Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професия "Родител"

"Различните" деца на България

4
Снимка: Проект "Различните" деца на България

Преди 5 години Анна Йончева създава фотопроектът „Различните“ деца на България. Ани, както я наричат всички, застанали пред обектива й,  е любител фотограф и майка на две деца без специални потребности. Една неприятна случка на детската площадка я провокира да започне своя лична борба с нетърпимостта на другите към „различните“ деца, които са в затруднено физическо или психическо състояние.

За Ани избягването, игнорирането и дори упреците към тези деца в неравностойно положение е не просто неразбираемо, а сигурен признак за проблем на обществото, в което живеем. Така й хрумва идеята тя да снима всички „различни“ деца и да ги показва, за да свикнат останалите с тяхното  присъствие.

Не след дълго се оказва, че има много родители, които припознават тази  идея като много смислена и докосваща, и проектът придобива голяма популярност.

Следват срещи, на които децата със специфични потребности имат възможност да се запознават със свои връстници, да общуват и играят. Тогава Ани се натъква на друг проблем -  на детските площадки няма никакви съоръжения пригодени за деца в инвалидни колички. Няколко месеца по-късно тя подхваща кампанията „Да играем заедно“. Целта е закупуването на комбинирана люлка-везна, пригодена за деца в инвалидни колички. Тъй като не успява да намери кой да изработи подобно съоръжение, тя създава проект на люлка, единствена по рода си в България, благодарение на която деца в инвалидна количка играят едновременно с другите.

От август 2019 г. до декември 2023 г. в България са монтирани 23 такива люлки, а в момента е отворена кампания, с която и в гр. Казанлък ще се постави съоръжение.

Амбицията на Ани „различните“ деца да станат видими и да играят наравно с другите не спира до тук. Тя разказва мечтите на тези деца в книга, която се разпространява безплатно в училища и детски градини из цялата страна. 

Нещо повече – заедно с нейни съмишленици продължават посещенията си на място, за да покажат на всички книжната кауза “Да се запознаем с различните деца на България“.

Разговорите в семейството за различността, толерантността и емпатията са основополагащи, но също толкова важен е диалогът по темата и в учебните заведения, категорична е Анна Йончева.

И въпреки, че работи на нормирано работно време в сфера, коренно различна от тази й социална ангажираност, за Ани няма умора. Казва, че е вдъхновяваща подкрепата, която среща от всички доброволци и дарители, които й помагат неуморно. Защото „различните“ деца са видими, и й дават най-важното: смисъл. 

Както и на всички нас. 


Чуйте още в прикачения звуков файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Над 5 години в Стара Загора не е имало ледена пързалка

Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..

публикувано на 23.11.24 в 10:09

Ученици от цялата страна мерят умения по английски език в Стара Загора

Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката.   В студиото на Радио Стара..

публикувано на 22.11.24 в 17:25

Съветите на коафьора Стенли и гримьора Дарина Господинова за празничните визии

С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение.   По думите на коафьора Стенли..

публикувано на 22.11.24 в 12:29

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39