Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще задържат ли безплатните учебници повече ученици в клас?

Снимка: БГНЕС

80 млн. лв. са предвидени в бюджета за безплатни учебници на учениците от 8 до 12 клас. Досега това важеше само за учениците от 1 до 7 клас, а от следващата учебна 2024/2025 година безплатни учебници ще ползват всички ученици. Средствата бяха осигурени с приемане на промени в Закона за предучилищното и училищното образование, които депутатите гласуваха в края на януари.

Целта е по този начин да се даде равен достъп до образование на всички ученици, но дали това ще помогне за овладяване на проблема с все повече отпадащи от образователната система ученици? 

"Безплатни учебници за всички определено е правилна стъпка да се осигурят основите като материална база, но далеч не е достатъчно. Съществува голяма част ученици, които имат затруднения въобще де използват учебниците и се нуждаят от подкрепа вкъщи, но често няма как и не могат да я получат. Затова ние в училище търсим начин да им помогнем, за да бъде развит техният потенциал, а не да остават на едно и също ниво", коментира в студиото на Радио Стара Загора Яница Господинова, преподавател по английски език от програмата "Заедно в час" в старозагорската гимназия по електроника "Джон Атанасов". Повече от 10 години програмата работи за осигуряването на равен достъп до качествено образование на всяко дете в България, независимо от населеното място, в което живее, училището, в което учи, етническия му произход и социално-икономическото положение на родителите. 

Според Яница Господинова учебникът е важен, важно е какво е съдържанието, дали темите са съвременни, но за ученика основното е как е поднесена информацията. "За учителя учебника е само инструмент и не е длъжен да използва всички материали в него, може да избира, да допълва от интернет, от други учебници или източници, за да поднесем по-интересно и разбираемо материала", допълва Яница Господинова. 

Учителката в голяма степен не е съгласна с резултатите от последното проучване на Програмата за международно оценяване на учениците PISA, според което над половината български ученици нямат умения да се справят с проблеми от всекидневието. 

"Много от учениците не че са функционално неграмотни, а по-скоро не виждат смисъл в образованието и оттам губят желание да учат. Те искат да знаят къде съответното знание или правило би им било полезно, би им помогнало, имат нужда да виждат цялостно нещата, да бъдат свързани, а не да се учат на парче. В това отношение има още много да се работи", посочи Господинова.

Целия разговор може да чуете в звуковия файл.         




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Владимир Петков: Нова Зеландия е прекрасно място, струва си да се посети

Владимир Петков е българин, който от над 20 години живее в Нова Зеландия. Той е завършил в образованието си в Корнел, САЩ , специалност микроикономика и след това започва работа в Уелингтън , столица на Нова Зеландия. Преподавател е в тамошния..

публикувано на 17.01.25 в 08:31
Стефан Шоселов

Без компенсации за високите цени на тока бизнеса е заплашен от фалити

Без подкрепата за бизнеса заради високите цени на електричеството на свободния пазар ще се стигне до фалити, а и до намаляване на приходите в държавната хазна. Това заяви за Радио Стара Загора Стефан Шоселов, бизнесмен и председател на..

публикувано на 15.01.25 в 09:31

В деня на Банго Васил: Сегрегацията е най-голямата пречка за напредъка на ромската общност

Сегрегацията и дискриминацията са основните пречки, които ромската общност среща в опитите си за приобщаване в обществото. Това каза за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. Той гостува в предаването..

публикувано на 14.01.25 в 12:08
Пламен Донев, член на УС на ИДЕС

ИДЕС: Предложените промени в държавния бюджет поставят бизнеса в неконкурентно положение

Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в официална..

публикувано на 13.01.25 в 14:50

Все повече младежи използват вейп, снус и никотинови паучове, без да разбират вредата от тях

Наблюдава се снижаване на възрастта на първи опит и увеличаване употребата на електронни устройства за пушене като т.нар. вейпове, включително с канабиноиди сред младежите. Това коментира за Радио Стара Загора Даниела Илиева, председател на..

публикувано на 13.01.25 в 08:44
Любомир Аламанов

За опасностите от отмяната на фактчекърите с модел на общностни бележки във фейсбук

С помощта на нещо като масово гласуване, а не чрез авторитет или редакция ще се определя кое е истина и кое не в постовете във фейсбук, след като стана ясно, че компанията майка на фейсбук – Мета прекратява програмата си за проверка на фактите от..

публикувано на 09.01.25 в 13:24

Любомир Стефанов: Няма драма в спирането на преговорите за съставяне на правителство

Новината за прекратяване на преговорите за съставяне на правителство между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ не е изненадваща, но не бива да бъде драматизирана. Очевидно политиците продължават с процеса на осъзнаване, че е необходима сериозна..

публикувано на 06.01.25 в 11:49

УНИЦЕФ България ще работят по три основни проекта свързани с образованието

През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..

публикувано на 03.01.25 в 09:57

Кризата, войната, цената на енергията и работната ръка са предизвикателствата за Прогрес АД през 2024

Настъпващата индустриална криза в Западна Европа, несигурността и военните конфликти,  цената на електроенергията и работната ръка, са основните предизвикателства през 2024 година за Прогрес АД – Стара Загора . Компанията е специализирана в..

публикувано на 31.12.24 в 13:42
Ивайло Илиев

За да преодолеем разделението в обществото ни трябва нова голяма цел като Шенген

Неслучилата се ротация в управлението и опорочените избори са сред събитията белязали изминаващата политическа година в страната, коментира в ефира на Радио Стара Загора политологът и журналист Ивайло Илиев. По думите му се увеличава и..

публикувано на 30.12.24 в 13:25