Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Димитровград започват поетичните празници "Пеньо Пенев"

Снимка: община Димитровград

В Димитровград днес започват поетични празници - Дните на поезията "Пеньо Пенев".

Спектакълът „Ние, Радичкови” в ОДТ „Апостол Карамитев“ ще сложи началото на поетичните дни. Ученици от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства – Пловдив ще представят пред свои връстници произведения на Йордан Радичков. Същата вечер в Дом-музей „Пеньо Пенев“ ще се състои беседа с проф.Пламен Дойнов. Темата е „Забранените поети по времето на социализма“.

На 26 април Димитровград ще бъде домакин на Национална литературна кръгла маса на тема „Кой се страхува от Пеньо Пенев?”с участието на изследователи на поета и българската литературата на XX век. Във форума са поканени лектори от всички университети в страната, в които се преподава литература, както и експерти, имащи отношение към темата.

Традиционно на 27 април поколенията отдават почит към Пеньо Пенев с поклонение на паметника-костница в едноименния парк. Събитието е планирано за 10.30ч. сутринта, когато с поднасяне на венци и цветя димитровградчани ще се преклонят пред паметта на поета.

В неделя, 28 април от 19.00 часа ще се състои концерт класическа музика по проект „Изгубената музика“. Произведенията ще бъдат представени от международен оркестър, съставен от музиканти от Форли Музика (Италия), Симфоничен оркестър - Аликанте (Испания) и Забавно-духов оркестър – Димитровград. Концертът се реализира с подкрепата на Европейската асоциация на консерваториите – Брюксел. Диригент Стефано Нани (Италия).

Спектакълът „Мислещите трастики“ по поезията на Миряна Башева очаква ценителите на словото представен от Театрална работилница „Сфомато“. Спектакълът ще може да се гледа на 29 април в ОДТ „Апостол Карамитев“.

Кулминацията на тържествата е на 7 май, когато ще бъде връчена националната литературна награда на тазгодишния лауреат. Официалната церемония по връчване на Националната литературна награда „Пеньо Пенев“`2024 ще бъде в лятната градина на „Градска библиотека „Пеньо Пенев“.

Съпътстващи изложби ще могат да се разгледат по време на поетичните празници. В лятната градина на Историческия музей ще бъде позиционирана изложбата „Четенето през социализма: ГДР И НРБ”, която представя по достъпен начин литературата и четенето в социалистическа България  и Източна Германия. В България изложбата се представя със съдействието на фондация „Конрад Аденауер. Другата изложба ще предложи на публиката витрина с книги и статии от периодичния печат в Градска библиотека „Пеньо Пенев“ на тема „Пеньо Пенев в спомените на своите съвременници“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: община Хасково

Обявават частично бедствено положение в община Хасково заради пожар

Частично бедствено положение за срок от 3 дни или до отпадане на обстоятелствата, довели до обявяването му е в сила от днес за територията на землището на село Момино и село Елена, община Хасково. Частичното бедствено положение се въвежда със Заповед на..

публикувано на 08.08.25 в 09:09

От днес цените на всички стоки и услуги трябва да са изписани в лева и в евро

Днес влиза в сила изискването за двойно изписване на цените на стоките и услугите у нас - в лева и евро. С последните промени в  Закона за приемане на еврото беше записано, че до 8 октомври търговците няма да бъдат глобявани, ако правилото не е спазено...

публикувано на 08.08.25 в 08:10

Нов пожар пламна в Хасковско

Нов пожар избухна днес в следобедните часове в община Хасково, в землището между селата Момино и Елена, съобщиха от областна администрация. Пламъците вече навлизат в горски терен, а ситуацията се развива динамично. Горят смесена гора, сухи треви и храсти...

публикувано на 07.08.25 в 20:33

Пуснаха от ареста Георги Георгиев

Пловдивският окръжен съд потвърди определение на Районен съд – Пловдив, с което мярката за неотклонение на подсъдимия по делото "Дебора" Георги Георгиев е изменена от "задържане под стража" в "парична гаранция". С това решение днес от ареста в Стара..

публикувано на 07.08.25 в 18:15

Ограничават камионите по АМ "Тракия" между София и Стара Загора всеки петък и неделя

До края на август в петък и неделя ще се ограничава движението на тежкотоварни автомобили над 12 т по автомагистрала „Тракия“ в участъка между София и Стара Загора, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Мярката се предприема предвид..

публикувано на 07.08.25 в 16:51

Стара Загора отбелязва Международния ден на младежта с изложение и концерт на "Керана и Космонавтите"

Международният младежки център, с подкрепата на Община Стара Загора, организира празнично събитие под мотото „Младежите – звездите на бъдещето“, посветено на активните и социално ангажирани млади хора и вдъхновено от едно от най-зрелищните..

публикувано на 07.08.25 в 15:58

Над 200 незаети места за осмокласници в област Сливен

206 са свободните места за осмокласници в област Сливен. Те са разпределени в 34 от общо 52 съгласувани по държавния план-прием паралелки.  В момента тече четвърти етап на класиране, резултатите от което ще са ясни до дни. Това съобщи за Радио..

публикувано на 07.08.25 в 15:53

Доброволци дариха кръв в поредната акция в Стара Загора

Осем души дариха кръв в днешната поредна съвместна кръводарителска акция на Районния център по трансфузионна хематология – Стара Загора и Международния младежки център в града.  Инициативата се проведе под мотото „Сподели силата си, дари кръв“ в..

публикувано на 07.08.25 в 15:50

Пожарът в Сакар все още не е локализиран

Продължават усилията за овладяване и локализиране на пожара в Сакар в общините Харманли и Любимец. Огънят вече обхвана 30 хил. дка територия. Това съобщи директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар..

публикувано на 07.08.25 в 15:29

Община Болярово с активни мерки за превенция на рисковото поведение при подрастващите

В рамките на инициативите на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН) и Комисията за детето към Община Болярово, бяха извършени проверки на търговските обекти в населените места на територията на..

публикувано на 07.08.25 в 14:47