Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Стоян Омарчевски - човекът, на който Стара Загора дължи създаването на Търговската гимназия

Знаете ли кой е Стоян Омарчевски?  Повечето хора свързват името му с честването на Деня на народните будители, но реално му дължим много повече. 

Стоян Омарчевски е родом от Нова Загора, завършва мъжката гимназия " Иван Вазов" в Стара Загора през 1908 година. 

Министър е на просвещението в правителството на Александър Стамболийски. И като такъв подпомага изграждането и откриването на над 1000 училища в много малки населени места, провежда реформа, с която основното образование в България става задължително, освобождава от данъци детската литература. Открива Медицински, Ветеринарен, Богословски, Агрономически факултети в Софийския университет. И не забравя Стара Загора, с която го свързват ученическите му години.

Омарчевски често гостува в града и обсъжда  проблемите на образованието с директорите на Мъжката и на Девическата гимназии в Стара Загора, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей. 

Така се ражда идеята тук да се проведе шестмесечен кооператовно - търговски вечерен курс за подготовка на  специалисти счетоводители най-вече за селските кооперации, защото такива кадри липсвали. 

Курсът преминава при огромен интерес, завършват го 100 човека, предимно учители, които получават диплом за счетоводители. "А напливът от желаещи да се запишат да учат е причината на следващата година да се вземе решение за откриването на професионално търговско училище", разказва Райна Антонова.   

Школото е частно, но помага и държавата. Изучавали се специални и  общообразователни предмети, наблягало се на изучаването на френски и немски езици.  

А 100 години назад във времето предците ни използват толкова модерния метод на така нареченото „дуално обучение“  - към училището действала и фирма, в която учениците да трупат практически опит. 

През септември, 1923 година, училището вече е смесена Търговска гимназия. По-късно започва да приема и момичета и вече 100 години продължава да подготвя кадри за българската икономика. 

Създаването на Търговската гимназия не е единственият принос на Стоян Омарчевски към просветата и културата в Стара Загора.  Той е в основата на това археологическото наследство на града ни да бъде съхранено, разказва Райна Антонова.  

Омарчевски  успява да осигури ежемесечна заплата на Атанас  Кожухаров, уредник и директор на Музея на Археологическото дружество „Августа Траяна“. 

Със създаването на дружеството през 1907 година и откриването на музея, Кожухаров изпълнява тази длъжност напълно безплатно, паралелно със задълженията си като директор на Девическата гимназия, а по-късно – на учител  в Мъжката гимназия. Член на същото археологическо дружество е и Добри Спилков, който, когато Омарчевски е ученик в Стара Загора, е негов настойник. Спилков  дава идеята на Министъра на просвещението да осигури финансиране за Кожухаров, за да може той да се посвети на дейността си в Археологическото дружество.  На освободеното от учителско място Кожухаров място в мъжката гимназия веднага е назначен младият преподавател  по история и география Стефан Минков, който също е привлечен за работа към Дружеството дружество. Няколко години по-късно на работа е назначен още един учител по история, който също подпомага Кожухаров – Георги Райков. На практика Райков става наследник на Кожухаров като директор на музея. 

Поредният епизод на "Истории под Липите", в който  разказваме за Стоян Омарчевски можете да чуете в прикачения звуков файл. 


По публикацията работи: Дарина Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Боляровче" донесе злато от морето

Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..

публикувано на 22.07.25 в 10:07

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54