Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестрикции налагат 14 изследователски университета

Нидерландия ограничава приема на студенти в програми на английски език

| обновено на 13.02.24 в 14:51
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Висши училища в Нидерландия се обявиха срещу приема на чуждестранни студенти в бакалавърски програми на английски език. Това са 14 държавни изследователски университета, които предприемат действия, за да редуцират бъдещите студенти чрез квоти и изпити. В тези образователни институции се преподават едни от най-желаните специалности - право, психология, компютърни науки. Ограничителните мерки се очаква да влязат в сила от академичната 2025/2026 година. Това съобщи пред Радио Стара Загора Милена Генчева, основател и управляващ директор на Unify - официален представител на холандските университети в България. Тя уточни, че промените няма да засегнат магистърските програми на английски.

Според ректорите на 14-те висши училища напливът от чужбина води до препълнени аудитории и до недостиг на жилища в университетските градове в Нидерландия. В същото време от Съвета на ректорите признаха преди дни, че университетите се нуждаят от чуждестранните студенти, защото те плащат по-високи такси за обучението си. Университетските власти се фокусират и върху познанията на студентите по нидерландски език и култура.

Според Милена Генчева оповестеното намерение не е изненада, защото повече от година и половина темата се дискутира, включително на фона на общата миграционна политика и настроенията в обществото. Тя не смята, че последните тенденции ще повлияят на желанието на младежите да учат в Нидерландия, но "ще се селектират само най-добрите, а за целта е важна предварителната им подготовка", като се обсъждат отделни квоти за местни и чужди студенти.

В отговор на въпрос тя каза, че бъдещите мерки няма да засегнат останалите 36 университета с практическа насоченост. Дори властите им строят нови кампуси, за да поемат потока международни студенти. В тях се преподават IT технологии, софтуерни програми, AI (изкуствен интелект), дизайн на компютърни игри, арт специалности, туризъм, медии и други, отбеляза Генчева.

Годишната такса за обучение в Нидерландия е 2500 евро и не се обсъжда повишението й, увери тя. Стимул за чуждестранните студенти е субсидията около 850 евро на месец, която могат да получават, ако полагат труд по 32 часа месечно.

Страната на лалетата замени на образователната карта Великобритания след Брекзит с високите си образователни стандарти и широката гама от програми на английски. Българите са третата най-голяма международна група студенти след Германия и Италия. Все повече расте интересът към висше образование в Ниската земя. Над 1000 сънародници са избрали да следват там само през последната година.

Белгия има потенциал да настигне и дори да измести Нидерландия, прогнозира Генчева и добави, че годишната такса в белгийските висши учебни заведения е 1000 евро. Възможна алтернатива за англоговорящите също е Люксембург с годишна такса от 800 евро в единствения държавен университет. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

165 години от началото на Българския Великден

Завладяването на България в края на XIV век унищожава Търновската Патриаршия. Ръководството на църковните дела е поето от Гръцката патриаршия в Цариград. Отначало това не се отразява на отношенията между българите и гръцкото духовенство, но в края на..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

"Музиката оживява" в Пето основно училище

Музикална среща по проект организира оркестърът на Общински духов оркестър с учениците от Пето основно училище „Митьо Станев“ в Стара Загора. По идея на отдел „Култура“ и музикантите беше поставено началото на вдъхновяващо пътешествие в света на..

публикувано на 26.03.25 в 09:54
Мария Динева

Отново предлагат застрояване на гора край Богомилово

Групата на Земеделски Народен съюз в Общинския съвет на Стара Загора ще подкрепи предложението б роят на заместник-кметовете да се увеличи от петима на шестима. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора председателят им Мария Динева. Предложението ще..

публикувано на 25.03.25 в 17:21

Арх. Велимир Георгиев за предизвикателството в Стара Загора да има над 50-метрови сгради

Общият устройствен план за Стара Загора е ограничен до 24 метра височина на сградите. "Висока сграда в последно време по-скоро служи като лоша дума, а то не е точно така". Това коментира в ефира на Радио Стара Загора арх. Велимир Георгиев,..

публикувано на 24.03.25 в 16:09

СНЦ "Заедно за животните – България" става на 10 години

Днес, 22 март, Пламена Димитрова отбелязва 10 години от създаването на "Заедно за животните – България" – първата регистрирана организация за защита на животните в Стара Загора. „ Най-ценният ми проект е този за кастрация на бездомни животни,..

публикувано на 22.03.25 в 08:30

"Лъжицата на Купидон" - кулинарно състезание за хора с увреждания

На 25-ти март България ще бъде домакин на международното кулинарно състезание “Лъжицата на Купидон”. Надпреварата  има мисия – да покаже, че хората с увреждания могат да се справят успешно с ежедневни дейности, когато получат възможност и..

публикувано на 19.03.25 в 14:29

Над 150 хиляди са се подписали за по-тежки назания на извършителите на насилие върху животни

Над 150 хиляди души са подкрепили онлайн петиция, която е за по-тежки наказания на извършителите на насилие върху животни. За това съобщи инициаторът й Моника Мишева. Създаването на подписката е провокирано след като преди дни..

публикувано на 18.03.25 в 16:41

Финансистът Надя Недялкова: Финансовата грамотност започва още от семейството

Финансовата грамотност започва още от семейството, като момичетата получават първите си уроци от майките си, а момчетата от бащите си. Необходимо е обаче и финансовата грамотност да бъде застъпена и в училище. Това коментира за Радио Стара Загора по..

публикувано на 17.03.25 в 15:30
Йовка Янчева

Обучението по математика трябва да е с практическа насоченост

На 14 март отбелязваме  Денят на числото Пи и Международния празник на математиката. Всяка година Международният математически съюз избира различна тема, която да обогатява идеите за празника, да предизвиква креативността и да улеснява..

публикувано на 14.03.25 в 11:48
Красимира Катинчарова

Красимира Катинчарова: Срещите ми с избиратели започват още тази седмица

Влизането на партия „Величие“ в парламента не е обрат, а закономерен изход от това, което са се случи на 27 октомври. „Величие“ не е вкарана от никого в този парламент, нито влиза през задната врата, ние сме там по силата на волята на 100 000 души...

публикувано на 14.03.25 в 09:10