Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историческият музей в Карлово показва неизвестни документи от Българското опълчение

Съдържат се интересни факти и данни за боевете при Стара Загора и прохода "Шипка" през 1877 г.

5
Снимка: Мирослав Василев

Изложбата „Съхраненият архив. Карловското поборническо-опълченско дружество „Шипка“ в документи от семейния архив на Стефан Караиванов“ е посветена на 151-годишнината от гибелта на Васил Левски. В нея са представени част от артефактите от голямата колекция, притежание на Стефан Караиванов – потомък на Васил Караиванов, първи братовчед на Васил Левски и един от най-верните негови съратници в родния му град. 

"Архивът на Карловското поборническо-опълченско дружество съдържа над 600 документи и фотографии за един продължителен период от време (1901-1932 г.). Те дават възможност да се покажат дейността, живота и проблемите на оцелелите поборници и опълченци от Карловско в продължение на повече от 30 години след Освобождението", информира за БНР директорът на музея д-р Мария Деянова

"В експозицията са представени оригинални фотографии на опълченци от Карловско, запазени в музейния фонд, както и лични вещи и документи, принадлежащи на Васил Караиванов от семейния архив на неговия потомък Стефан Караиванов. Интересен документ е списъкът на поборниците и опълченците от Карловското поборническо-опълченско дружество, подпечатан с печата на Централното поборническо-опълченско дружество в София, изготвен най-вероятно към 1901 г.. Той е дарен на музея от кмета на община Карлово д-р Емил Кабаиванов", разказа Мария Деянова.

Обемната и ценна колекция, притежание на Стефан Караиванов, е с разнообразно съдържание - оригинални писма, чернови, заявления, свидетелства, удостоверения, списъци на поборници и опълченци по различни поводи, протоколи от заседания и други.

"Вероятно това е един от най-пълните архиви, който касае поборническото движение не само в Карлово, но и в цялата страна. Ние се гордеем с един много интересен документ, удостоверяващ, че именно Мария Ганева ушива първото знаме на Априлското въстание, а знамето на Райна Княгиня се появява по-късно. Това знаме е предадено на Панайот Волов в Караивановия хан на моя прадядо", подчерта Стефан Караиванов, потомък на Васил Караиванов.

Особено интересни са документите, които представляват отправки към времето на Руско-турската война и съдържат интересни факти и данни за участието на Българското опълчение в едни от най-жестоките и кръвопролитни боеве при Стара Загора и прохода "Шипка" през лятото на 1877 г. Други материали са свързани с националноосвободителните борби на българите от Карлово през Възраждането", допълни Мария Деянова.

Изложбата ще бъде представена в Исторически музей - Карлово до 31 март 2024 г.

Цялото интервю с д-р Мария Деянова и Стефан Караиванов можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Деца помагат на църквата в Хасково

Деца подредиха изложба в Хасково. Картините им са на икони и ще бъдат разпродадени, а събраните средства ще бъдат дарени за новостроящата се църква в хасковския жк „Орфей“. Творбите им са църковна живопис. Младите художници за първи път пробват четките..

публикувано на 03.05.24 в 11:43

Силвина Златарова: Да се докоснеш до енергията на Шаолин

Две седмици в Китай и над 30 000 км, от които шест полета със самолет. Над сто проверки на багаж, скенери на лицето, отпечатъци от всички пръсти, запознанства, приключения и незабравими спомени, така описва престоя си в Китай Силвина Златарова от Радио..

публикувано на 02.05.24 в 13:37

Извънкласни дейности в помощ на деца и родители

Както в миналото, така и днес, учениците имат все същата нужда от вдъхновение в учебната среда, без да се налага да са в клас. В този случай на помощ идва добрият пример на извънкласните дейности.  По темата разговаряме с Атанас Дянков - баща на две..

публикувано на 30.04.24 в 17:35

И преди 100 лета времето до Великден е време за Добро и благотворителност

Коледа, Благовещение, Възкресение, Гергьовден – независимо от това колко трудно се е живеело по тези географски ширини, век назад в Стара Загора  големите християнски празници  са били свързани винаги с благотворителна и добротворна дейност.   Следите..

публикувано на 29.04.24 в 09:15

Казанлъшката гара става сцена на рок концерт

Традиционно на железопътните гари виждаме вечно бързащи, вечно чакащи хора, потънали във вихрушката на ежедневието. Гарите стават свидетели и на много трепетни срещи, но кaзанлъшката гара съвсем скоро ще бъде домакин на една незабравима среща - с..

публикувано на 28.04.24 в 11:08
Църквата в с. Катунище

В котленския Балкан е жив духът на Войводата Кара Танас

Кара Танас е роден в началото на 19-ти век в село Катунище община Котел. И днес в двора на църквата в Катунище могат да се видят надгробните плочи на някои от наследниците на този виден българин, а родната му къща е запазена и до днес. Кара Танас е роден..

публикувано на 27.04.24 в 13:45

Архивът в Стара Загора получи снимки на старозагорската учителка, ушила знамето на клисурските въстаници

Разказът за старозагорската Райна Княгиня – учителката Зюмбюля Ппопстефанова, ушила знамето на въстаниците от Клисура в Априлското въстание, донесе нова информация за тази смела и отдадена на свободата българка.  Експертите в Държавен архив Стара..

публикувано на 27.04.24 в 13:25

Велоразходка и рисувателно събитие в съботния ден

Пролетта е вече тук с пълна сила и всичко наоколо е зелено и красиво. За да се насладим максимално на приказната природа, на която можем да се радваме в Стара Загора, Творчески колектив "На улицата" организира опознавателна велоразходка, подходяща за..

публикувано на 26.04.24 в 15:46

Започват 52-те литературни дни „Южна пролет“ в Хасково

С изложба, посветена на 145 години от рождението на Александър Паскалев започнаха Литературни дни „Южна пролет“. Експозицията е посветена и на 20 години от учредяването на наградата „Александър Паскалев“. Община Хасково връчва всяка година високото..

публикувано на 24.04.24 в 11:34

Илюстрациите в детските книги

"По дрехите посрещат, по ума изпращат" е казал мъдрият ни народ, но в контекста на най-книжният месец от годината, април, ще си позволя да интерпретирам с " По корицата посрещат, по съдържанието изпращат". А корицата, обикновено е украсена с илюстрация,..

публикувано на 23.04.24 в 16:30