В центъра на Стара Загора се намира една от малкото оцелели стари къщи от времето на Следосвобожденска България. Известна е като "Бухчевата къща", но малко хора знаят, че сградата е построена за дом на семейство Анастас и Дешпини Хаджиангелови.
Било е в края на 19 и началото на 20 век, когато във възкръсналата изпод пепелищата Стара Загора вече било позволено и на не местни люде да си закупят имот и да си построят дом. Вероятно тъкмо тогава това е сторил и Анастас Хаджиангелов. Той бил човек търговец, занимавал се с продажбата на хранителни стоки. А времената били трудни, времена на война, храната била скъпа стока...
Натрупал Анастас Хаджиангелов завидно състояние.
Първоначално той и съпругата му живеели в квартал "Полицейски", на север от главната улица в Стара Загора. Но пожелал търговецът да има свой дом, за чудо и приказ, да "лови окото" отдалече. Градежът почнал през 1910-1911 година, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей под Липите.
Как сградата, строена за дом на семейство Хаджиангелови, остава в историята като "Бухчевата къща"? И защо Дешпини Хаджиангелова остава в историята на града като "майката на всички сираци" - отговорите на тези въпроси ще намерите в поредния епизод на рубриката на Радио Стара Загора "Истории под Липите"
В сливенското село Младово живее една от малкото останали столетници в областта – Донка Матинова. Баба Донка навърши 1 00 години навръх Преображение Господне , а празникът и събра роднини, близки и познати от селото. Гост на юбилея бе и..
На 11 август, от 18.00 часа, в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък е откриването на изложбата „Урокът“. В нея фотограф-художникът Александър Иванов представя 45 черно-бели творби от работния процес на младите..
6 август е празничен за Съюза на ловците и риболовците в България . Датата е определена на общото събрание на съюза, през 2006 година. Организираното ловно движение в страната ни се заражда сред Освобождението. Първите стъпки са направени във Велико..
"Отвън зелено, отвътре червено, що е то?" Динята е най-разпознаваемия летен плод. И най-вкусният, според мнозина. Сочна, полезна и винаги предпочитан десерт, тя води своето начало от древността. Спорен е въпросът коя е родината на динята, но дали е..
През последните години се наблюдава тенденция за завръщане на интереса към българските традиции и обредни символи. Шевиците и автентичните ритуали добиват все по-голяма популярност и се превръщат в желано присъствие по лични празници и сватбени..
Традиционният празник „Дон Домат – плодът-зеленчук“ ще забавлява за осма поредна година жителите и гостите на Старозагорското село Горно Ботево. Вкусното събитие е с начало в събота от 10.30 ч., в парка на селото. Организатори на честването на вкусния..
Трето лято " Тайната градина на Саша" в павелбанското село Тъжа ще отвори врати за палатков лагер за оцеляване за деца от 7 до 14 години. Общо лагерниците могат да са 12 , всяко от децата си носи палатка и само си я разпъва . Ако срещне..
Храната в училище е тема, която вълнува всички родители, най-вече тези, за които здравословният хранителен режим е приоритет. Училищните лафки предлагат пакетирани стоки с обилно количество консерванти и рафинирана захар, бърза храна и празни..
Старозагорската улица "Димчо Стаев" се е превърнала в улицата на дините , показа репортерската ни проверка. През около 700 метра по протежението на улицата, след "Симеон Велики", почитателите на вкусния плод могат да избират от поне три хармана с..
Юни, юли и август са месеците, през които се регистрират най-много пожари в автомобили, сочи статистиката Пожарите в автомобили могат да възникнат по различни причини като късо съединение, неизправности в двигателя или топлина от прегряване...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net