Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За Буквите и словото:

За да ги има думите трябват букви, мисъл и смели хора

"За да ги има думите, трябват букви, мисъл и смели хора, които да ги сътворят. Но и да ги отстояват. Такива са били братята Кирил и Методий, такива хора има и до днес, защото и днес използваме българската писменост и реч, за да общуваме помежду си". 

Около това мнение се обединиха бивши и настоящи възпитаници на Второ основно училище "Петко Рачов Славейков", които гостуваха в Репортер по Радио Стара Загора в навечерието на празника на нашето "АБ". 

Впечатляващи познания за историята на училището и за неговия патрон показаха петокласничките Димана Игнатова и Фрида Димитрова.


" Гордея се, че Петко Рачов Славейков е патрон на моето училище, защото той е будител. Будители  и пазители на Словото обаче могат да са не само учителите, не само хората, будител може да бъде и училището", каза Фрида  Димитрова.

Могат ли и учениците да бъдат будители - отговорът на този въпрос е положителен, а двама от гостите в студиото на Репортер бяха тъкмо такъв пример.

 По идея на преподавателя по история Елеонора Йорданова миналата година 51 деца от Второ Основно училище направиха препис на "История Славяноболгарская". При това те избраха варианта, който се счита за първи препис на книгата - този от Софроний Врачански. 

Иван Русенов и Елизабета Казале бяха две от децата, които участваха в преписа. 

"Отне ми около три дни. Първо трябваше да потопя листите в кафето и да чакам да изсъхнат, след това се захванах с писането",  сподели Иван Русенов, който вече е осмокласник и учи в Езиковата гимназия в Стара Загора. Най-страшно по думите му било да няма грешка, защото тогава всичко трябвало да започне отначало. 

С мнението му е напълно съгласна и тазгодишната лауреатка в конкурса Млад Журналист "Гео Милев", Елизабета Казале, която вече също учи в Езиковата гимназия. 

"Когато правихме преписа си купих специален маркер, за да може, ако е поправимо, да обработвам грешката и да не личи.  Елизабета е преписала 6 страници от Историята, а Иван - 4. Днес и двамата не крият, че са  горди, че са участвали в толкова голяма идея. 

Целия разговор с Димана Игнатова, Фрида Димитрова, Иван Русенов и Елизабета Казале за буквите и словото можете да чуете в прикачения звуков файл .


По публикацията работи: Дарина Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Владимир Карамазов представи дебютната си книга „Мина половин живот“ в Стара Загора

„Това е разказ за движението в моя живот. Аз съм Владимир Карамазов. Актьор. Сега ще вляза в нова роля – на разказвач. Едно от важните неща в живота ни е да се движим напред – физически и ментално. Така можем да се озовем на места, които само сме..

публикувано на 19.02.25 в 16:53

Англичанин дари над 100-годишен портрет на Левски и Ботев на Болярово

Половин година след последното ми идване в кафенето на сем. Ставреви , известно като „кафенето на Левски“ в Болярово забелязвам нови „експонати“ по стените на кафенето. Едната половина от него е посветена на Апостола на свободата с графични портрети по..

публикувано на 18.02.25 в 17:54

Кой е вторият Васил Кунчев и каква е връзката му с Левски?

  Едва ли има българин, чието сърце да не трепва, щом чуе името Васил Левски!  Име, което е символ на безсмъртие, а  личността на Левски е най-святата за нас, превърната от всенародната почит и любов в икона, в светец.  За нас, като българи, като народ,..

публикувано на 18.02.25 в 15:02

Раздаваха валентинки на пътуващите с градския транспорт в Стара Загора

Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..

публикувано на 14.02.25 в 17:36

Американецът Жеко Недев от Бостън до Стара Загора

Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...

публикувано на 14.02.25 в 12:11

Художествената галерия в Казанлък показва бъдещето на храната

Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..

публикувано на 13.02.25 в 16:45

Брадато лешоядче се излюпи в Спасителния център за диви животни в Стара Загора

Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..

публикувано на 13.02.25 в 16:22
Снимката е илюстративна.

Къде грешим в грижата за домашните любимци?

Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..

публикувано на 13.02.25 в 14:42

"Любов и вино" в петък в Държавна опера

В сряда следобед – „малкия петък“,  поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване.  Дори  два – по стар стил на  14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..

публикувано на 12.02.25 в 14:04

На гости на куклите на Лена

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.   В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..

публикувано на 11.02.25 в 17:26