С юбилеен концерт и международна научна конференция Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в Пловдив отбелязва 50 години от създаването на Катедра "Хореография" - първата в България за академична подготовка на хореографи, педагози и режисьори.
Началото е поставено през 1974 г. по идея на проф. Кирил Дженев. Към тогавашния Висш музикално-педагогически институт се разкрива специалността "Хореографска режисура", по-късно преименувана "Българска народна хореография". До тогава специализирано обучение по танцово изкуство се осъществява в Държавното хореографско училище и полувисшите институти за музикални и хореографски кадри.
"С голямо удоволствие отбелязваме юбилейната годишнина на Катедра "Хореография". Студентите се обучават в три специалности - "Българска народна хореография", "Балетно изкуство" и "Съвременни танцови техники" в бакалавърска, магистърска и научно-образователна степен "доктор", отбеляза в изнесеното студио на Радио Стара Загора проф. д-р Антон Андонов, зам.-ректор на АМТИИ - Пловдив.
"Интересът към нашата катедра е голям. Всяка година има многобройни кандидати, които заявяват желание да се обучават при нас. Студентите от бакалавърската програма са изключително отговорни към поставените задачи. В първи курс реализират дивертисментен танц, във втори - камерно-сюжетен, в трети - сценично-разработен обичай и в четвърти - дипломна работа, обемна сюжетна или тематична танцова форма.
Обучението на студентите се развива в две основни линии - педагогическа като преподаватели по народни, класически и съвременни танци, и творческа като хореографи, автори на танцови произведения. Насочваме ги и към научно-изследователска дейност. В тази посока мога да отбележа, че нашите възпитаници са доказани специалисти, успешно реализирани в България и в чужбина", коментира Антон Андонов.
"За 50-годишнината подготвяме голям юбилеен концерт на 3 юни в Дома на културата "Борис Христов" в Пловдив. Подбрали сме произведения на студенти, които ще реализират на сцената. Гости на концерта ще бъдат артисти от ансамбъл "Тракия", балет "Арабеск", Националната опера и балет. Ансамбъл "Тракия" ще изпълни и танци на преподаватели от Катедра "Хореография", информира зам.-ректорът на АМТИИ.
Цялото интервю с проф. Антон Андонов можете да чуете от звуковия файл.
В изнесеното студио на Радио Стара Загора в АМТИИ - Пловдив участваха още доц. д-р Димо Енев, гл.ас. д-р Благовеста Калчева, студентите Андреан Атанасов, Диян Колев, Елица Цонева, както и дипломираните възпитаници Илиан Недялков и Яни Ангелов.
Във връзка с 50-годишния юбилей АМТИИ - Пловдив и Катедра "Хореография" организират международна научна конференция на тема "Наука, образование и изкуство. 50 години традиции и нови тенденции в танцовите жанрове" (26 - 27 септември). Форумът има за цел да се създаде академична среда за споделяне на добри практики, обсъждане на идеи и проблеми за опазването и разпространението на традициите в танцовото изкуство. В конференцията ще участват широк кръг специалисти от различни изпълнителски, образователни и научни полета.
Културна инициатива „100 години Ахинора - 100 лица на съвременната жена в Казанлък" се проведе под патронажа на Десислава Радева, съпруга на президента на Република България, и с участието на Наталия Киселова, председател на Народното събрание. Събитието..
11 май е ден за почит към паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий , създатели на първата славянска азбука - глаголицата, канонизирани за светци за превода на богослужебните книги, популяризирането на Библията на старобългарски език и..
Най-голямото читалище в Южна България - Народно читалище "Родина" в Стара Загора, ще чества със специален концерт на 12 май 165 - годишния си рожден ден. В навечерието на концерта във фоайето на Държавната Опера най-голямата читалищна библиотека в..
100 годишен юбилей ще отбележи на 14 май НЧ " Отец Паисий" в свиленградското село Левка. Това съобщи за Радио Стара Загора председателят на Дома на пробудата в селото Гергана Димитрова. Историята на читалище "Отец Паисий" започва през 1925 година, а..
Книгата „Целувам ви, Аспарух Лешников“ от д-р Веселина Узунова ще бъде представена на 15 май 2025 г. от 17.30 ч.в Регионалния исторически музей- Стара Загора. Заглавието е вдъхновено от последния запис на българския тенор Аспарух Лешников- Ари в..
40 фотографии, под испанското име МiradOr на художника и фотограф Петър Бояджиев ще бъдат представени тази вечер (8 май) в Музея на фотографията в Казанлък. В изложбата са включени предимно фотоси от последните пътувания на автора в Северна и Южна..
Джаз фестивалът „Цветовете на джаза“ ще се проведе от 5 до 7 юни в Стара Загора. По традиция музикалното събитие ще събере любителите на музиката на специално изградената сцена на Античен форум „Августа Траяна“, това съобщи на пресконференция ресорният..
Най-новото заглавие от репертоара на старозагорския куклен театър, "Малкият Мук", поставя важни въпроси пред публиката и оставя органичната детска мъдрост да намери отговорите им. Режисьорът на спектакъла Ния Ялъмова представя една по-различна история..
В Сливен ще се състои официалното откриване на Майските дни на културата „Сливенски огньове“. Светлинно, огнено и лазерно шоу е включено в програмата на първата вечер от Майските дни на културата. То ще се проведе на площад “Хаджи Димитър”, пред..
В Старозагорския куклен театър на 7 май от 18 ч. предстои премиерата на най-новото заглавие в репертоара – „Малкият Мук“по Вилхелм Хауф– история за едно добро, чистосърдечно, но необикновено момче, което открива магически предмети и се впуска..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net