Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселина Панайотова:

Жените днес трябва да са по-изобретателни от преди

Веселина Панайотова е старозагорка, която към днешна дата живее и работи в столицата. Професионалният й път преминава в корпоративния сектор с бързооборотни стоки на висши ръководни позиции и опит в бизнес развитие и продажби. Има над 15- годишен  опит от ежедневна работа с предприемачи. Завършила е бизнес администрация със специализация маркетинг и мениджмънт в САЩ.

През 2020г. забавя бързите обороти и прави консултантски бизнес от дамски екип, нещо за което мечтае от колежа. Вярва, че всяка майка има право да балансира здравословно между работа и деца. И защото знае какво е да имаш кауза, за която да работиш, подкрепя и социални предприемачи.

Веселина Панайотова е в основата на фондация „Мама има работа“ -  създадена от майки за майки в помощ на работещите жени. 

Темата е много лична за мен, защото аз самата съм майка на две деца“, сподели в интервю за Радио Стара Загора Веселина Панайотова - основател и изпълнителен директор на фондацията, регистрирана официално като юридическо лице на 4 декември 2023г.

Тя посочи, че жените имат интерес към гъвкави начини на работа

Интересът е голям, но голяма част от жените, особено работещите майки с деца, нямат пространство, в което да намират такъв тип работа. Много често това сега се случва през познати, във Фейсбук“,  коментира Веселина Панайотова и припомни проучване, което сочи, че неплатеният домашен труд за една жена може да достигне до  4,5 часа на ден.

Една от непосредствените задачи на фондацията е да разработи механизъм за среща между работодатели, които предлагат гъвкави модели на работа и майки, които търсят този начин на работа. Стъпка  в тази посока е влязлата в сила през 2022 година промяна в Кодекса на труда, която дава право на родители на деца до 8-ем годишна възраст да поискат от работодателя си или промяна на работното място, или на работното време. Нужни са и други промени в законодателството. „Има и три европейски директиви, които предразполагат жените да придобият повече гъвкавост и увереност на работните си места“, съобщи още Веселина Панайотова.

Цялия разговор с Веселина Панайотова чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Десислава Крачолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Разговорът за семейството трябва да продължи

 Международният ден на семесйтвото, 15-ти май, дава възможност за насърчаване на информираността по въпросите на тази връзка и увеличава знанията по социални, икономически и демографски процеси, които ни засягат. Световният ден на семейството има за..

публикувано на 14.05.25 в 15:15

Липсата на регулации в онлайн пространството благоприятства опасните послания и предизвикателства

Опасните послания в онлайн пространството и липсата на регулации е комбинация, която води след себе си до неблагоприятни последствия, понякога дори пагубни. Предизвикателства в тик-ток сред подрастващите или съвети за разрешаване на житейски..

публикувано на 14.05.25 в 14:29

В Сливен изграждат втория по големина индустриален парк в страната

С първа копка на 22 май започва строителството на " Индустриален парк Сливен" – вторият по големина индустриален комплекс в страната, разположен върху внушителните близо 3000 декара.  Това съобщи в предаването "60 минути повече бизнес"  Соломон..

публикувано на 12.05.25 в 13:50

Георги Режев представя втората си стихосбирка "Невидими следи"

В празничния ден ще ви срещнем с един именик. Георги Режев е инженер по образование с поетична душа, който вижда живота в стихове. На 13 май в РБ „Захарий Княжески“ от 18.00 часа той ще представи пред любителите на поезията своята втора стихосбирка..

публикувано на 06.05.25 в 14:00

Нов социологически сондаж: Обществото е разделено по темата за задължителен предмет „Религии и добродетели“ в училище

Идеята за въвеждане на нов задължително избираем предмет в училище, посветен на религиите и добродетелите, предизвиква сериозен обществен дебат и разнопосочни нагласи. Това показват данни от две поредни социологически проучвания на агенция „Мяра“,..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Недко Недялков: Музеят ни е едно бижу за палеонтологията в България

Музеят по палеонтология "Димитър Ковачев" се намира в Асеновград и е основан през 1990 година като филиал на Националния природонаучен музей в столицата София. Негов уредник в момента е докторът по биология Недко Недялков. "Първият етаж от музейната..

публикувано на 01.05.25 в 08:55

Сривове, измами и AI: новата дигитална реалност

По официални данни технически проблем е довел до срив в мрежата на двата телекома "Виваком" и А1 през последните дни у нас. Това се случва заради "надпревара кой пръв ще предложи по-добри условия, по-голяма скорост" на фона на наскоро получените..

публикувано на 30.04.25 в 12:57

Международен ден на джаза с Венци Благоев

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта..

публикувано на 30.04.25 в 09:07

Горан Благоев: При нас няма духовни водачи като папа Франциск

"Папа Франциск беше истински духовен водач на Римокатолическата църква и на християните по света. Той живя истински скромно, не беше популист. Надявам се неговото дело да бъде продължено от следващия папа." Това коментира в предаването "60 минути..

публикувано на 24.04.25 в 14:05