Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под Липите

Кои са пазителите на заветите на Левски в Стара Загора

Паметник на Васил Левски в Стара Загора

На 18 февруари отбелязахме 151 години от гибелта на Левски. Покрай историческите изследвания, които доказват връзките на Левски със Стара Загора,  за неговия престой в града  Стоян Заимов пише, че „тук той получава първото просветление за правда и свобода“.  

Васил Иванов Кунчев прекарва в Стара Загора три години. Според спомени на старозагорци тъкмо в Ески Загра Дяконът получава вестта за обира на Арабаконашката хазна. И от тук Левски тръгва през Балкана за Търново и Ловеч да спасява каквото може. 

"Всички знаем какво се случва с него. Но духът на Апостола остава и живее в Стара Загора и след смъртта му. Носят го неговите съученици от Светиниколското училище, съратниците му от тайния революциоенен комитет, хората, които са го познавали и са го срещали и посрещали", разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей под Липите.  

"Именно част от тези хора в основата на Старозагорското въстание от 1875 година.  В пламъците на бунта тогава загиват комитетските дейци Кольо Ганчев, братята Михаил и Георги Жекови. Друга част от комитетските люде прекарват известно време  затворите на Одрин и Стара Загора. Загиналите не успяват да видят най-голямата си мечта -  свободна България. Но пък останалите живи съратници на Апостола се включват активно в изграждането на съвременната българска държава, във възкресяването изпод пепелта на опожарената през лятото на 1877 година Стара Загора.  А в управленските им дела, в живота им присъства духа и заветите на Апостола", разказва Райна Антонова. 

Търговецът Николаки Стоилов дарява цялото си имущество на училищното настоятелство, за да бъде построено школо за просвещението на младежите и девойките в родния му град. Решението му поставя  трудно положение неговата майка - след смърта на сина си тя е принудена да потърси помощ от общината, за да може да се издържа. Но и до днес за жеста на Николаки Стоилов свидетелства СОУ "Васил Левски", построено върху двата големи имота, които търговецът дарява. 

Един от съратниците на Левски Христо Шиваров пък дарява половин милион лева, къща, двор и други свои имоти на прогимназията. 

Отец Иван Нейчев, който заклева членовете на комитета върху Библията и пистолета, след Освобождението е в основата на възстновяването на храм "Света Богородица"  Той дарява собствени средства, та да може децата от махалата Акарджа да имат свое школо, да не остават слепи за Знанието. Именно по негова инициатива в Акарджа е построено начално училище, което тогава носи името на княз Борис. Днес това е начално училище "Димитър Благоев".  

Двама от братя Жекови - Михаил и Георги, не доживяват Свободата. Но третият брат Костаки вижда и участва в сбъдването на  мечтата им и мечтата на Апостола за свободна България. И така до днес, 151 години след  обесването на Апостола, духът му е още жив в Стара Загора.  Живи са и заветите на Апостола - защото дори и в тези времена, има хора, за които ползата за рода е преди личната им изгода. Кои са днешните пазители на духа на Левски в Стара Загора ще разберете от поредната история под Липите. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ученици от цялата страна мерят умения по английски език в Стара Загора

Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката.   В студиото на Радио Стара..

публикувано на 22.11.24 в 17:25

Съветите на коафьора Стенли и гримьора Дарина Господинова за празничните визии

С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение.   По думите на коафьора Стенли..

публикувано на 22.11.24 в 12:29

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35