Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Как брюкселската дантела става "калоферска" и кога пристига тя в Стара Загора

Екатерина Караджова
Снимка: РИМ - Стара Загора

Чували ли сте за „бялата магия“? Така, преди сто лета, са наричали брюкселската дантела. 

А знаете ли, че в Стара Загора е живяла една от майсторките й? И знаете ли защо в България брюкселската дантела е било по-известна като "калоферска"?

На 29 септември 1924 година в малкия салон на Дружество "Театър" в Стара Загора се открива интересна изложба – на ръчно изработени брюкселски дантели от Екатерина Караджова и на картини от брат й Димитър Караджов, тогава ученик в Мъжката гимназия, а по-късно – един от големите художници и преподаватели по рисуване. От тази изложба започва и нашата история, свързана с "бялата магия" – както наричали брюкселската дантела. 

В България техниката за изработването й е  пренесена в началото на 20 век, когато Държавното рисувателно училище обявява курс за желаещи да усвоят тънкостите в  направата й, разказва Райна Антонова, главен уредник Отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора. Една единствена девойка се оказва желаеща да запише курса - Донка Шипкова от Калофер. Въпреки това, двегодишното й обучение се случва, а държавата дори наема преподавател от Чехия, за да може момичето да усвои тънкостите в занаята.  

 След завършването на курса,  през септември 1910 година в Донка Шипкова открива училище "Трудолюбие" по брюкселска дантела в родния Калофер. Градът е един от опожарените по време на Руско-Турската Освободителна война. И изработването на „бялата магия“ е едно от перата за издръжка на семействата и доходен занаят за доста калафорки. А междувремено в България брюкселската дантела жъне все по-голяма популярност.  Но повече под името "калоферска" - защото калоферки "вплитат" в дантелата България и родния край с рози и лалета ...  

От Калофер брюкселската дантела пристига в Стара Загора със сестрата на Донка Шипкова  - Величка. 

Донка и Величка Караджови

През 1897 се омъжва за Михаил Хаджимихов Караджов от Стара Загора. И заедно със семейния занаят семейството се установява в града под Липите.  От брака на Величка и Михаил се раждат три деца – Екатерина, Борис  и бъдещият художник Димитър Караджов. Екатерина завършва Девическата гимназия и придобива правото да бъде учителка. Но тъй като занаятът за майсторенето на брюкселска дантела се предава от майка на дъщеря, под влияние на леля си и на майка си младото момиче записва курс по брюкселска дантела в Калофер.  Който завършва през 1921 година и получава свидетелство от Пловдив за "майсторка по дантело - плетачния занаят". 

Какво се случва след това и каква е съдбата на Екатерина - цялата история за пътя на брюкселската дантела до Стара Загора ще чуете в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Драматичен театър

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града..

публикувано на 27.03.25 в 07:29

Ученици от Пето ОУ в Стара Загора дирижираха оркестър

Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..

публикувано на 26.03.25 в 16:27

Учителят музикант Александър Симеонов: „Децата ме научиха на търпение, а аз ги уча на добри каузи!“

"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..

публикувано на 25.03.25 в 16:08

Събират лични истори и мнения за първата експозиция за монумента на връх Бузлуджа

Фондация „Проект Бузлуджа“ обяви кампания „Неписани истории за Бузлуджа“. Кампанията  ще събира личните истории на строители, мнения и позиции на посетители по времето на изграждането, съществуването и след разграбването на „Дом-паметника на БКП на вр...

публикувано на 22.03.25 в 13:20

Млекарево пази жив спомена за спасителката на местната църква баба Еленка

Ако пътувате през община Нова Загора и минете през с. Млекарево, ще се възхитите на красивата църква „Св. арх. Михаил“. На вратата на църковния двор ще минете през паметна плоча с имената на Еленка Кунева Коева / 1935-2023 г/  смирена и добра жена от..

публикувано на 21.03.25 в 16:49

В „60 минути повече Lifestyle“: Промяната ДЗЕН и как да превърнем балкона си в истинска градина

Пролетта е тук! Слънцето грее по-силно, а дните стават по-цветни. И си пожелаваме пролетта да донесе радост и нови начала.  Пролетта е сезонът на преобразяване. След месеци на тишина, застой и вътрешно съзерцание, природата се пробужда, а заедно с нея..

публикувано на 21.03.25 в 15:54

Фестивал на мекиците във Въгларово – традиция, вкус и толерантност!

На 21 март село Въгларово ще бъде домакин на Фестивалът на мекиците! Събитието, се провежда за четвърти път и има за цел да обедини хората чрез традиционния вкус на пухкавите, златисти мекици. Всичко започва през 2019 г., когато в местното..

публикувано на 21.03.25 в 08:00
Валентин Глушков по време на работно посещение в Европейския парламент в Страсбург

Стара Загора има избран младежки делегат в ЕС

19-годишният абитуриент от Профилираната природоматематическа гимназия „Гео Милев“ и доскорошен Млад омбудсман на Стара Загора Валентин Глушков е един от четиримата млади българи, излъчени след сериозна селекция за делегати в рамките на 11-тия цикъл..

публикувано на 20.03.25 в 15:17
Домашно врабче

Световен ден на врабчето отбелязваме днес

Популацията на врабчетата намалява в световен мащаб . Зелените площи бързо и сигурно се превръщат в джунгли от бетон. Биологичното разнообразие се променя и редуцира броя на видовете с по-нисък природозащитен статус. От 2010 година по инициатива на..

публикувано на 20.03.25 в 12:25

Журналистът Чавдар Златев се включва в пролетната акция на Атон

В поредна пролетна акция на Атон се включва като поклонник журналистът  Чавдар Златев. Светата общност на Атон обяви нови и по-строги мерки за посетителите- поклонници. По думите на Чавдар Златев, който е на мястото за 12 път, за първи път вижда..

публикувано на 19.03.25 в 11:06