Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще задържат ли безплатните учебници повече ученици в клас?

Снимка: БГНЕС

80 млн. лв. са предвидени в бюджета за безплатни учебници на учениците от 8 до 12 клас. Досега това важеше само за учениците от 1 до 7 клас, а от следващата учебна 2024/2025 година безплатни учебници ще ползват всички ученици. Средствата бяха осигурени с приемане на промени в Закона за предучилищното и училищното образование, които депутатите гласуваха в края на януари.

Целта е по този начин да се даде равен достъп до образование на всички ученици, но дали това ще помогне за овладяване на проблема с все повече отпадащи от образователната система ученици? 

"Безплатни учебници за всички определено е правилна стъпка да се осигурят основите като материална база, но далеч не е достатъчно. Съществува голяма част ученици, които имат затруднения въобще де използват учебниците и се нуждаят от подкрепа вкъщи, но често няма как и не могат да я получат. Затова ние в училище търсим начин да им помогнем, за да бъде развит техният потенциал, а не да остават на едно и също ниво", коментира в студиото на Радио Стара Загора Яница Господинова, преподавател по английски език от програмата "Заедно в час" в старозагорската гимназия по електроника "Джон Атанасов". Повече от 10 години програмата работи за осигуряването на равен достъп до качествено образование на всяко дете в България, независимо от населеното място, в което живее, училището, в което учи, етническия му произход и социално-икономическото положение на родителите. 

Според Яница Господинова учебникът е важен, важно е какво е съдържанието, дали темите са съвременни, но за ученика основното е как е поднесена информацията. "За учителя учебника е само инструмент и не е длъжен да използва всички материали в него, може да избира, да допълва от интернет, от други учебници или източници, за да поднесем по-интересно и разбираемо материала", допълва Яница Господинова. 

Учителката в голяма степен не е съгласна с резултатите от последното проучване на Програмата за международно оценяване на учениците PISA, според което над половината български ученици нямат умения да се справят с проблеми от всекидневието. 

"Много от учениците не че са функционално неграмотни, а по-скоро не виждат смисъл в образованието и оттам губят желание да учат. Те искат да знаят къде съответното знание или правило би им било полезно, би им помогнало, имат нужда да виждат цялостно нещата, да бъдат свързани, а не да се учат на парче. В това отношение има още много да се работи", посочи Господинова.

Целия разговор може да чуете в звуковия файл.         




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00

Борислав Григоров: "Екосистемата и въглерода"

"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..

публикувано на 04.12.24 в 09:18
Надя Недялкова

Най-лесно ще пестим, ако изтрием социалните мрежи

Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..

публикувано на 02.12.24 в 09:46

Светла Ангелова: Осиновете куче, не стимулирайте незаконните търговци

Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..

публикувано на 23.11.24 в 10:47
Тихомир Тодоров

Промени в трудовото законодателство трябва да облекчат работодателите

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...

публикувано на 22.11.24 в 10:58
Борислав Цеков

Борислав Цеков: Малките партии се опитват да налагат тирания на малцинствата

Трудно е да се говори за разумен изход от парламентарната криза, защото партиите страдат от дефицит на разум. Това мнение изрази в предаването „60 минути повече политика“ по Радио Стара Загора специалистът по конституционно право доц. Борислав..

публикувано на 21.11.24 в 16:16
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Очертава се по-сериозна ескалация на войната в Украйна

Руската федерация ще продължи да използва всякакви сили и средства за военна победа срещу Украйна, с която да наложи своите искания за завладяване на страната. Този комента за развитието на събитията на фронта 1000 дни след началото на..

публикувано на 21.11.24 в 15:46
На снимката от ляво надясно: Петър Бозаджиев и Ивайло Янев

Водеща IT компания с интерес към Стара Загора

Представители на технологичната компания ICT Strypes са в Стара Загора за серия от срещи с ръководството на Тракийския университет, училища и местната власт. В рамките на визитата  се проучват възможностите за сътрудничество в областта на образованието..

обновено на 20.11.24 в 14:44