Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под Липите

Кои са пазителите на заветите на Левски в Стара Загора

Паметник на Васил Левски в Стара Загора

На 18 февруари отбелязахме 151 години от гибелта на Левски. Покрай историческите изследвания, които доказват връзките на Левски със Стара Загора,  за неговия престой в града  Стоян Заимов пише, че „тук той получава първото просветление за правда и свобода“.  

Васил Иванов Кунчев прекарва в Стара Загора три години. Според спомени на старозагорци тъкмо в Ески Загра Дяконът получава вестта за обира на Арабаконашката хазна. И от тук Левски тръгва през Балкана за Търново и Ловеч да спасява каквото може. 

"Всички знаем какво се случва с него. Но духът на Апостола остава и живее в Стара Загора и след смъртта му. Носят го неговите съученици от Светиниколското училище, съратниците му от тайния революциоенен комитет, хората, които са го познавали и са го срещали и посрещали", разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей под Липите.  

"Именно част от тези хора в основата на Старозагорското въстание от 1875 година.  В пламъците на бунта тогава загиват комитетските дейци Кольо Ганчев, братята Михаил и Георги Жекови. Друга част от комитетските люде прекарват известно време  затворите на Одрин и Стара Загора. Загиналите не успяват да видят най-голямата си мечта -  свободна България. Но пък останалите живи съратници на Апостола се включват активно в изграждането на съвременната българска държава, във възкресяването изпод пепелта на опожарената през лятото на 1877 година Стара Загора.  А в управленските им дела, в живота им присъства духа и заветите на Апостола", разказва Райна Антонова. 

Търговецът Николаки Стоилов дарява цялото си имущество на училищното настоятелство, за да бъде построено школо за просвещението на младежите и девойките в родния му град. Решението му поставя  трудно положение неговата майка - след смърта на сина си тя е принудена да потърси помощ от общината, за да може да се издържа. Но и до днес за жеста на Николаки Стоилов свидетелства СОУ "Васил Левски", построено върху двата големи имота, които търговецът дарява. 

Един от съратниците на Левски Христо Шиваров пък дарява половин милион лева, къща, двор и други свои имоти на прогимназията. 

Отец Иван Нейчев, който заклева членовете на комитета върху Библията и пистолета, след Освобождението е в основата на възстновяването на храм "Света Богородица"  Той дарява собствени средства, та да може децата от махалата Акарджа да имат свое школо, да не остават слепи за Знанието. Именно по негова инициатива в Акарджа е построено начално училище, което тогава носи името на княз Борис. Днес това е начално училище "Димитър Благоев".  

Двама от братя Жекови - Михаил и Георги, не доживяват Свободата. Но третият брат Костаки вижда и участва в сбъдването на  мечтата им и мечтата на Апостола за свободна България. И така до днес, 151 години след  обесването на Апостола, духът му е още жив в Стара Загора.  Живи са и заветите на Апостола - защото дори и в тези времена, има хора, за които ползата за рода е преди личната им изгода. Кои са днешните пазители на духа на Левски в Стара Загора ще разберете от поредната история под Липите. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Белоглаво лешоядче на 12 дни от днес в Зоопарк Стара Загора

Белоглаво лешоядче на 12 дни бе прието този следобед в Зоопарк Стара Загора. То е излюпено в инкубаторите на Спасителния център за диви животни на сдружение "Зелени Балкани", и е второ яйце на едната двойка лешояди, обитаващи зооградината.  Малкото..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Над 200 кучета от 70 породи ще участват в международна киноложка изложба в Първомай

Над 200 кучета от повече от 70 породи ще се включат в международна изложба, организирана от киноложкото дружество в Първомай. Това съобщи в интервю за Радио Стара Загорапредседателят на дружеството Пеньо Запрянов. Осмото издание отново се провежда..

публикувано на 17.05.24 в 12:08

Макис Сиопис: „Обичам България и шопската салата!“

Той се казва Макис Сиопис, на 31, от Гърция. Пристига в Българ, за да учи „Педагогика“. Научава български език и започва да сбъдва мечтите си. Съдбата го среща с музиканта Петър Писарски от група „Атлас“ и става част от музикалния проект „Зелени..

публикувано на 16.05.24 в 15:32

Оправдан ли е страхът от змии

Ловуването и освобождаването на змии може да звучи като необичайна заетост за повечето хора, но за Александър Мечев е ежедневие. В интервю за Радио Стара Загора, той сподели опита си от срещите с тези същества. „Змиите често..

публикувано на 16.05.24 в 14:04

Стоян Омарчевски - човекът, на който Стара Загора дължи създаването на Търговската гимназия

Знаете ли кой е Стоян Омарчевски?  Повечето хора свързват името му с честването на Деня на народните будители, но реално му дължим много повече.  Стоян Омарчевски е родом от Нова Загора, завършва мъжката гимназия " Иван Вазов" в Стара Загора през 1908..

публикувано на 14.05.24 в 06:20

Кариерно консултиране за деца

Кариерното ориентиране е важно от най-ранна детска възраст. Изборът на професия е следствие от множество фактори, но преди всичко на добра информираност.  В разговори с (не)познати деца, освен за годините и името, ние често ги питаме и какви искат..

публикувано на 13.05.24 в 15:26

Всяко второ лице е засегнато от някаква форма на тревожност или има близък, който страда от нея

Психологът Даниел Троев представи своята първа книга, озаглавена "Отвъд тревожността", като резултат от години на работа с хора, страдащи от тревожност, паник атаки и емоционални притеснения. В интервю за Радио Стара Загора, Троев споделя, че..

публикувано на 11.05.24 в 10:58
Динко Цвятков , Моника и Даная Илиеви

СУ „Иван Вазов“ е едно от първите училища в община Стара Загора, което минава изцяло на разделно събиране

СУ „Иван Вазов“ е едно от първите училища в община Стара Загора, което минава изцяло на разделно събиране на отпадъците и за целта ще бъдат поставени необходимите контейнери. Това каза за Радио Стара Загора директорът на училището Динко Цвятков. Вчера..

публикувано на 09.05.24 в 16:15

Всички пътища за бесарабските българи водят към България

  Жана Суслина е бесарабска българка, която много пъти е идвала в България и всеки път открива по нов и различен начин прародината на дедите си. При случайната ни среща в Ямбол, разбирам, че идва за втори път в града на Диана, а брат й и дъщеря й живеят в..

публикувано на 11.05.24 в 06:30
Ръкополагането на В. Левски в йеродяконски сан - стенопис на храма

На Великден Васил Левски отрязва дяконските си коси

След шест години послушничество при вуйчо си хаджи Василий Васил Иванов Кунчев е постриган и въведен в монашество в сопотския манастир „Свети Спас” на 7/19 декември 1858 г. Той доброволно приема за цял живот трите религиозни обета: за бедност,..

публикувано на 06.05.24 в 13:39