Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Стара Загора обсъждаха закона за защита на лицата, оповестяващи информация за нарушения

Снимка: Община Стара Загора

Община Стара Загора със съдействието на Комисия за защита на личните данни, Международен Републикански институт /ААМР/, Национално бюро за правна помощ  и Базелски институт по управление/Конфедерация на Швейцария беше домакин на обучение за представители на държавни и местни органи на управление по Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения.

Във форума взеха участие Атанаска Георгиева директор на дирекция „Канал за външно подаване на сигнали“ към Комисия защита на личните данни. Рене Трайкова, която е ръководител за България на Базелския институт за управление. Михаил Бояджиев – експерт от същия институт и Лилия Георгиева, заместник-председател на Националното бюро за правна помощ към Министерството на правосъдието.

Секретарят на община Стара Загора Делян Иванов отправи встъпителни думи към всички присъстващи. „Идеята за провеждане на това обучение е, че обществото става все по-критично и чувствително на тема корупция и подаване на сигнали за нарушение. Ние сме хората в тази зала, които следва да направим организация, за да прилагаме тази нормативна уредба“.

Ръководителят за България към Базелският институт за добро управление Рене Трайкова, благодари за отправената покана и сподели: „Това е първото ни посещение във вашата община и сме изключително доволни, че сте сред първите общини в България, които провеждат реално такова обучение по този нов закон!“

 „Това е началото, тепърва предстоят много срещи и разговори. Законът е приет в началото на миналата година, законодателят реши комисията за защита на личните данни да бъде определена за централен орган за външно подаване на сигнали по силата на този закон.

Най-важното е, че всичко, което се прави е да се изгради и да се създаде доверие. Доверие в това, че сигнализиращото лице или  лицето публично оповестило информация за нарушение ще знае, че неговата самоличност ще бъде защитена. Доверие в това ,че след като бъде подаден сигнала, това лице ще знае, че ще бъде направено това, което е необходимо, за да бъде съответното нарушение проследено, да се работи по него и да има краен резултат.“ – отбеляза г-жа Георгиева, директор на дирекция „Канал за външно подаване на сигнали“ към комисия Защита на личните данни.

От името на Национално бюро за правна помощ благодари на организаторите и домакините заместник-председателят Лилия Георгиева. Тя подчерта, че „важността на темата, а именно приложимостта на този нов и важен за правната ни уредба закон е именно знакът от страна на държавата и ангажиментът, чрез своя държавен орган да гарантира и предостави достъп до правосъдие“.

В обучението се разгледаха предизвикателствата пред местните власти по прилагане на Закона за защитата на лица, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Представителят на Комисия за защита на личните данни /КЗЛД/ представи особеностите на канала за вътрешно подаване на сигнали и на канала за външно подаване на сигнали за нарушения на местно ниво. Модел на системата за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения на местно ниво, както и предизвикателствата в защита на правата на сигнализиращите лица.

По публикацията работи: Иван Славов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Акция " Купи и дари" стартира Сдружение " Самаряни"

 Акция "Купи и дари" стартира днес Сдружение "Самаряни".  Идеята е да се помогне с хранителни продукти, санитария на майки и деца, намерили убежище в Самарянската къща на организацията.  Към момента тя е сигурен подслон за 7 деца и две майки, уточни..

публикувано на 03.07.25 в 13:35
ВиК Сливен

Насип от уранов рудник е причината за радиоактивната вода в град Шивачево

Насип от уранов рудник е причината за радиоактивната вода в град Шивачево.  Това е изводът след взетите от ВиК проби в района на водосбора, който захранва с вода горните квартали на града. Проблемът съществува от близо 50 години, като проявлението му..

публикувано на 03.07.25 в 13:25

Ямболската община Стралджа е пред водна криза

Пред поредната водна криза са изправени хиляди жители на община Стралджа. Очаква се да бъде обявено частично бедствено положение, информира кореспондентът ни Даниела Костова. Липса на достатъчно водни количества и амортизирана до крайност водопроводна..

публикувано на 03.07.25 в 13:19

Информационно-скринингова кампания се провежда в Болярово

Община Болярово и Регионална здравна инспекция – Ямбол провеждат днес информационно-скринингова кампания, насочена към превенция и ранно откриване на ХИВ/СПИН, сифилис, хепатит B и хепатит C, информират от Общината. Изследванията се извършват в сградата на..

обновено на 03.07.25 в 12:49

Обновяват читалището в село Воден с подкрепа по Плана за възстановяване и устойчивост

По утвърден график продължава ремонтът на читалище „Ана Маймункова“ в село Воден, община Болярово – най-старото културно средище на територията на община Болярово, съобщават от общинския пресцентър. Настоящата сграда е построена през 1984 година, а в..

публикувано на 03.07.25 в 12:37

Антоанета Станчева: Екип от млади хора ще обновява визията на постоянната експозия в музея за следващите поколения

Предстои обновяване на постоянната експозиция на Историческия музей в Димитроврад. Основната цел е експозицията да бъде преобразена в модерна и интерактивна постоянна изложба, в съответствие с водещите световни музейни стандарти. Проектът ще..

публикувано на 03.07.25 в 11:35

Молдовски гражданин е осъден заради незаконен трафик на мигранти

Молдовски гражданин получи условна присъда от Районен съд – Казанлък затова, че на 24.04.2024 г. край с.Габарево, община Павел баня, противозаконно е подпомогнал шестима мигранти от Сирия и двама от Египет да преминат в страната ни в нарушение на..

публикувано на 03.07.25 в 11:29

Ограничения в движението по пътя Стара Загора - Димитровград

Движението в участък от път Стара Загора - Димитровград на 3 и 4 юли между 08:00 часа и 17:00 часа ще е двупосочно в една лента поради ремонт на настилката, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Отсечката, която ще се ремонтира, е Ястребово –..

публикувано на 03.07.25 в 11:27

Над 58 млн. лв ще инвестира Община Димитровград в инфраструктура и социални услуги

Положителна тенденция за привличане на млади семейства от съседни градове като Харманли, Симеоновград и Ивайловград отчита кметът на Димитровград Иво Димов в изнесеното студио на Радио Стара Загора. „Икономиката е приоритет, за да се задържат..

публикувано на 03.07.25 в 09:27

Времето днес ще бъде слънчево и горещо

Днес ще бъде слънчево, в следобедните часове - горещо. Ще духа слаб, в югоизточните райони до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, за София – около 32°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен..

публикувано на 03.07.25 в 07:16