Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени на Никола Обретенов за Христо Ботев се пазят в Държавния архив в Стара Загора

| обновено на 31.05.24 в 13:12
Снимка: интернет

  Спомените, ръчно написани от сина на баба Тонка – Никола Обретенов са с дата 14-ти март 1928 г., Русе. Ръкописът е предаден в Държавния архив през 1963 г, но не се знае кой ги е предоставил. Той е заведен във фонда на по-малкия брат на старозагореца Георги Апостолов, който е бил част от командването на Ботевата чета заедно с Никола Обретенов - Константин Апостолов Минчев.

  „От ръкописа става ясно, че Георги Апостолов и сина на баба Тонка се запознават през ноември 1875 г. в Гюргево. Първоначалното недоверие на революционните дейци към старозагореца се разсейват от Стефан Стамболов, който го познава от подготовката на Старозагорското въстание.“, разказва Вяра Жекова от Държавния архив

   БРЦК го определил за помощник на главния апостол на Врачанския революционен комитет – Стоян Заимов. Никола Обретенов отговаря за Орхание.  На 26-ти януари  1876 г. в Букурещ срещат Ботев на улицата случайно.

  Двамата другари остават в къщата на Петър Попйорданов в гр. Бекет. Една вечер слугинята на домакина, маджарка, им гледала на карти. Казала, че вършат друга, тайна работа, въпреки, че се представят за търговци,  мислят еднакво и са като братя. Картите  предсказали, че те ще преминат през вода и ще отидат в един град, където ги чакат техни другари. Но единият ще пострада и на едно високо място ще се разделят. Никой от двамата революционери не приема сериозно тези предсказания.

  След кратко пребиваване в Оряхово, се връщат в Гюргево да подготвят въоръжени чети. Таньо Стоянов Николов и Панайот Хитов трябвало да застанат начело като воеводи. Но Хитов се отказал, защото смятал, че въстанието трябва да се отложи за следващата година, за да се подготви Сърбия за война срещу Турция.

  Тогава Обретенов и Апостолов убеждават Христо Ботев, че в българско хората чакат подкрепа- комитетът във Враца закупува оръжие и боеприпаси, същото правят и в Търново и в Панагюрище. Но Панайот Хитов отново отказал да стане войвода на румънската чета, и Ботев заявил, че той ще поведе четата.

  На 8.05.1876 г. Георги Апостолов съобщил на Обретенов, че Филип Тотю заминал за Сърбия, след като не получил исканите 1 000 наполеона за да поведе гюргевската чета. Младият калоферец трябвало да поведе и нея през р. Дунав.

  За прехвърлянето на четата, оръжието и боеприпасите е избран австрийския кораб Радецки. Билетите на част от българските юнаци, са закупени от русенския търговец Иван Стоянов. Трябвало да се представят за работници, пътуващи за Кладово, Сърбия в трета класа.

  Когато на 16-ти май Никола Обретенов получил телеграма с текст да предаде стоката на парахода, това било знак, че Ботев се е качил на борда и трябва да предаде сандъците с оръжието като сандъци със земеделските сечива на работниците. При Бекет  45 юнаци чакали с нетърпение пристигането на кораба с воеводата и другите момчета.

  Тук спомените на сина на баба Тонка приключват, подписани с датата 14.03.1928 г., Русе. За останалите събития по пътя на Ботевата чета, Обретенов пише по повод 50 години от гибелта на поета –революционер във  в. „Независимост“. Изрезки от тези броеве се пазят в друга архивна единица във фонда на Константин Апостолов Динчев.

 „От спомените на свещеник Георги Попдимитров от с. Скравена, на 22-ри май 1876 г. в селото са донесени 12 глави на ботеви четници. Предполага се, че една е била на Георги Апостолов“, завършва разказа Вяра Жекова.

 Това са фактите, за които четем в запазените  в Държавен архив Стара Загора спомени и изрезки от вестници. „Ние не коментираме двамата участници – Никола Обретенов и Георги Апостолов и техните действия. Само излагаме фактите според документите, които се пазят“, подчертава Вяра Жекова. 

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Художникът Румен Рачев – за предизвикателството да твориш с Найджъл Кенеди

Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..

публикувано на 31.01.25 в 12:46

Празнуват Трифон Зарезан в старозагорското село Оряховица

В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..

публикувано на 29.01.25 в 14:10

9-годишните Ева и Ема Пешеви, пазителки на историята

В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..

публикувано на 29.01.25 в 08:35

Химн на Звънчетата

Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн.  Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..

публикувано на 28.01.25 в 13:18
Васил Русев сред колекцията от радиоприемници.

Васил Русев от Кърджали е най-младият колекционер на радиоапарати в България

Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..

публикувано на 28.01.25 в 11:47

От създаването си Българското радио е имало репортер на мястото на събитията

     Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от..

публикувано на 27.01.25 в 17:27

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора и тази година очаква най-красивите мартенички

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора обявява традиционния детски конкурс-изложба „Баба Марта бързала, мартенички вързала".  В конкурса за мартеница могат да участват деца от детски градини, подготвителни групи, читалища и ученици от..

публикувано на 24.01.25 в 16:35

Наши студенти избират Аляска и Юта за лятна бригада

Продължава приемът на документи за лятна бригада в САЩ по програмата Work and Travel. Аляска е популярно място сред българските студенти с високо заплащане, традиционно между 18-20 долара на час. Напоследък се наблюдава засилен интерес и към щата Юта,..

публикувано на 24.01.25 в 14:50

В „60 минути повече Lifestyle“: За аксесоара, който „открадна шоуто“ в САЩ

Доналд Тръмп положи клетва като президент на САЩ. Инаугурацията бе пълна с пищност, блясък и снимки .  Дрехите и аксесоарите, носени на тази световна сцена - цвят, кройка и детайли - продължават да привличат внимание и коментари. Сред най-открояващото..

публикувано на 24.01.25 в 14:35

Ива Дончева – Коктейли и сбъднати мечти от Монако до Стара Загора

Коктейлите на Ива Дончева са истинско изкуство и магия. За тях не може да се разкаже, трябва да се преживеят. „Коктейлите не са просто напитка, те са изкуство“ – споделя Ива Дончева, която е създател на първия мобилен бар в Стара Загора, който..

публикувано на 24.01.25 в 13:55