекс "Оструша", изграждане на велоалея от град Крън до град Шипка, изграждане на туристическия комплекс "Светът на траките". 

Фондовете за градско развитие (ФГР) са финансов инструмент по Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020, които надграждат над фондовете, създадени по инициативата JESSICA от предходния програмен период. Основната цел на Фондовете за градско развитие е привличането на допълнителен частен ресурс към публичния, предоставен от ОПРР 2014-2020 г. чрез Фонд мениджър на финансови инструменти за България (ФМФИБ), за финансиране на допустими градски проекти и за осъществяване на целите на Регионалната политика на ЕС


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

13 хил. дръвчета бяха засадени на мястото на опожарена гора край Стара Загора

В Стара Загора стотици доброволци се включиха в залесяването на унищожената при голям пожар миналата година територия в местността „Седми километър“ край града. В днешния ден бяха засадени 13 000 фиданки от вида атласки кедър на площ от 65 дка...

публикувано на 22.11.25 в 17:09

Все още има налични противогрипни ваксини в РЗИ - Ямбол

В Регионалната здравна инспекция в Ямбол все още могат да бъдат поставени противогрипни ваксини. Очаква се броят на заболелите през този сезон да е най-голям в края на януари.  След регистриран ръст на заболели  от остри респираторни инфекции преди..

публикувано на 22.11.25 в 16:44

Студен атмосферен фронт навлиза в страната

През следващото денонощие над страната ще премине студен атмосферен фронт . През нощта облачността ще е значителна и валежи от дъжд ще има в Западна и Централна Северна България.  Утре, след временно спиране на валежите, след обяд на места в западната..

публикувано на 22.11.25 в 16:29

Транспортират пострадал с медицински хеликоптер от Ямбол до "Пирогов"

Системата за спешна медицинска помощ по въздуха е задействана днес в  Ямбол. 49- годишен мъж, който преди обед, е  бил приет в спешното отделение на многопрофилната болница в Ямбол със счупен лумбален прешлен, се е наложило да бъде  транспортиран..

публикувано на 22.11.25 в 15:50

13 хил. дръвчета бяха засадени на мястото на опожарената гора в местността "Седми километър"

В Стара Загора стотици доброволци се включиха в залесяването на унищожената при голям пожар миналата година територия в местността „Седми километър“ край града. В днешния ден бяха засадени 13 000 фиданки от вида атласки кедър на площ от 65 дка...

публикувано на 22.11.25 в 14:26

Катастрофа затруднява движението по пътя Казанлък - Стара Загора

Временно движението по път I-5 Казанлък - Стара Загора в района на с. Ягода  в посока Стара Загора се осъществява в една лента поради ПТП. Трафикът се регулира от "Пътна полиция". Движението в района вече е възстановено, съобщиха от АПИ.

обновено на 22.11.25 в 13:41

Започна строеж на социален комплекс в Мамарчево за жени с интелектуални затруднения

В боляровското село Мамарчево започна изграждането на социален комплекс, в който жени с интелектуални проблеми  от цялата страна, ще бъдат настанени в среда, близка до семейната. Средствата за изграждането на жилищата са осигурени по плана за..

публикувано на 22.11.25 в 12:24

Стара Загора постави начало на Фестивала на оперното и балетното изкуство

Стара Загора постави начало на 55-ото издание на Фестивалa на оперното и балетното изкуство (ФОБИ), посветено на 100 години Държавна опера – Стара Загора. Премиерата на „Андре Шение“ от Умберто Джордано събра многобройна публика и постави силно начало на..

публикувано на 22.11.25 в 11:20

Стара Загора развива предприемаческата екосистема

В рамките на Световната седмица на предприемачеството (Global Entrepreneurship Week) - най-голямата глобална инициатива за насърчаване на предприемаческото мислене, провеждана ежегодно в над 200 държави, в студиото на Радио Стара Загора гостуваха..

публикувано на 22.11.25 в 11:10
Община Болярово

Община Болярово планира създаване на социално предприятие за заетост на уязвими групи

Община Болярово подготвя проект за създаване на социално предприятие, което ще осигурява трудова заетост и социална интеграция на хора в неравностойно положение и с увреждания. Инициативата се реализира чрез кандидатстване за европейско финансиране по..

публикувано на 22.11.25 в 09:29