Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

История за една семейна снимка и мисията да спасяваш книги

4
Снимка: Николай Падалски

Той се казва Николай Падалски и го наричат „спасителят на книги“.  Вече 10 години със съпругата си посвещават живота си на мисията да събират  хиляди томове българска и чуждестранна литература, за да не попадат на бунищата.

Как започва всичко? Както повечето хубави неща – съвсем случайно, отговаря „спасителят на книги“.

"Преди десетина години две мои познати заминаваха за чужбина и ми оставиха кашони с книги, които нямаше как да вземат със себе си, и ми казаха да ги правя каквото искам. Аз ги публикувах в социалните мрежи, много хора проявиха интерес към тях и така разбрах, че това е нещо много хубаво. Тогава започнах да публикувам, че събирам непотребни книги и хората започнаха да ми изпращат", спомня си Николай.  


Най-различни са причините за раздялата на хората с книгите. В повечето случаи са закупили или са наследили имот със заварени цели библиотеки, местят се в по-малко жилище или вече се интересуват от друг тип литература. Или просто нямат интерес към четенето... 

Нерядко обаче старите и прашни книги крият истински съкровища. Като например неизвестна семейна фотография на Яворов и Лора, на гърба на която има лично посвещение от двамата до тяхната кума Рада Бонева. Или екземпляр от първото издание на "История славянобългарска", както и  томче със стихове за деца от Елин Пелин, подписано лично от автора.  


За да вдъхне отново живот и да намери нов дом на старите книги, Николай Падалски създава  фейсбук страницата Постоянна акция „Спаси книга“, която вече има над 17 хиляди последователи. 

"Когато книгите пристигнат при нас, правим някакъв подбор, защото някои от тях са скъсани, много мръсни или са мухлясали. Годните за употреба книги снимаме и публикуваме в страницата, като сме създали някакъв ред за подаване на заявки, които обработваме,след това пакетираме и изпращаме", разяснява Николай Падалски.

Така всеки може да получи желаната книга съвсем безплатно или на символични цени, само срещу заплащане на доставката. На ден изпращаме между 100 и 200 пратки, казва още Николай и е категоричен, че българинът обича да чете.

Още за невероятната история на една снимка и за мисията на Николай Падаласки може да чуете в звуковия файл:  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Стоян Михайлов - фотографът-бохем, заради който баща заплашва дъщеря си, че ще я лиши от наследство

В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора.  Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска..

публикувано на 16.01.25 в 09:45

Димитрина Ковачева, голямата любов на Ататюрк - със старозагорски корени, роднина на поета Кирил Христов

Една наскоро отпечатана книга – " Стефан Киров. Мемоари", подготвена от доцент доктор Мая Ангелова, повдига завесата за живота и бита на старозагорци в годините преди Освобождението, опожаряването на града и след Руско-турската Освободителна война...

публикувано на 15.01.25 в 15:16

Грамофонът и виниловата плоча – новата стара мода

Виниловите плочи са носител на звук без конкуренция в продължение на много години. Производството им започва да се развива от началото на 20 век. Първите са направени от глина и крехък материал шеллак и са събирали само няколко минути запис...

публикувано на 12.01.25 в 16:40

Радост Овагимян, психолог: Започнете новата година не с нереалистични планове и обещания, а се фокусирайте върху момента

Нова година, ново Аз!, мислим си ние, правейки списък с нови начинания и обещания. Някои от най-популярните новогодишни обещания са тези, свързани с физическа активност. Фитнес залите и клубовете за групови тренировки са претъпкани през януари, но..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите на 2024 г.

За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г.  Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..

публикувано на 06.01.25 в 14:03

Стойчо Стойчев: Станахме свидетели на чудо в природозащитата

През изминалата година станахме свидетели на  завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..

публикувано на 05.01.25 в 17:55

За книгите и баницата

Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..

публикувано на 03.01.25 в 17:53

Намерен е трети екземпляр на календара на Христо Ботев с лика и баладата за Хаджи Димитър

    В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..

публикувано на 06.01.25 в 07:10

Традиционни рецепти за празничната трапеза от баба Пенка

В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..

публикувано на 31.12.24 в 12:05

Шеф Иван Агафинов за храната като философия

Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..

публикувано на 31.12.24 в 12:03