Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успешен старт на проекта GH2M за ускоряване на внедряването на зелена водородна мобилност в ЕС

На 15 и 16 май 2024 г. се проведе първоначалната среща по проекта GH2M. Проектът има за цел да ускори внедряването на зелена водородна мобилност в различни региони на Европейския съюз. Тази инициатива е ключова стъпка към постигане на целите на ЕС за климатична неутралност до 2050 г.

На срещата присъстваха представители от всички осем партньора по проекта, като водещ партньор е Агенция за регионално икономическо развитие Стара Загора (SZREDA). Останалите са Регионът на Пелопонес (Region of Peloponnese), Гърция; Провинция Дренте (Provincie Drenthe), Нидерландия; Регионална агенция за развитие на региона Пардубице (RRAPK), Чехия; Западната комисия за развитие (Western Development Commission), Ирландия; самоуправляващ се регион Кошице (Kosice Self-Governing Region), Словакия; Метрополна област Барселона (Àrea Metropolitana Barcelona (AMB)), Испания; Стокхолм (City of Stockholm), Швеция.

Срещата беше открита от изпълнителния директор на АРИР Стара Загора – Д-р Румяна Грозева. Бяха представени основните цели и очакваните резултати от проекта GH2M, както и детайлен план за предстоящите дейности и ключови етапи. Всеки партньор представи текущото състояние на водородните технологии в своя регион и затрудненията, които среща в процеса на внедряване. Участниците обсъдиха текущото състояние на регионалните политики за водородна мобилност и идентифицираха основните предизвикателства и възможности за развитие. Сформираха се тематични работни групи, които ще се фокусират върху различни аспекти на проекта като интеграция на възобновяеми енергийни източници, инфраструктурно планиране и прилагане на зелени водородни технологии в транспортния сектор. Част от дейностите по проекта, които ще се изпълняват през първия семестър са:

-Съвместни тематични изследвания (JTS): Събиране и анализ на емпирични данни за подпомагане на разработването на политики.

-Междурегионални обменни срещи (INT): Организация на четири работни групи и две посещения на място за обмен на опит и добри практики.

-Политически капитализационни ресурси (PCR): Разработване на инструменти, рамки и методологии за мониторинг и подобряване на политическите инструменти.

-Обучение на заинтересованите страни (SL): Провеждане на специални срещи за мобилизиране на релевантни заинтересовани страни в участващите територии.

Срещата завърши с висока степен на ангажираност и оптимизъм за успешното изпълнение на проекта GH2M. Следващите стъпки включват по-задълбочено проучване и обмен на опит между партньорите, както и подготовка за внедряване на първите пилотни проекти. Втората предстояща среща по проекта ще бъде през есента в Провинция Дренте, Нидерландия и към нея ще имат възможност да се присъединят представители на Община Стара Загора и Тракийски университет. Проектът GH2M представлява значима възможност за регионите в ЕС да постигнат напредък в устойчивата мобилност и да допринесат към целите на ЕС за намаляване на въглеродните емисии.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проектите за чиста водородна енергия продължават своето развитие и то в Стара Загора

През последните седмици стана ясно, че осем големи проекта по Плана за възстановяване и устойчивост няма да бъдат изпълнени, заради големи забавяния и невъзможност да бъдат разплатени на време. Сред тях са и предвидените пилотни проекти за..

публикувано на 02.04.25 в 13:26
Животът в долината на река Жиу е бил организиран около добива на въглища.

Проблемите на въглищните региони в Румъния

Корина Мурафа е румънска експертка по въпросите на справедливия преход. В интервю с полската журналистка Малгожата Кулбачевска-Фигат се коментира напредъкът в усвояването на европейските средства за трансформация на въглищните региони и как..

публикувано на 26.03.25 в 13:54

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът  стартира в сътрудничество между  Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на..

публикувано на 19.03.25 в 10:00
ТЕЦ

Международни експерти и ЕК ще обсъждат бъдещето на заетостта в Стара Загора

Eкспертни дискусии за икономическото бъдеще на въглищния регион ще се проведат в залата на хотел „Верея“ в Стара Загора на 12 март 2025 г. Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“..

публикувано на 12.03.25 в 05:10

Стара Загора е домакин на информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“

На 5 март 2025 г. Стара Загора ще се превърне в център на дигиталната трансформация и иновациите с провеждането на съвместното информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“. Форумът е организиран от мрежата на Европейските..

публикувано на 05.03.25 в 05:30

Нови електробуси ще возят до населените места в община Казанлък

Общественият превоз в община Казанлък вече ще се извършва почти изцяло с електробуси. Това стана възможно по съвместен проект с община Павел баня. Той се реализира с цел намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. Общата му стойност е 8,3 млн...

публикувано на 26.02.25 в 10:00

Работят по разкриване на факултет „Дигитални и зелени технологии" в Тракийски университет

Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..

публикувано на 19.02.25 в 10:00
Борислав Сандов

За бъдещето на въглищата и може ли България да се откаже от тях

Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..

публикувано на 12.02.25 в 10:00

Полша по пътя на прехода

Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж  по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..

публикувано на 29.01.25 в 10:10

Как един въглищен регион в Румъния преживява трансформацията

Владимир Митев, репортер в  Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..

публикувано на 22.01.25 в 10:00