Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Стоян Омарчевски - човекът, на който Стара Загора дължи създаването на Търговската гимназия

Знаете ли кой е Стоян Омарчевски?  Повечето хора свързват името му с честването на Деня на народните будители, но реално му дължим много повече. 

Стоян Омарчевски е родом от Нова Загора, завършва мъжката гимназия " Иван Вазов" в Стара Загора през 1908 година. 

Министър е на просвещението в правителството на Александър Стамболийски. И като такъв подпомага изграждането и откриването на над 1000 училища в много малки населени места, провежда реформа, с която основното образование в България става задължително, освобождава от данъци детската литература. Открива Медицински, Ветеринарен, Богословски, Агрономически факултети в Софийския университет. И не забравя Стара Загора, с която го свързват ученическите му години.

Омарчевски често гостува в града и обсъжда  проблемите на образованието с директорите на Мъжката и на Девическата гимназии в Стара Загора, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей. 

Така се ражда идеята тук да се проведе шестмесечен кооператовно - търговски вечерен курс за подготовка на  специалисти счетоводители най-вече за селските кооперации, защото такива кадри липсвали. 

Курсът преминава при огромен интерес, завършват го 100 човека, предимно учители, които получават диплом за счетоводители. "А напливът от желаещи да се запишат да учат е причината на следващата година да се вземе решение за откриването на професионално търговско училище", разказва Райна Антонова.   

Школото е частно, но помага и държавата. Изучавали се специални и  общообразователни предмети, наблягало се на изучаването на френски и немски езици.  

А 100 години назад във времето предците ни използват толкова модерния метод на така нареченото „дуално обучение“  - към училището действала и фирма, в която учениците да трупат практически опит. 

През септември, 1923 година, училището вече е смесена Търговска гимназия. По-късно започва да приема и момичета и вече 100 години продължава да подготвя кадри за българската икономика. 

Създаването на Търговската гимназия не е единственият принос на Стоян Омарчевски към просветата и културата в Стара Загора.  Той е в основата на това археологическото наследство на града ни да бъде съхранено, разказва Райна Антонова.  

Омарчевски  успява да осигури ежемесечна заплата на Атанас  Кожухаров, уредник и директор на Музея на Археологическото дружество „Августа Траяна“. 

Със създаването на дружеството през 1907 година и откриването на музея, Кожухаров изпълнява тази длъжност напълно безплатно, паралелно със задълженията си като директор на Девическата гимназия, а по-късно – на учител  в Мъжката гимназия. Член на същото археологическо дружество е и Добри Спилков, който, когато Омарчевски е ученик в Стара Загора, е негов настойник. Спилков  дава идеята на Министъра на просвещението да осигури финансиране за Кожухаров, за да може той да се посвети на дейността си в Археологическото дружество.  На освободеното от учителско място Кожухаров място в мъжката гимназия веднага е назначен младият преподавател  по история и география Стефан Минков, който също е привлечен за работа към Дружеството дружество. Няколко години по-късно на работа е назначен още един учител по история, който също подпомага Кожухаров – Георги Райков. На практика Райков става наследник на Кожухаров като директор на музея. 

Поредният епизод на "Истории под Липите", в който  разказваме за Стоян Омарчевски можете да чуете в прикачения звуков файл. 


По публикацията работи: Дарина Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Как едно белгийско семейство избра България за втори дом

Малко Шарково е китно странджанско селце в община Болярово, намиращо се на около 15-ина км. от българо-турската граница. Заобиколено е от красиви гористи хълмчета, а чистотата на близкия язовир го превръща в любима дестинация на много риболовци...

публикувано на 31.05.24 в 16:51

Разнообразна програма за 1 юни в Ямбол

С много смях, музика и танци премина празничният спектакъл на 100 деца, посветен на 1 юни. В него се включиха  деца от всички детски градини и ясли в Ямбол. Пожелания към децата да са здрави, обичани и щастливи отправи кметът Валентин Ревански...

публикувано на 31.05.24 в 13:50

Спомени на Никола Обретенов за Христо Ботев се пазят в Държавния архив в Стара Загора

  Спомените, ръчно написани от сина на баба Тонка – Никола Обретенов са с дата 14-ти март 1928 г., Русе. Ръкописът е предаден в Държавния архив през 1963 г, но не се знае кой ги е предоставил. Той е заведен във фонда на по-малкия брат на старозагореца..

обновено на 31.05.24 в 13:12

Два атракционни влака водят туристи до Казанлък за Празниците на розата

Два атракционни влака водят туристи до Казанлък за 121-то издание на Празника на розата, съобщи Сребра Касева, заместник-кмет по хуманитарните дейности в общината.  Първият влак, начело с парен локомотив, тръгва от гара Филипово (Пловдив) в 09:35 часа...

публикувано на 31.05.24 в 07:10

Откриват изложба „ДЕТСТВО МОЕ, РЕАЛНО И ВЪЛШЕБНО“ в РИМ Стара Загора

От 17.30 ч. в малката изложбена зала на Регионален исторически музей – Стара Загора ще бъде открита изложба „ДЕТСТВО МОЕ, РЕАЛНО И ВЪЛШЕБНО“. Посетителите могат да видят съчетание между парцалените кукли от първата половина на ХХ в. и различните..

публикувано на 30.05.24 в 16:56

9 младежи от Казанлък получиха шанс да бъдат ръководители в Общината за ден

Инициативата "Кмет за един ден", е по идея на заместник-кмета по проекти и стратегическо планиране Аксения Тилева. Избраните ученици са кандидатствали за днешните си „позиции“ с есета, в които са описали свои идеи за развитието на Общината.  Според..

публикувано на 29.05.24 в 16:12

Фердинанд идва в Стара Загора при важни събития

В деня, когато в България пристигат тленните останки на цар Фердинанд Сакскобургготски ще ви разкажем за посещенията му в Стара Загора. Фѐрдинанд I  е княз на България – от 7 юли 1887 до 22 септември 1908 г., когато е обявена Независимостта на България,..

публикувано на 29.05.24 в 12:20

Проект помага на тийнеджърите да разпознават фалшиви новини

Във века на информационните  технологии е изключително важно да различаваме достоверната от невярната информация. Медийната грамотност обаче се възпитава от  детска възраст, а с това се е захванала "Тийн мрежа  за проверка на факти".  Инициативата..

публикувано на 28.05.24 в 13:58

Яхия от Сирия, който прави живота на бежанците по-лек чрез спорта

30-годишният Яхия Хомси от Халаб, Сирия дава надежда на стотици бежанци от лагера в Харманли чрез спорта. Яхия е нещо като треньор и мениджър на футболен отбор, в който играчите са хора, принудени да избягат от родината си.  „Фокусираме се в..

публикувано на 28.05.24 в 12:27

Светите братя Кирил и Методий са изрисувани в едноименния храм в Пловдив от Георги Данчов

  Георги Радулов е от Троян. Съдбата му го отвежда с жената на неговия живот за десетина години в Испания и след като голямата му дъщеря става на 6 години, се връщат в България, в Пловдив. За да учи детето му в българско училище, на български език. Той..

публикувано на 27.05.24 в 14:49