Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втори опит за въвеждането на електронните рецепти от първи април

Ще сработи ли реформата този път - според Фармацевтичната колегия в Стара Загора не е напълно сигурно как ще се случат нещата от утре и дали ще тръгнат гладко

От утре антибиотиците ще се изписват и отпускат  само с електронна рецепта, тъй като  гратисният срок, който правителството даде за паралелно ползване и на хартиен вариант, изтича днес. 

"Не е на сто процента сигурно как ще се случат нещата от първи април и дали ще тръгнат гладко", каза за Радио Стара Загора председателят на Регионалната фармацевтична колегия Ростислав Курдов. По думите му основният проблем остава в това, че лекарите нямат информация за наличността в аптеките. За да избегнат разкарването на пациентите фармацевтичната и лекарската колегии в Стара Загора са постигнали договорка да подават чрез имейл информация за наличните антибиотици е в аптечната мрежа в началото на всяка седмица.  

При старта на реформата през октомври, миналата година един от проблемите бе, че издаването на електронна рецепта се оказа "заложник" на интернет-връзката. Наскоро с официално съобщение от Здравното министерство съобщиха, че този казус е решен и че вече има възможност рецептите да се издават и в режим "офлайн". 

Председателят на фармацевтичната колегия в Стара Загора обаче изрази съмнения дали отново интернет-връзката няма да се окаже спънка по пътя на реформата. По думите на Курдов, вариантът за офлайн-работа при издаването на електронните рецепти е бил демонстриран еднократно, но колегите му фармацевти не са имали възможност да го проиграят.  Дали  ще сработи, според него ще стане ясно на първи април. 

Според Ростислав Курдов, въвеждането на електронните рецепти е полезно и за лекаря, и за пациента. Защото дава възможност да се направи адекватна преценка за проведеното лечение.

По публикацията работи: Дарина Колева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Стоян Радев

Обществените чешми в Сливен са обект на непрекъснати кражби и вандализъм

Обществените чешми в Сливен са обект на непрекъснати кражби и вандализъм, алармират от общинското предприятие „Озеленяване и гробищни паркове". Близо 25 са питейните чешми в града, като до момента заради вандалските набези са ремонтирани 20, а цената на..

публикувано на 09.08.25 в 16:10

Поредна авария остави 8 новозагорски села без вода

Осем села от община Нова Загора днес са без вода. Причината е поредната авария по магистралния водопровод ЦПС "Червенаково", за която информират от ВиК-Сливен. От 6:30ч. днес без водоподаване са жителите в селата  Стоил войвода, Езеро, Богданово, Любенец,..

публикувано на 09.08.25 в 14:24

Пожар във фабрика за пелети в казанлъшкото село Дунавци

Пожар е избухнал във фабрика за пелети в казанлъшкото село Дунавци, съобщи за БТА Михаил Михов, началник на група "Оперативен център" към Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Стара Загора.  В момента продължават..

публикувано на 09.08.25 в 09:49

Откриването на ловния сезон усложнява пожароопасната обстановка в Болярово

Откриването на ловния сезон за пернат дивеч допълнително усложнява пожароопасната обстановка в крайграничната община Болярово. Кметът Христо Христов, който е и председател на Ловно рибарското сдружение Странджа, призова за строг контрол по време на..

публикувано на 09.08.25 в 09:28

Откриват ловния сезон

Ловният сезон за пъдпъдък и гургулица се открива днес. По традиция излетите за пернат дивеч започват във втората събота на месец август.  За Радио Стара Загора председателят на ловно-рибарското дружество в Стара Загора Стефан Димитров..

публикувано на 09.08.25 в 06:00
архив

От следващата седмица за пореден път пръскат срещу комари

Община Стара Загора информира жителите и гостите на града, че през първите 3 дни на следващата седмица е планирано поредното пръскане срещу комари - имаго и ларви . Обработката за имаго ще се извършва с топъл аерозол . Препоръчително е..

публикувано на 08.08.25 в 17:37
Снимката е илюстративна

Сблъсък на бул. „Патриарх Евтимий“, няма пострадали

Днес в 16:24 ч. на бул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Стара Загора е станало пътнотранспортно произшествие между лек и товарен автомобил, управлявани от мъже на 63 и 38 години. Няма пострадали. Алкохолните проби на двамата водачи са отрицателни. На място е..

публикувано на 08.08.25 в 17:21

Старозагорската ЖП-гара - една от седемте в страната с безплатен Wi-Fi

Старозагорската ЖП-гара е една от седемте в стрната, в който Национална компания „Железопътна инфраструктура“ осигури безплатен безжичен интернет , съобщават от пресцентъра на компанията.   Пътниците вече могат да използват Wi-Fi в гарите в..

публикувано на 08.08.25 в 17:08

Отцепиха жп гарата в Стара Загора заради изоставен куфар

Изоставен куфар вдигна на крак органите на реда в Стара Загора. Сигнал за съмнителен багаж на жп гарата в града е подаден в 12:34 ч.  На място са изпратени полицейски екипи. Районът бил незабавно отцепен, a хората изведени на безопасно място.  В..

обновено на 08.08.25 в 16:44

Жители на четири села в Старозагорско излизат на протест заради лош път

Жители на четири села в Старозагорско – Пъстрен, Стрелец, Средец и Бъдеще излизат на протест в неделя, заради лошото състояние на пътна отсечка свързваща селата. Пътят не е ремонтиран от 60 години и въпреки многократните сигнали подавани до..

публикувано на 08.08.25 в 16:06