Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историческият музей в Карлово показва неизвестни документи от Българското опълчение

Съдържат се интересни факти и данни за боевете при Стара Загора и прохода "Шипка" през 1877 г.

5
Снимка: Мирослав Василев

Изложбата „Съхраненият архив. Карловското поборническо-опълченско дружество „Шипка“ в документи от семейния архив на Стефан Караиванов“ е посветена на 151-годишнината от гибелта на Васил Левски. В нея са представени част от артефактите от голямата колекция, притежание на Стефан Караиванов – потомък на Васил Караиванов, първи братовчед на Васил Левски и един от най-верните негови съратници в родния му град. 

"Архивът на Карловското поборническо-опълченско дружество съдържа над 600 документи и фотографии за един продължителен период от време (1901-1932 г.). Те дават възможност да се покажат дейността, живота и проблемите на оцелелите поборници и опълченци от Карловско в продължение на повече от 30 години след Освобождението", информира за БНР директорът на музея д-р Мария Деянова

"В експозицията са представени оригинални фотографии на опълченци от Карловско, запазени в музейния фонд, както и лични вещи и документи, принадлежащи на Васил Караиванов от семейния архив на неговия потомък Стефан Караиванов. Интересен документ е списъкът на поборниците и опълченците от Карловското поборническо-опълченско дружество, подпечатан с печата на Централното поборническо-опълченско дружество в София, изготвен най-вероятно към 1901 г.. Той е дарен на музея от кмета на община Карлово д-р Емил Кабаиванов", разказа Мария Деянова.

Обемната и ценна колекция, притежание на Стефан Караиванов, е с разнообразно съдържание - оригинални писма, чернови, заявления, свидетелства, удостоверения, списъци на поборници и опълченци по различни поводи, протоколи от заседания и други.

"Вероятно това е един от най-пълните архиви, който касае поборническото движение не само в Карлово, но и в цялата страна. Ние се гордеем с един много интересен документ, удостоверяващ, че именно Мария Ганева ушива първото знаме на Априлското въстание, а знамето на Райна Княгиня се появява по-късно. Това знаме е предадено на Панайот Волов в Караивановия хан на моя прадядо", подчерта Стефан Караиванов, потомък на Васил Караиванов.

Особено интересни са документите, които представляват отправки към времето на Руско-турската война и съдържат интересни факти и данни за участието на Българското опълчение в едни от най-жестоките и кръвопролитни боеве при Стара Загора и прохода "Шипка" през лятото на 1877 г. Други материали са свързани с националноосвободителните борби на българите от Карлово през Възраждането", допълни Мария Деянова.

Изложбата ще бъде представена в Исторически музей - Карлово до 31 март 2024 г.

Цялото интервю с д-р Мария Деянова и Стефан Караиванов можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора и тази година очаква най-красивите мартенички

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора обявява традиционния детски конкурс-изложба „Баба Марта бързала, мартенички вързала".  В конкурса за мартеница могат да участват деца от детски градини, подготвителни групи, читалища и ученици от..

публикувано на 24.01.25 в 16:35

В „60 минути повече Lifestyle“: За аксесоара, който „открадна шоуто“ в САЩ

Доналд Тръмп положи клетва като президент на САЩ. Инаугурацията бе пълна с пищност, блясък и снимки .  Дрехите и аксесоарите, носени на тази световна сцена - цвят, кройка и детайли - продължават да привличат внимание и коментари. Сред най-открояващото..

публикувано на 24.01.25 в 14:35

Ива Дончева – Коктейли и сбъднати мечти от Монако до Стара Загора

Коктейлите на Ива Дончева са истинско изкуство и магия. За тях не може да се разкаже, трябва да се преживеят. „Коктейлите не са просто напитка, те са изкуство“ – споделя Ива Дончева, която е създател на първия мобилен бар в Стара Загора, който..

публикувано на 24.01.25 в 13:55
снимката е илюстративна

Две необикновени истории, свързани с писма по пощата

Независимо, че сме в ерата на високите технологии, независимо от ураганната скорост, с която те се развиват, всяка година на 23 януари Светът все още поглежда към химикалите, хартията и  пликовете за писма. Защото на тази дата се отбелязва Международният..

публикувано на 23.01.25 в 07:00

Истории на колела от чернобял кадър

Снежана Маринова е съвременен будител. Бившият директор на регионална библиотека "Захарий Княжески" е библиотекар, изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги. Участва като автор и в съавторство в създаването на книгите:..

публикувано на 23.01.25 в 04:55

За китайското бойно изкуство тайдзицюан и силата на мисълта с Тихомир Тодоров и Лилия Тодорова

Тихомир Тодоров е преподавател, инструктор по бойни изкуства, международен съдия и носител на много престижни награди в България и чужбина. Бил е в Китай над 5 пъти, осиновен е и от китайско семейство. Започва да тренира бокс през 1986г. в град..

публикувано на 22.01.25 в 12:12
Интернет

Звездното небе с уникално явление още в началото на годината

Тази вечер ще станем свидетели на впечатляващо звездно явление. Шест от седемте планети – Марс, Юпитер, Уран, Нептун, Венера и Сатурн – ще се появят едновременно на небето, с изключение на Меркурий. Това явление е  известно като „голямо..

публикувано на 21.01.25 в 14:51

Отново ще избират „Цар Трифон“ в с. Малка Верея

Празникът Трифоновден в с. Малка Верея се празнува от десетилетие на 1 февруари, когато Българската православна църква отбелязва денят на Св. Мчк. Трифон, като от 2000 г. е официален за селото. И тази година малковерейци продължават традицията и ще..

публикувано на 21.01.25 в 10:44

Стоян Михайлов - фотографът-бохем, заради който баща заплашва дъщеря си, че ще я лиши от наследство

В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора.  Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска..

публикувано на 16.01.25 в 09:45

Димитрина Ковачева, голямата любов на Ататюрк - със старозагорски корени, роднина на поета Кирил Христов

Една наскоро отпечатана книга – " Стефан Киров. Мемоари", подготвена от доцент доктор Мая Ангелова, повдига завесата за живота и бита на старозагорци в годините преди Освобождението, опожаряването на града и след Руско-турската Освободителна война...

публикувано на 15.01.25 в 15:16