С връчване на 21-ата награда „Комедиен хит на сезона“, творческа среща и награждаване на участниците в тазгодишното „Училище за карикатура“ ще завърши програмата на 30-те Чудомирови празници в Казанлък, посветени на живота и творчеството на именития писател и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир.
Най-добрите млади карикатуристи в Казанлък, които няколко дни по-рано ще творят на тема „Дон Кихот и Санчо Панса“, ще бъдат отличени в 14:00 часа в Литературно-художествен музей „Чудомир“.
В 17:30 часа в културния институт ще гостува писателят Боян Боев, автор на книгите „Последна молитва“, „Двайсет гроша“ и „Сайбиевата невеста“. Боян Боев е роден на 21 март 1993 г. в Ямбол. От ранна детска възраст изкуството го е съпътствало в живота, занимавал се е с музика и с литература. Пише от ученическите си години, а първият му публикуван разказ е „Тъмна вечер“ и е част от литературния алманах „Изгреви над Тунджа“.
Официалното закриване на празниците ще се състои в 19:00 часа в зала „Любомир Кабакчиев“. Връчена ще бъде 21-ата награда „Комедиен хит на сезона“, за която и тази година по време на празниците ще се състезават театрални постановки на трупи и актьори от цялата страна.
Представена ще бъде постановката на Университетския театър при Нов български университет „за ЧУДОиМИР“ на Ася Иванова. Текстовете са по Чудомир и се изпълняват от студенти от различни програми. Жанрът е „театрален джемсешън“ – свободен сценичен формат по определена тема.
Още редица разнообразни и интересни събития очакват всички посетители на Чудомировите празници в периода от 25 март до 1 април. Програмата се организира от ЛХМ “Чудомир”, фондация “Чудомир” и Община Казанлък, а целта е жителите и гости на града да си спомнят за живота и творчеството на писателя, художник и краевед и за неговите незабравими герои. Ежегодно Чудомировите празници представят още нови и непознати аспекти от живота и делото на автора, който е един от най-видните общественици, живели и творили в Казанлък.
Билети за театралните постановки, включени в програмата на празниците, могат да бъдат закупени на касата на театър “Любомир Кабакчиев” в Културно-информационния център на ул. “Искра” 4.
На 21 май православната ни църква почита паметта на светите равноапостоли император Константин Велики и майка му царица Елена. В народната традиция денят се счита за преход от пролетта към лятото, празник е и на нестинарите. 1919 жители на населените..
Седмото издание на Националния ученически конкурс за журналистика „Гео Милев“ доказа, че журналистическият талант няма възраст. През тази година 197 авторски материала на млади журналисти от 19 населени места в 13 области на България достигнаха до..
Ясна е вече програмата на кинофестивалът за ново европейско кино „Златната липа“, който започва на 31 май. И този път ще бъде поставен специален акцент върху българското кино. Това каза в ефира на Радио Стара Загора неговият създател Магдалена..
Празничните прояви на 24 май 2025 г . ще спрат движението на личен транспорт за времето между 9.00 и 12.30 часа в съботната сутрин. Ограничението важи за част от идеалния център на Стара Загора: 1. бул. „Цар Симеон Велики“ в отсечката от ул.„Св...
Близо 130 зрелостници от Ямболска област не са допуснати до матура по Български език и литература, съобщиха от Регионалното управление на образованието. Зрелостен изпит ще се проведе в 17 от общо 18 средни училища в областта. Над 830 са..
Военнополицейско учение с международно участие "Отвъд хоризонта 25" (BEYOND HORIZON 25) се проведе на учебния полигон "Ново село". В него участваха военни полицаи от България и осем партньорски държави-членки на НАТО - Канада, Чехия, Испания, Гърция,..
С почти пълно единодушие съветниците в Ямбол приеха бюджета на града за тази година на днешното си заседание. Над 140 млн. лева ще бъдат разпределени в отделните дейности, като за капиталови разходи са предвидени близо 14 млн. лева. С 32..
700 килограма опасни битови отпадъци събра кампанията в Стара Загора. Тя е съвместна на Община Стара Загора и фирма „БалБок Инженеринг“ . Два дни, на паркинга на парк „Артилерийски" и парк „Зеления клин", гражданите можеха да предават опасните..
Временна организация на движението в идеалния център на Стара Загора се въвежда за двете вечери през уикенда със заповед на кмета на общината Живко Тодоров. Причината е да се обезпечат безопасността на движението и спазването на реда по случай..
Наближава кулминацията в празничната програма в старозагорското село Яворово по повод 100 години от основаването на Народно читалище „Пробуда - 1925“. Жителите и гостите на населеното място ще се насладят на концерт, който ще се състои на 31 май 2025 г...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net