Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как приятелят на Левски Георги Данчов получава признанието Зографина

Снимка: интернет

    Вчера и днес в цялата страна продължават събитията посветени на 151-та годишнина от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. За всеки от нас, българите името му е свято, няма по-велик българин от него. Тези дни покрай датата 18-ти февруари, 1873 г. си спомняме и за много други достойни герои, които са били негови верни другари и съратници. Някои загиват в революцията, която готвят заедно с Дякона, в пламъците на Априлското въстание. Други в избухналата скоро след гибелта му Руско-турска освободителна война през 1877-1878 г. Трети доживяват освобождението и се включват в управлението на възродената българска държава, четвърти остават бедни и си отиват в забрава…

  „Възрожденецът Георги Данчов Зографина е сред най-близките и верни приятели на Апостола в чирпанско, учредител на местния революционен комитет. Историците и изследователите на живота на Георги Данчов, приемат, че той е  направил най-достоверния портрет на Левски.“, разказва Георги Радулов от Сдружение „Хайдути“.

Още като юноша Георги пише писмо до един от най-известните зографи в  Асеновград (българският Ерусалим )-Майстор Алекси Атанасов с молба да го вземе и научи на занаят. Към писмото той прибавя и няколко рисунки с молив за да покаже, че все пак има някакво понятие от изкуство. Явно опитното око на майстора е видяло огромен потенциал, защото след няколко дни е отишъл в Чирпан и се е разбрал с бащата на Георги и го е отвел със себе си в Станимака и след това в Араповския манастир Света Неделя! Това става през 1860 г когато Георги е едва четиринадесет годишен! Именно през тази година Георги вижда за пръв  път Ангел войвода в двора на манастира и разбира кой е той. Тази среща променя живота на младежа, защото той е силно впечатлен от осанката и вътрешната сила на войводата, който е проявявал огромен интерес към изографисването на стенописите  в храма и отделно от това е имал дързостта да поиска стенописа на кулата си "Самсон убива нубийския лъв! "В Араповския манастир Данчов започва първо да попълва линиите, които Алекси първо е чертал с калем,а след това започва с флоралните мотиви и дрехите на светиите." Буквално за по-малко от година, това дете показва огромно развитие и е усвоил всички техники за смесване на багрила и получаване на боите. Четял жадно от богатата манастирска библиотека житията на светиите! Той е искал да знае всичко възможно за всеки един от тях до най-малките детайли. По този начин  е започнал да изографисва с много повече живопис творбите си подобно на едни от най-добрите зографи по онова време Захари Зограф и Никола Зограф Одринчанин!", продължава разказа си Георги Радулов.

  След завършването на църквата Георги Данчов отива да учи литографска техника в Цариград. Воден от неустоимото желание за развитие той става изкусен майстор и в тази сфера, а след това купува и фотографска машина . И става един от първите професионални фотографи в България. Един ден в дома му идва отец Матей Преображенски и живота на Данчов тръгва в съвсем различна посока -Левски! Стават толкова близки, че Данчов е с Апостола при обиколките му в цяла Тракия.  Разбира се Левски веднага вижда страхотна възможност в таланта на приятеля си и Данчов започнал да прави фалшиви тескерета и восъчни печати! С тях Апостола е продължил обиколките си и в северна България напълно спокоен!




По публикацията работи: Кристина Русева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

“60 минути повече Lifestyle”: В Швеция жените си живеят живота, едно работещо момиче от Стара Загора и Stand-up comedy с Владо

"Всеки месец той ми дава част от парите, които е спечелил. Но ако имам нужда от още, само го питам!". Тя се казва Вилма и е на 25 години. Напуснала е работата си и сега си живее живота.  Младите жени в Швеция все по-често правят това. Превръща се..

публикувано на 13.12.24 в 15:39

Йордан от Стара Загора и неговите “Чудатковци” с кауза

Дванадесетокласник от Националнато училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора майстори уникални човечета от желъди, клонки и клечици.  Към “Чудатковцитв”, както ги нарича младият майстор се присъединяват и животинки,..

публикувано на 12.12.24 в 10:10

Ивелина от Стара Загора, която поправя обувки и майстори чанти

В деня на Свети Спиридон в България празнуват занаятчиите. А обущарите считат светеца за свой покровител. Причината – според преданието Свети Спиридон е бил обущар. Допреди петнадесетина години дюкянчетата на поправачи на обувки бяха както се казва на..

публикувано на 12.12.24 в 09:00

Кои ще бъдат новодомците в старозагорския зоопарк догодина?

Двойка сурикати ще бъдат новите попълнения в Зоологическата градина  в Стара Загора догодина. Атрактивните животни ще пристигнат от зоопарка в Пазарджик. Новодомците, които вече са тук от 7-и ноември, са три женски огърличести пекари и един мъжки кафяв..

публикувано на 10.12.24 в 16:58
Тракийски университет, Стара Загора

Водещите на "Ало студентите" с поздрав към всички празнуващи 8 декември

Студентският живот през 2024 г. е вълнуващ, но и изпълнен със стрес, особено по време на сесия. Въпреки това, най-ценни за студентите са приятелствата, които създават: „Тези хора няма как да не останат в живота ми. Ние си помагаме взаимно, а..

публикувано на 08.12.24 в 11:55

Роби: 2024 година беше най-успешната ми година

За изпълнителя Роби 2024 година е изключително продуктивна и е отворила много нови врати в музиката. Това сподели той в интервю за Радио Стара Загора. С трите си нови песни той успява да покаже различни страни от творчеството си, като..

публикувано на 08.12.24 в 11:48

Актьорът Илчо Димитров: „Малко хора знаят, че умея и обичам да готвя!“

Илчо Димитров е завършил НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“със специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“ през 2011 година при големият български театрален актьор, режисьор и преподавател проф. Атанас Атанасов. Той е театрален, филмов и..

публикувано на 07.12.24 в 21:30

Виктор Чучков за важните неща на снимачната площадка и извън светлините на прожекторите

Виктор Чучков-син е български актьор, режисьор и сценарист. Като актьор е най-известен с ролята си на Леонид във филма „Йо-хо-хо“ (1981). Неговият „Тилт“ (2011) е българското предложение за чуждоезичен филм за 84 издание на Наградите „Оскар“ за 2012..

публикувано на 07.12.24 в 20:28

Иво Танев за ролята си в "Българи от старо време" и за кулинарството като любимо хоби

Иво Танев е певец, водещ, актьор, кулинарното изкуство е негово хоби и страст. Иво е човек, който притежава различни интереси, плува, кара колело, поддържа дух и енергия. И винаги е готов да помогне на приятел. Иво Танев, чиито баща е от Стара..

публикувано на 07.12.24 в 18:15

Потомки на Бенковски интерпретират българските шевици в своето творчество и предават патриотичният дух

Бояна Илиева и Радина Росенова са майка и дъщеря – потомки на Бенковски. Те носят патриотичният дух и го предават и извън пределите на страната. Те са творчески тандем, създатели на златни родови бижута и изкуство с шевици и древни български символи...

публикувано на 07.12.24 в 14:02