Петима български музиканти от световна величина, които за пръв път свирят заедно в този състав, ще гостуват в Казанлък за 30-те Чудомирови празници. На пиано ще свири Надежда Цанова, която е родом от Казанлък. Първа цигулка е Ангелина Абаджиева, Кремена Оксенкруг ще свири на втори пулт, на вилончелото -Александър Сомов, а на виола- Румен Цветков. Клавирният квинтет ще изпълни произведения на Йоханес Брамс и Роберт Шуман на 31 март в 18:30 часа в залата на Исторически музей “Искра”, информират от фондация "Чудомир".
Надежда Цанова, по чиято идея квинтетът идва в родния и град, го нарича “dream team” (отбор – мечта), а произведенията, които изключителните музиканти ще изпълнят пред казанлъшката публика, са едни от най-красивите камерни творби, писани някога за такъв състав.
Всички петима музиканти са носители на множество международни признания. Ангелина Абаджиева е цигулар и концертмайстор на Филхармонията в Кьолн. Работила е и като концертмайстор в Майнския театър, “Метропол театър – Берлин” и Западното немско радио в Кьолн, където е поканена да се включи в златния фонд на радиото, записвайки като солист на радио оркестър под диригентството на Хелмут Фрошауер.
Кремена Оксенкруг е директор на Симфоничния оркестър в Сливен. Дълго време е била организатор и артистичен директор на фестивал за барокова музика във Венеция, преподава цигулка във висше учебно заведение в Белгия.
Виолистът проф. Румен Цветков живее в Испания и преподава виола в консерватории в Испания и Нидерландия, както и в Нов български университет в София. Той е соло виолист на симфоничния оркестър на Испанската кралска опера във Валенсия по лична покана на един от най-големите диригенти на световно ниво маестро Зубин Мета.
Александър Сомов живее във Франция, където е водач на виолончеловата група на филхармоничния оркестър в Страсбург. Той е редовен концертмайстор на Лондонската филхармония.
Надежда Цанова е концертиращ солов пианист с редица изяви в Европа, Съединените американски щати, Азия, участва в редица музикални проекти. За поредна година казанлъшката пианистка е номинирана в конкурса на предаването "Алегро виваче" на програма "Хоризонт" на Българското национално радио за Музикант на годината в класическите жанрове за 2023. В предходното му издание тя печели наградата в категория “Активна творческа дейност”. За нея можете да дадете своя глас тук: https://bnr.bg/horizont/page/muzikant-na-godinata?fbclid=IwAR2wGSCRgwObUm4tFiOaIqr-skrFUt0KNGzxjV3touD3ypJaWE7MSaHz8mQ
Забележителните музиканти се събират в този състав за пръв път, а самата Надежда Цанова изразява благодарност на организаторите на Чудомирови празници 2024, че този концерт ще се случи именно в Казанлък, където с годините е възпитано уважение към класическата музика.
Билети за концерта могат да бъдат закупени на касата на театър “Любомир Кабакчиев” в Културно-информационния център на ул. “Искра” 4, както и на място на събитието.
30-те Чудомирови празници в Казанлък ще започнат на 25 март и ще продължат до 1 април. Програмата включва още редица разнообразни културни събития, посветени на живота и творчеството на именития писател, художник, краевед и общественик Димитър Чорбаджийски – Чудомир.
Пожарът, пламнал в обедните часове във вилната зона на Сливен, в местността Андреева чешма, е овладян. Изгорели са няколко изоставени постройки. Няма данни за пострадали. По предварителна информация огънят е тръгнал от частен имот. В момента се..
И през нощта в района на елховското село Мелница остават на терен 10 противопожарни автомобила, тежка верижна техника ще продължи да разширява прокараните вече просеки между землището на Мелница и тополовградското село Срем. Периметърът на пожара, на..
Усилията на екипите в момента са насочени основно към селата Срем и Устрем, община Тополовград и към село мелница в област Ямбол, каза зам.-министъра на вътрешните работи Тони Тодоров, който пристигна днес следобед на мястото на пожара. Той обяви, че..
Бившият кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева напусна затворническото общежитие в Сливен, където излежаваше шестгодишна присъда за корупция. Пред журналисти на излизане от затвора Иванчева каза, че бърза да се прибере при детето си. Тя..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) забранява на млекопреработвателните предприятия да изкупуват сурово мляко от дребни преживни животни от ферми на територията на област Хасково. Заповедта влиза в сила от утре и е част от превантивните..
Регионалната екоинспекция в Стара Загора продължава да следи с мобилна станция качеството на атмосферния въздух след възникналия пожар на гуми в сливенското село Чинтулово. Огънят бушува в неделя вечер в складова база за вторични..
Усилията на ямболските огнеборци днес бяха насочени в овладяването на два големи пожара. В предобедните часове пламна вилна зона край Ямбол, в елховско борбата с огнената стихия в землището на село Мелница продължава и към този час . В..
След 12:00 часа днес в Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) – Сливен е получен сигнал за пожар във вилната зона край града, в района над Андреева чешма, съобщиха от Областната дирекция на МВР. На място незабавно са..
Двама работници пострадаха на строеж в Казанлък днес. Строителна бригада е изпълнявала кофражни работи за плоча на кота +3.15 метра, когато, по време на придвижване по частично запълнен кофраж, той пропада заедно с двама от работниците, които са..
Втори ден след избухналия огромен пожар в незаконен склад за автомобилни гуми в с. Чинтулово, пожарището продължава да тлее! След 20 часа на 27-и юли натрупаните хиляди стари гуми на терен от бившето АПК на сливенското село, лумнаха в буйни пламъци, които..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net