Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

80 години от "Черния Великден"

На този ден през 1944 година България губи шестима пилоти във въздушния бой за небето над София, един от тях е старозагорецът поручик Веселин Рачев

На днешния 17 април се навършват точно 80 години от най-жестоката бомбардировка над София по време на Втората Световна война.  На 17 април 1944 година,  по обед,  350 американски бомбардировачи, придружавани от изтребители „Тъндорболт“ и „Мустанг“, които много приличали  на „Месершмит“, използвани тогава от нашата авиация, хвърлят  над София  2500 бомби и  експлодиращи предмети.  

Разрушени са 749 сгради, 128 души загиват, а 21 човека са ранени.  В българската история  датата остава като „Черния Великден“. И като най-черният ден за българската авиация, която губи шестима пилоти.  

Един от тях е  старозагорецът Веселин Рачев –блестящ авиатор,  увличащ се по поезията,  сам той пишещ стихове, четени в ефира на Радио Стара Загора, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел „Нова история“ в Регионалния исторически музей под Липите.

Във въздушния бой на 17 април поручик Рачев успява да увлече след себе си няколко американски бомбардировача и да ги отклони от целта им – София, в посока Дупница.  С повредена при нападението машина, поручик Рачев избира да се опита да спаси и самолета, а не само себе си.  В този момент е нападнат от няколко вражески самолета. След кратка престрелка е улучен и пада край село Усойка, Дупнишко.  

В този момент от там минава колата на софийския митрополит дядо Стефан. Шофьорът на  владиката се притича на помощ и успява да измъкне от машината обгорелия пилот. Кой е той става ясно, когато притеклият се на помощ шофьор открива в куртката на Рачев военната му книжка. С колата на митрополит Стефан, поручик Рачев е откаран в столицата, където само констатират смъртта му. 

В Стара Загора тленните останки на летеца изтребител са изпратени от целия град. Поручик Рачев остава завинаги на 25 години, не успява да сбъдне втората си най-голяма мечта – освен да лети, и да конструира самолети.  А за голямата му и единствена любов към авиацията днес напомня паметната плоча над вечния му дом. Тя представлява част от самолетна перка е на нея е изписан стих от поручик Веселин Рачев.  Днес за вечния дом на поручик Веселин Рачев, жертвал живота си за род и Родина, продължават да се грижат група признателни старозагорци.  Повече чуйте в поредната „История под Липите“ .




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Михаил Банов - забравеният герой, защитник на небето над София по време на Втората Световна война

 Доскоро се знаеше, че във въздушната отбрана на София по време на Втората Световна война участие вземат четирима летци от Стара Загора. Истината обаче е, че те са били петима.  Името на забравения, пети герой, е Михаил Койчев Банов. Роден е на 13..

публикувано на 06.04.25 в 12:12

В „60 минути повече Lifestyle“: Капсулната колекция "Моето френско аз"

Този петък в предаването „60 минути повече Lifestyle“ избрахме темата за капсулните колекции -какво означава това и как преди седмица дизайнерът Соня Карпов представи свои проект с името "Моето френско аз", вдихновен от стила на журналиста Кристина..

публикувано на 04.04.25 в 16:16

Ивелина Недкова от "Анимал хоуп": Има надежда за по-добър свят, тя е в децата и доброволците

На днешния 4 април светът поглежда към онези, които са безмълвни,  но са плътно покрай нас, хората. Радват ни се, когато се приберем у дома, дори и да били самички и без храна през целия ден.  Правят и пакости, а понякога техните господари решават, че..

публикувано на 04.04.25 в 07:35

Казанлък отново ще е домакин на Международния конкурс по съвременно лютиерство

Казанлък отново ще бъде домакин на единственото по рода си събитие в България – XIX Международен конкурс по съвременно лютиерство, информират от пресцентъра на общината.   Организиран съвместно от Община Казанлък и Националната лютиереска..

публикувано на 02.04.25 в 13:03

Пейки за кърмене и повиване ще бъдат монтирани в Стара Загора по идея на Гергана Станчева

Гергана Станчева е на 28 год., „Мисис България 2022". Извън светлините на прожекторите, обаче има лична история, която споделя в ефира на Радио Стара Загора. Преминала е през анорексия и булимия, както и при трудности при забременяването. Има..

публикувано на 01.04.25 в 17:15

Атанас Лазаров “PR на годината”: „Всяка криза открива нови възможности и хоризонти!“

Атанас Лазаров е собственик и управляващ директор на Агенция за публични комуникации с над 20 години опит. Носител на престижната награда “Човек на 21 век”, която му е връчена през 2013 от тв легендата Иван Гареловв Резиденция Бояна. 2018 е обявен за..

публикувано на 01.04.25 в 12:45
Драматичен театър

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града..

публикувано на 27.03.25 в 07:29

Ученици от Пето ОУ в Стара Загора дирижираха оркестър

Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..

публикувано на 26.03.25 в 16:27

Учителят музикант Александър Симеонов: „Децата ме научиха на търпение, а аз ги уча на добри каузи!“

"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..

публикувано на 25.03.25 в 16:08

Събират лични истори и мнения за първата експозиция за монумента на връх Бузлуджа

Фондация „Проект Бузлуджа“ обяви кампания „Неписани истории за Бузлуджа“. Кампанията  ще събира личните истории на строители, мнения и позиции на посетители по времето на изграждането, съществуването и след разграбването на „Дом-паметника на БКП на вр...

публикувано на 22.03.25 в 13:20