Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Контрапункт: На фона на стряскащи новини за лошо отношение и мизерия в дом за хора с умствена изостаналост в Горна Оряховица:

Защитена къща в Стара Загора е Обетована земя за хора с интелектуални проблеми

 Преди ден в националните медии гръмна скандал свързан с мизерия и нарушения в дом за хора с умствена изостаналост край Горна Оряховица.  Ще ви покажем контрапункт – място, където 18 души с  интелектуални затруднения живеят щастливо, грижат се за градинка с цветя, отглеждат зеленчуци в собствена мини оранжерия.  И наричат това място „свой дом“.  И ако в този момент си мислите, че такова място не може да съществува в България – не сте прави – то се намира тук, в Стара Загора и е една от социалните услуги, които предлага Общината. 

Улица "Антон Марчин", 21 А, Стара Загора  - ако минавате оттам ще видите спретнат двор и приветлива къща.  Отваряйки входната врата, прекрачвате прага на „Обетованата земя“ за хора с  с интелектуални затруднения.  Защитените жилища за лица с умствена изостаналост са една от социалните услуги, които предлага община Стара Загора. 

"Това означава 24-часова грижа, в близка до семейната, среда  за посрещане на ежедневните потребности на лицата и подкрепа за водене на самостоятелен начин на живот”,обяснява доцент Надя Влаева, управител на защитената къща.  

Зад думите й се крие семейство – от персонал и потребители.  9 души се грижат за 18-те към момента обитатели на защитеното жилище.

Надниквам в една от стаите – по оправените старателно легла са подредени плюшени играчки. Чисто е и няма как да не е така – защото поддържането на чистотата е грижа на всички обитатели на защитеното жилище.  

По график всеки един от тях участва в саденето, плевенето поливането на градината, 


 

в изработката на  сувенири, картини и предмети, за да е красиво и в стаите,

заедно с трудовите терапевти обитателите на защитената къща за хора с умствена изостаналост, творят чудеса



 а други, според графика са ангажирани в приготвянето на храната.  Днес в кухнята за да готвят са Татяна, Севда, Мария и Люси. Татяна приготвя тараторът за обитателите на защитената къща. С основното са заети Севда – подготвя картофите и Мария – почти готова е с тавата с пилето, която след минути вече е във фурната. Най-отговорната задача – десертът, е поверена днес на Люси, която упорито и търпеливо бърка ванилов крем.

На Севда днес е поверена важна задача - десертът за обитателите на защитената къща за хора с умствена изостаналост

А докато го прави споделя, че е участвала на конкурс в Китен и е отличена с купа – изпълнила е „Лиляно моме“. 
“Седем от ползвателите на услугата  работят, имаме такива, които посещават и са завършили курсове – компютри, озеленяване и компетентност за придобиване на умения за самостоятелен начин на живот”, разказва управителят на защитената къща за  лица с умствена изостаналост доцент Надя Влаева

Докато си говорим в кухнята, разбирам, че салатата за трапезата през пролетта и лятото често е собствено производство на защитеното жилище – в малка оранжерия персонал и потребители отглеждат зеленчуци – домати, краставици, лук, маруля. Надникваме в оранжерията заедно с Руска.

„Добре върви“, казва жената и обяснява, че през февруари са засели семенцата, а днес марулята вече е почти готова за салата. Преди това - поливане, за да стане толкова голяма, а салатата собствено производство е вкусна, не крие Руска.  И тя, и всички останали ползватели на услугата са много доволни от персонала и грижите. "Ходим заедно на екскурзии, на кино,на ресторант.Ходим и на море, много обичаме. Когато сме болни медицинската сестра Веселина Златева се грижи за нас, води ни при личния лекар, по изследвания“, разказва Руска.  Тя и останалите и останалите обитатели наричат защитеното жилище  "свой покрив".  Защото тук се чувстват вкъщи. Сигурни, обичани и защитени.  Повече чуйте в репортажа. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Жена загина, а трима са ранени при катастрофа в Ямболско

Жена загина при катастрофа в Ямболско този следобед, а други двама са ранени. Сблъскали са се два леки автомобила на пътя Ямбол – село Чарган около 15.00 часа.  Загиналата е 77-годишна. Ранени са нейните спътници - шофьорът и още една жена.  Те са..

публикувано на 16.11.25 в 18:21
Община Сливен

Декември започва асфалтирането на кв. "Речица" в Сливен

В началото на месец декември ще започне асфалтирането на главните пътни артерии в сливенския квартал "Речица". Това обяви кметът Стефан Радев и съобщи, че вече тече подготовката за полагането на настилката. Община Сливен вече има разрешение за..

публикувано на 16.11.25 в 17:13

Стара Загора отново търси своите млади математици

Стара Загора за четвърта поредна година ще се превърне в сцена за млади математически таланти. Фондация „Математика без граници“ и Фондация „Миню Балкански“ отново обединяват усилия в инициативата „Стара Загора търси математически таланти“ –..

обновено на 16.11.25 в 16:10

С редица събития в Стара Загора отбелязаха Световния ден за възпоменание на жертвите от катастрофи

„Нека шофираме така, все едно някой ни чака вкъщи“ – с тези думи секретарят на Община Стара Загора Николай Диков откри днешната превантивно-информационна кампания „Шофирането не е игра“, посветена на Световния ден за възпоменание на жертвите от..

публикувано на 16.11.25 в 15:02

Изложба и спортен празник организират в Мъглиж за Деня на християнското семейство

Мащабни събития организират от Община Мъглиж и Националното сдружение на сираците в България за Деня на християнското семейство. На 21 ноември 2025г. на територията на град Мъглиж от 11.00 часа ще се проведе футболен турнир „Приятелство без..

публикувано на 16.11.25 в 14:21
Свети апостол и евангелист Матей

Денят на Свети Матей е

Православната църква почита днес  Свети апостол Матей, който пръв е написал Евангелие.  Матей бил родом от Капернаум, Галилея, наричали го още Левий. Той бил митар - събирач на данъци.  На брега на Тивериадското езеро край Капернаум, където се събирали..

публикувано на 16.11.25 в 11:44

Мартин Недев от Хасково спечели първо място на 12-ата научна сесия на Ученическия институт на БАН

Възпитаникът на Астрономическата обсерватория при Младежки център - Хасково Мартин Недев спечели първо място на 12-тата научна сесия на Ученическия институт на БАН, съобщават от община Хасково. Мартин Недев с проекта си "Апроксимация на нелинейно..

публикувано на 16.11.25 в 11:09

С различни прояви в Стара Загора отбелязват Деня за възпоменание на жертвите от катастрофи

Световният ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия ще бъде отбелязан днес в Стара Загора с информационна кампания под мотото „Шофирането не е игра“. Целта на инициативата е да повиши информираността за пътната безопасност и да..

публикувано на 16.11.25 в 10:07

В Сливен: "Възраждане" настояват за общинско финансиране на новородени или осиновени деца

Размерът на предлаганата финансова помощ за първо и второ дете да бъде между 200 и 600 лева, а за трето и всяко следващо между 2000 и 4000 лева , съобщи съветникът Филип Кънев и обясни механизма на работа на проекто наредбата за подпомагане при повече..

публикувано на 15.11.25 в 17:30

Катастрофа затвори прохода "Шипка"

Заради катастрофа е затворен прохода "Шипка", информират от пресцентъра на областната дирекция на МВР. Тежко е пострадал мотоциклетист, който е откаран в болница. Сигнал за инцидента е подаден в 15.33 ч. На км. 174+800 движещ се в посока гр. Габрово..

публикувано на 15.11.25 в 16:56