Вчера и днес в цялата страна продължават събитията посветени на 151-та годишнина от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. За всеки от нас, българите името му е свято, няма по-велик българин от него. Тези дни покрай датата 18-ти февруари, 1873 г. си спомняме и за много други достойни герои, които са били негови верни другари и съратници. Някои загиват в революцията, която готвят заедно с Дякона, в пламъците на Априлското въстание. Други в избухналата скоро след гибелта му Руско-турска освободителна война през 1877-1878 г. Трети доживяват освобождението и се включват в управлението на възродената българска държава, четвърти остават бедни и си отиват в забрава…
„Възрожденецът Георги Данчов Зографина е сред най-близките и верни приятели на Апостола в чирпанско, учредител на местния революционен комитет. Историците и изследователите на живота на Георги Данчов, приемат, че той е направил най-достоверния портрет на Левски.“, разказва Георги Радулов от Сдружение „Хайдути“.
Още като юноша Георги пише писмо до един от най-известните зографи в Асеновград (българският Ерусалим )-Майстор Алекси Атанасов с молба да го вземе и научи на занаят. Към писмото той прибавя и няколко рисунки с молив за да покаже, че все пак има някакво понятие от изкуство. Явно опитното око на майстора е видяло огромен потенциал, защото след няколко дни е отишъл в Чирпан и се е разбрал с бащата на Георги и го е отвел със себе си в Станимака и след това в Араповския манастир Света Неделя! Това става през 1860 г когато Георги е едва четиринадесет годишен! Именно през тази година Георги вижда за пръв път Ангел войвода в двора на манастира и разбира кой е той. Тази среща променя живота на младежа, защото той е силно впечатлен от осанката и вътрешната сила на войводата, който е проявявал огромен интерес към изографисването на стенописите в храма и отделно от това е имал дързостта да поиска стенописа на кулата си "Самсон убива нубийския лъв! "В Араповския манастир Данчов започва първо да попълва линиите, които Алекси първо е чертал с калем,а след това започва с флоралните мотиви и дрехите на светиите." Буквално за по-малко от година, това дете показва огромно развитие и е усвоил всички техники за смесване на багрила и получаване на боите. Четял жадно от богатата манастирска библиотека житията на светиите! Той е искал да знае всичко възможно за всеки един от тях до най-малките детайли. По този начин е започнал да изографисва с много повече живопис творбите си подобно на едни от най-добрите зографи по онова време Захари Зограф и Никола Зограф Одринчанин!", продължава разказа си Георги Радулов.
След завършването на църквата Георги Данчов отива да учи литографска техника в Цариград. Воден от неустоимото желание за развитие той става изкусен майстор и в тази сфера, а след това купува и фотографска машина . И става един от първите професионални фотографи в България. Един ден в дома му идва отец Матей Преображенски и живота на Данчов тръгва в съвсем различна посока -Левски! Стават толкова близки, че Данчов е с Апостола при обиколките му в цяла Тракия. Разбира се Левски веднага вижда страхотна възможност в таланта на приятеля си и Данчов започнал да прави фалшиви тескерета и восъчни печати! С тях Апостола е продължил обиколките си и в северна България напълно спокоен!
Студентски екологичен клуб „BARBATUS“ към Тракийския университет вече е факт. За дейността на клуба в студиото на Радио Стара Загора разказа преподавателят д-р Руско Петров, познат на обществеността и като оперативен управител на Спасителен център за..
През последните години паркирането е проблем в градовете. Трудно се намират свободни места както в платените зони, така и в близост до мястото, къето живеем. Често съседи стигат до люти битки в спор за това кой къде да паркира. Някога големите туби с..
Големият празник Гергьовден ще бъде отбелязан с демонстрации на традиционни занятия, занаяти и изложба в музей „Етър“ в Габрово. Това каза в ефира на Радио Стара Загора Анна Александрова от единствения музей на открито в България. Акцент в..
Обонянието е едно от най-старите сетива, отговорни за обработката на информация в мозъка. Когато вдишаме аромат, информацията се обработва в обонятелния лоб в мозъка ни и продължава своя път към лимбичната система – структура, свързана с емоциите,..
Старозагорският зоопарк предлага тематични беседи подходящи за всяка възраст. Образователните беседи имат за цел да запознаят посетителите с дългогодишната и богата история на Зоопарк Стара Загора, като един от най-старите зоопаркове в страната...
Мария Дамянова, която е само на 19 години, стана №1 по корейски танци в надпревара с представители на Франция, Италия, Хърватия и др. Тийнейджърката очарова всички с таланта си и за пореден път доказва, че страната ни има с какво да се гордее...
Константин Кацаров е автор на 18 книги. „18“ е името на новата му книга. Без претенции за символика на това число, просто 18 – та книга на брой. Самият автор споделя, че при него всичко е прозрачно и ако си достатъчно умен, ще го разчетеш. Минал е..
Последният ден от месец април преминава в грижа за физическата ни активност – днес се провежда 11-то издание на кампанията „Ден без асансьори“. В рамките на този ден организацията "BG Бъди активен" призовава всички хора да използват стълбите..
В Деня на 149-тата годишнина от Априлската епопея, наред с имената на апостолите Георги Бенковски, Панайот Волов, Георги Икономов, Тодор Каблешков, Павел Бобеков и другите знайни и незнайни патриоти жертвали семейството, имота и живота си за свободата..
След години на сцената, Борис Илиев представя най-личният си проект досега. Дебютният си авторски албум „ За теб“. Той вече e достъпен в дигиталните платформи и ще бъде представен на живо на 16 май в клуб в София. Датата не е случайна, това е..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net