От днес до 21 май 2024 г., в с. Тенево, община „Тунджа“, ще се проведе Единадесетият празник на селото под надслов „Хубаво село имаме“. В Празничната програма всеки може да намери нещо за себе си - концерти, танцов спектакъл, мотокрос, народни борби.
Днес тържествата ще открият ДГ „Кольо Тенев“ и танцовата школа „Ямболско настроение“ с художествен ръководител Мая Барбазонова с участието на изпълнителите Дора Георгиева, Пламен Дуков и Михаил Михайлов. След голямото и пъстро хоро на мегдана, вечерта ще завърши с красива заря, която ще озари небето над Тенево.
В съботния ден традиционните народни борби на стадиона в селото ще съберат любителите на този народен спорт от 10,30 ч., а в 13 ч. ще бъде дадено началото на традиционния и единствен у нас селски мотосъбор на мотописта „Тенево“. Привечер народните ритми отново ще завладеят откритата сцена в центъра на селото с изпълненията на ФА „Катаница“ и оркестър Млади тракийци.
„Тази година за първи път Празникът на селото ще има и благотворителен характер – ще обявим началото на благотворителната кампания за събирането на средства за ремонт на селския парк, където се надяваме, че ще поканим жителите и гостите ни на празника на Тенево догодина.", каза за Радио Стара Загора секретарят на НЧ „Просвета“ Нели Ройдева.
А защо празникът на Тенево е на 21-ви май? Защото църквата на село Тенево е с патрони свети Константин и Елена.
На 21 май, от 10:00 часа, в храм „Св. Св. Константин и Елена“ ще бъде отслужена тържествена света литургия.
Тенево е с многовековна история. Според регистъра на облаганите ханета (домове) в ямболската кааза, селото се споменава за първи път през 1609 г. с името Фъндъкли. По-късно се споменава като Булдукьой и Пандъкли. Селото е описано и в пътеписа на Евлия Челеби от 1667 г. – „това село е от 100 къщи, разположено на десния бряг на р. Тунджа. Има една баня и една джамия“. В днешно време селото има 800 къщи.
Първото име Фъндъкли на турски, идва от гъстите лешникови гори, сред които е било разположено селото по десния бряг на р. Тунджа. Второто име – Булдукьой означава намерено село, заобиколено от гъсти гори. През 1934 г., с министерска заповед 2820, обнародвана на 14 февруари същата година, е преименувано на Тервел, а с указ 360, обнародван на 2 август 1950 г., носи името Тенево, наречено на партизанина Кольо Тенев (Равашолата), което при преброяването през 1987 г. има 2478 жители. През 1895 – 1896 г. на мястото на разрушената от турците църква теневци построяват нова, която носи името „Св. св. Константин и Елена“. По този случай от Русия изпращат дарове – икони и друга църковна утвар.
Продължава разяснителната кампания на Териториалното подразделение на Националния осигурителен институт в Сливен, съвместно с Български пощи за въвеждането на еврото. Служителите се срещат с хората от малките населени места в областта. На хората се..
На извънредно заседание старозагорските общински съветници подкрепиха предложението за промяна на местоположението на бъдещия Център за специализирана подкрепа за лица с физически увреждания и техните семейства , който трябва да бъде изграден в Стара..
За двадесети път Община Стара Загора организира „Нощ на изкуствата" – събитие, което се радва на изключителен интерес от страна на жителите и гостите на града. В последния петък на месеца, на 26 септември 2025 г., от 19.00 ч. до 23.00 ч., старозагорските..
Да бъде увеличена скоростта от 50 км/ч на 70 км/ч по булевард „Банско шосе" в Сливен предлага кметът на общината Стефан Радев на Общинската комисия по безопасност на движението. До 2004 година допустимата скорост по този булевард бе 70 км/ч, но след..
Стара Загора е един от четирите града в България, в който ще се проведе най-големият открит урок по пътна безопасност. Началото е на 14 септември, от 10 часа в парк Артилерийски" Организатор на открития урок по пътна безопасност е сдружение" Ангели..
С дискусия на тема Бъдещето на пазара на труда в контекста на социалната, екологичната и дигиталната трансформация на Стара Загора беше открит форумът „Кариерен преход на възможностите“ TOP JOBS в Регионална библиотека "Захарий Княжески" в Стара..
Общинският плувен басейн в Стара Загора отвори врати за посетители след профилактичните дейности по съоръжението. Това съобщи за Радио Стара Загора , началник на отдел „Спортни дейности“ в Община Стара Загора. Ремонтирани са баните и съблекалните,..
След няколкогодишна пауза едно от най-атрактивните офроуд събития в региона – Zagora Trophy – отново ще събере феновете на високите скорости и екстремните терени край Стара Загора. Тази година състезанието разширява мащаба си и включва нови дисциплини,..
В началото на следващата година се очаква да започне ремонт на сградата на Езиковата школа на ул. „Хаджи Димитър Асенов“ в Стара Загора. Средствата са до 3 милиона лева и са осигурени по Плана за възстановяване, ще има и съфинансиране от..
През следващите месеци пътна полиция ще следи с повишено внимание поведението на пешеходците. Вече са в сила по строги правила. Те включват забрана за ползване на телефон при пресичане на пешеходна пътека. Освен това пешеходците следва да..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net