Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всички пътища за бесарабските българи водят към България

Снимка: Личен архив

  Жана Суслина е бесарабска българка, която много пъти е идвала в България и всеки път открива по нов и различен начин прародината на дедите си. При случайната ни среща в Ямбол, разбирам, че идва за втори път в града на Диана, а брат й и дъщеря й живеят в София. 

  Като  директор на Болградската гимназия "Г.С. Раковски", а от няколко години и като завеждаща отдел "Култура, младежи и спорт" в община Болград, Жана Суслина работи за поддържането на връзките с България. Както и да се съхраният българския език и етнос в Бесарабия. В района на Болград живеят потомци на българи от ямболския, сливенския и елховския край. "Връзката ни с прародината е не само историческа, но и духовна. Семейството ми живее в с. Василевка, а предците ми са от с. Вайсал, което остава съвсем близо отвъд българо-турската граница.", разказва за себе си моята събеседничка. Откакто се помни, знае че българка, защото вкъщи се говори на български. На 6 години гостува с родителите си в Русе, когато разбира, че българи живеят не само в Болград, но и в друга страна, с името България..

    Най-ценното за нея като майка, учителка, и като баба вече, е че децата и внуците й говорят български език. По-голяма ценност от езика няма.Затова за сънародниците ни там е много важно да запазят езика си, да се съхранят като етнос и да запазят материалното и духовното наследство на болградските българи.

  "И като директор, и сега в общината работя за запазването и предаването на традициите ни и обичаите, които съвпадат с тези в България - от Рождество Христово до Великден. Все по-често нашите състави и изпълнители ги показват от сцената, за да може да ги видят и нашите българи и чужденците", споделя Жана Суслина. 

"Абсолютно всички - малки и големи танцуват, това е като облеклото. Знаем и пеем и стари, автентични  и съвременни народни песни. На фестивали се показват и хората и ръчениците, които знаем от бабите и дядовците ни... Имаме 13 български къщички, в които са показани съхранените отпреди 170-180 години сечива, предмети от бита и облекло на българите, дошли в Бесарабия", продължава с разказа си българката. 

  В дома си Жана Суслина пази богата колекция от стари снимки, чеиза на баба си, който е направила с вретеното, хурката и двете си ръце. "Скъпи са ми и дрехиге, които е изтъкала или ушила, и бродираните възглавнички и каретата и салфетките, плетени на една игла. Тук, при духа на баба ми и майка ми , сърцето ми бие по -друг начин!", признава с насълзени очи тя. 

  С брат й Валери Иванов са сред учредителите на Центъра на бесарабските българи в България - той се рови из архивите, събира документалното наследство, а тя поддържа етнографското богатство.

 "Човечеството трябва да разбере, че всяка война убива най-ценното, което има - мира!", казва по повод войната между Русия и Украйна Суслина . "Ние сме на страната на истината - 400 наши синове, съпрузи и бащи се бият за свободата и независимостта на Украйна! Загиналите  българи в тази  ужасна  война са 30 . Целта ни е да запазим хората и земята си! Най-ценния ресурс са хората... ако тях не можем да опазим, нищо няма да опазим!"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Как мечтите се сбъдват с мотивация и труд - приказка за абитуриенти

В навечерието на 24 май, когато младите хора завършват средното си образование, често въпросът за академичното и професионалното им бъдеще буди любопитство у околните. Самите абитуриенти имат отправна точка и яснота как ще продължат напред, но не е изключен..

публикувано на 22.05.24 в 17:44

Ученици от 9 ОУ "Веселин Ханчев" снимат филм за Стара Загора

Ученици от Девето основно училище "Веселин Ханчев" снимат филм за Стара Загора. Децата са възпитаници на групата по актьорско майсторство "В кадър" с ръководител Петя Стефанова. Лентата на младите актьори е озаглавена "Стара Загора - център на..

публикувано на 22.05.24 в 16:33

Пътуват ли старозагорци през празничните дни?

Хората се възползват от всеки празник за пътуване, споделя Дарина Василева, управител на туроператорска агенция. През този уикенд (24-27.05) най-предпочитани са кратките дестинации като Истанбул, Гърция и Охрид, както и спа курорти и..

публикувано на 22.05.24 в 14:12

Когато мечтите стават реалност

Срещаме Ви с двама абитуриенти от Математическата гимназия в Стара Загора. Това са Теодора Добрева и Любен Карбанов, които ще продължат образованието си в Нидерландия тази есен. Теодора ще изучава "Изкуствен интелект" в Грьонинген, а Любен ще следва..

публикувано на 22.05.24 в 09:57

Да отглеждаш зеленчуци с вкуса от детството на село

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика, лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци?  За да потърси отговори на тези..

публикувано на 20.05.24 в 14:50

На път с деца

Навлизаме в това време от годината, в което започваме трескаво да организираме семейната ваканция и дългоочакваните пътувания. Подготовката за тях крие множество подводни камъчета, но ако е правилна, тогава подобно приключение може да бъде и..

публикувано на 20.05.24 в 12:21

За да ги има думите трябват букви, мисъл и смели хора

"За да ги има думите, трябват букви, мисъл и смели хора, които да ги сътворят. Но и да ги отстояват. Такива са били братята Кирил и Методий, такива хора има и до днес, защото и днес използваме българската писменост и реч, за да общуваме помежду си".  Около..

публикувано на 20.05.24 в 09:40

Почитаме името на първата християнка в Европа

Знаете ли коя е първата християнка в Европа? . Според официалните данни името й е Лидия, а днес повод да почерпят имат дамите, които го носят – защото 20 май е денят, в който отдаваме почит на Света мъченица Лидия.   Лидия Филипийска  е търговка..

публикувано на 20.05.24 в 06:05

Съвет към абитуриентите: Красотата започва отвътре навън

Гримът е форма на себеизразяване и позволява на хората да проектират своята уникална идентичност и красота. В миналото е бил символ на богатство и изисканост, а днес е необходимост за съвременната жена и част от грижата за кожата на лицето. Наближават..

публикувано на 19.05.24 в 10:45

Белоглаво лешоядче на 12 дни от днес в Зоопарк Стара Загора

Белоглаво лешоядче на 12 дни бе прието този следобед в Зоопарк Стара Загора. То е излюпено в инкубаторите на Спасителния център за диви животни на сдружение "Зелени Балкани", и е второ яйце на едната двойка лешояди, обитаващи зооградината.  Малкото..

публикувано на 17.05.24 в 16:45