Тази година се навършват 285 години от рождението на св. Софроний Врачански. Видният духовник и възрожденец е роден в семейството на заможен котленски търговец на добитък през1739 г. като Стойко Владиславов. Учил се в килийното училище на Котел и се изучавал занаят при местните абаджии. Любовта му към черковните книги на старобългарски и гръцки език и силният му стремеж към духовни занимания, предопределят избора му. Той е ръкоположен за свещеник в знаменателната 1762 г., когато Паисий Хилендарски написал "История славянобъблгарская". Три години по-късно младият свещеник бил завладян от желанието на хилендарския монах да разпалва искрите на народната свяст и направил първия препис на малката му книжица за църквата в родния си град. Този препис се пази в Националната бибилиотека "Св. Кирил и Методий". Вторият препис Софроний прави за себе си, отново в Котел през 1781 г., който днес се съхранява в Академията на науките на Румъния.
Свещеник Стойко Владиславов, става епископ Софроний Врачански след 1794 г., когато е ръкоположен за епископ на Врачанската епархия.
Като духовник служи и пътува до Карнобат, Света гора, Анхиало, Арбанаси, Къпиновския манастир, Видин, Букурещ и Влашко...
Софроний е един от първите радетели и основоположници на новобългарския език и литература.
Писателската му дарба личи в "Кириакодромион" / "Неделник" / - сборник от поучения и слова за всички неделни и празнични дни в годината, написани върху старобългарски и гръцки източници. Тази книга е единственото отпечатано съчинение на Софроний Врачански. Сборникът има историческо значение – поставя началото на новобългарската печатна книга и налага говоримия български език като книжовен. Книгата става широко популярна под името „Софроние“. Пише и други сборници и съчинения – „Неделное евангелское толкование“ , "Житие и страдения грешнаго Софрония" и "Възвание към българския народ", които му отреждат името на най-видния представител на българската литература от началото на 19 век.
През юни,1811 г.е учредена първата самостоятелна бойна българска единица " Българската земска войска" след 400 години, откакто българската държава не съществува. Духовникът, който освещава бойното знаме и благославя българските доброволци, е Софроний Врачански.
Като ни припомни тези важни факти и периоди в живота на видния възрожденец, една от последните му наследници - проф. Маргарита Харбова каза за Радио Стара Загора "Такава велика личност не се създава, тя се ражда, защото времето има нужда от нея. С дейността си той възражда българския език, възражда българина. Затова на този ден можем само да се поклоним пред неговия живот и дело."
През последните си години Софроний се оттегля в манастир край Букурещ.
Като посочва, че Софроний няма нито ден, нито гроб, в който е погребан, неговата наследница продължава да издирва документи, творби и факти, свързани със Софроний и да не спира да вярва, че те ни чакат там някъде във времето... За да ги открият българските историци и да ги предадат на следващите поколения българи.
Проф. Харбова повдигна завесата над някои от нейните търсения и открития, от които е и името на епископ Поликарп, за когото учените предполагат, че е потомък на Софроний Врачански. И макар, че не се знае много за неговото родолюбиво дело и, че следите му се губят подобно на Софроний във времето до днес, все пак е известно, че е първият, който е подел честването на светите братя Кирил и Методий.
Най-голямото читалище в Южна България - Народно читалище "Родина" в Стара Загора, ще чества със специален концерт на 12 май 165 - годишния си рожден ден. В навечерието на концерта във фоайето на Държавната Опера най-голямата читалищна библиотека в..
100 годишен юбилей ще отбележи на 14 май НЧ " Отец Паисий" в свиленградското село Левка. Това съобщи за Радио Стара Загора председателят на Дома на пробудата в селото Гергана Димитрова. Историята на читалище "Отец Паисий" започва през 1925 година, а..
Книгата „Целувам ви, Аспарух Лешников“ от д-р Веселина Узунова ще бъде представена на 15 май 2025 г. от 17.30 ч.в Регионалния исторически музей- Стара Загора. Заглавието е вдъхновено от последния запис на българския тенор Аспарух Лешников- Ари в..
40 фотографии, под испанското име МiradOr на художника и фотограф Петър Бояджиев ще бъдат представени тази вечер (8 май) в Музея на фотографията в Казанлък. В изложбата са включени предимно фотоси от последните пътувания на автора в Северна и Южна..
Джаз фестивалът „Цветовете на джаза“ ще се проведе от 5 до 7 юни в Стара Загора. По традиция музикалното събитие ще събере любителите на музиката на специално изградената сцена на Античен форум „Августа Траяна“, това съобщи на пресконференция ресорният..
Най-новото заглавие от репертоара на старозагорския куклен театър, "Малкият Мук", поставя важни въпроси пред публиката и оставя органичната детска мъдрост да намери отговорите им. Режисьорът на спектакъла Ния Ялъмова представя една по-различна история..
В Сливен ще се състои официалното откриване на Майските дни на културата „Сливенски огньове“. Светлинно, огнено и лазерно шоу е включено в програмата на първата вечер от Майските дни на културата. То ще се проведе на площад “Хаджи Димитър”, пред..
В Старозагорския куклен театър на 7 май от 18 ч. предстои премиерата на най-новото заглавие в репертоара – „Малкият Мук“по Вилхелм Хауф– история за едно добро, чистосърдечно, но необикновено момче, което открива магически предмети и се впуска..
На големия празник Гергьовден ще Ви срещнем с един именик, който с чест и достойнство носи името си – Георги Радулов. Той е един от онези хора, на които името им е дадено неслучайно или казваме, че напълно заслужават и отговарят на името си. Един..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net