На 14 февруари, когато отбелязваме по стар стил Празника на лозаря и виното, ви срещаме с Николай Далаков.
В района на китното село Змейово компанията на Далаков обработва около 200 декара лозя.
„Отглеждаме около 20 различни сорта грозде, от което, благодарение на това, че разполагаме с малки съдове, успяваме да произвеждаме над 20 различни продукта в много красиви лимитирани серии“, разказва лозо-и винопроизводителят.
„Около 650 лева би трябвало да инвестира всеки един лозар на декар засадено лозе, за да може да отгледа пак толкова – около 600-700 килограма грозде. Това означава, че себестойността без печалба за него би била около 80 стотинки до лев за килограм. Помощ за лозарите от страна на държавата няма, този бранш е лека полека на изчезване. Защото субсидиите, които получават в големите страни производителни на грозде са около 20 пъти по-високи, сравнено със субсидиите, които получаваме ние“, разказва Далаков. Според него, само ако лозопроизводителят съумее да превърне продукцията си във вино има шанс за оцеляване в България.
Виното от винарната на Далаков е предназначено основно за българския пазар. Той изнася в малки количества за, както ги нарича, "екзотични" пазари - Япония, Англия.
"Вината ни са страхотни чудесни, те са въплъщение на една моя мечта от преди 20 години вече България да започне да прави страхотни вина и аз съм много щастлив. За съжаление лошият имидж в качествено отношение, създаден през 80-90 години, много трудно се преодолява. Търсят се вина на непоносимо ниски цени, на които ние не сме способни да отговорим. Защото на пазара сме конкуренти с производители, чиято субсидия за производство на грозде достига четиристотин евро на декар. Срещу нашата от тридесет и няколко лева на декар", обяснява Далаков.
Мит според него е твърдението, че качественото вино е скъпо.
"Не цената е определяща а по-скоро отношенията и емоцията която всеки от нас изпитва при консумация на вино. Но ако някой иска да направи добро вино, със сигурност трябва да вложи сериозни средства. За да може да продава виното не само като алкохол, ами и като емоция", казва Николай Далаков.
Цялото интервю с Николай Далаков можете да чуете в прикачения звуков файлИвайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..
Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката. В студиото на Радио Стара..
С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение. По думите на коафьора Стенли..
Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима. Даниела и Димитър са горди..
За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей. Две години преди първата оперна постановка –..
Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..
Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов. От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..
Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през през 1912 година. Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..
На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година. Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..
Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net