Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четвъртокласник предпочита да живее на село

Таньо Динков Михайлов живее от З годишен с родителите си в родното село на дядо му – Казанка. Не му тежи, че пътува до Стара Загора за да ходи в Пето основно училище „Митьо Станев“, а това, че някога – до 1976 г. в Казанка е имало училище, което затворило врати, за да стане детска градина. Причината била, че тогава учениците от селото отишли с родителите си в града. И със закриването на училището, изчезнал и „неговия глас – училищната камбана, която събирала учениците в клас“, разказва 11-годишният малчуган. И с нескрита гордост споделя, че по щастлива случайност приятел на баща му случайно открил след близо 40 години този символ на знанието за българския народ, който семейството му връща на селото.

  Интересите на Таньо към историята и видните имена на с. Казанка, към миналото на България са по наследство от бабите и дядовците му. „Като българин трябва да знам нашата история, историята на моето село и на рода ми. Знам, че в Казанка е роден Стоян Терзиев, Стоян войвода, който е първият ботев четник, убит на българска земя. Къщата му се руши, но разбрах, че ще може да се спаси, защото са прекарали ток и вода и са намерили пари.“- разказва Таньо. Но скромно премълчава, че кметицата Елка Михайлова , която от дълги години се бори да бъде спасена светинята за казанчани – родната къща на ботевия четник Стоян войвода, е негова баба. И когато говори за своя род и предци, гордо подчертава, че името му Таньо, се предава  от 160 години от поколение на поколение, на всяко първо момче в семейството.

  Малчуганът признава, че обича да слуша българска  музика – едните баба и дядо го запалили по народната музика, а другите  по българската популярна музика. „Обичам да слушам Лили Иванова, Емил Димитров, Маргарита Хранова… Имам снимка с голямата Йорданка Христова.“, продължава четвъртокласникът. Другите му любими занимания са да чете, да кара колело или скейтборд, макар, че няма площадка за децата в селото. Няма  кино, няма и място където да се събират връстниците му, които не са много, но в почивните дни и през ваканциите се събират много деца. Но на село му харесва, защото е тихо и спокойно, тук чува песента на птиците и сутрин се събужда от кудкудякането на кокошките и кукуригането на петлите или лая на куче. Въздухът е чист, а наблизо е и гората, където с баща си често се разхождат до Бароновата чешма, където има и пещ. Приятно му е да си откъсне краставички от парника на баба и дядо, които гледат и домати, лук, чесън, малини и овошки. Тази година  и той е засадил тиквички и диня.


   


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Историческият параход Радецки е спасен с даренията на 1 200 000 български деца

 На 29-ти май 1876 г / нов стил/  поетът-революционер Христо Ботев начело на 200 български юнаци  тръгва да се бие за свободата на поробеното ни Отечество. Четниците, облечени като градинари и селяни, се качили на австрийския параход „Радецки“ от..

публикувано на 29.05.25 в 07:55

Кой нарича за първи път Стара Загора "Град на липите"?

Знаете ли кога и къде за първи път е произнесена фразата "Стара Загора – град на липите"?. Отговорът е през 1939 година, в ефира на Радио Стара Загора, научаваме от пост в социалната мрежа на краеведа Снежана Маринова.  А кой е авторът на тази фраза..

публикувано на 28.05.25 в 14:33

Как букети за бал се превърнаха в над 300 килограма храна за животните в общински приют

Дванадесетокласничка от Казанлък се отказа от букети за бала и със събраните средства дари храна за бездомните животни в общинския приют в Казанлък.  За жестта на момичето се разбра от публикация във Фейсбук на приюта.  Мариела Дамянова  до преди дни..

публикувано на 27.05.25 в 07:35

Жителите на с. Мъдрец се радват на книга за многовековната си история

  На мило  тържество хората от Мъдрец  и техни съселяни, живеещи извън селото се зцапознаха с ботата  „История на с. Мъдрец“ от 430 страници.  Местната жителка Кирилка  Каравасилева развълнувана и горда сподели, че този труд е дело на някогашната..

публикувано на 23.05.25 в 14:12

Българката Невена Иванова за работата си с Вивиан Уестууд и пътят към сбъдването на мечтите

Тя се казва Невена Иванова. Тя е една успяла българка в световната модна индустрия. Историята на Невена Иванова започва от малкия град Кубрат и стига до сърцето на Лондон. Още от малка мечтае да е дизайнер, какъв е пътят до успеха. Заминава..

публикувано на 23.05.25 в 12:42

Доктор Мартин Кърнолски представя музикалния проект „Букварко“

В навечерието на празника 24 май ви срещаме с Мартин Кърнолски, доктор на театралните науки и театралните изкуства, автор на собствена методика за обучение по Сценично поведение и е работил с артисти от над двадесет и пет държави. Кърнолски..

публикувано на 23.05.25 в 12:20

Дует „Ритон“ за музиката и любовта, на сцената и в живота

Продължават шоу-спектаклите на дует "Ритон" из страната. Катя и Здравко, заедно с момчетата и момичетата от своя бенд „Ангелите на Ритон“ - Юлиан Янев-клавишни и вокал, Щерион Пилидов-китари и вокал, Алекс Нушев-бас китара, Георги Марков-ударни,..

публикувано на 21.05.25 в 16:28

Община Болярово търси най-приветливото и чисто населено място

Населените места в община Болярово  се съревновават за титлата „Най-приветливо и чисто село“. Конкурсът, организиран от общинската  администрация, цели да насърчи местната общност към повече грижа и внимание към заобикалящата среда. Надпреварата е..

публикувано на 21.05.25 в 14:57

Каква е ролята на омбудсмана?

Омбудсманът на Република България е висш независим конституционен орган, който се избира от Народното събрание за срок от пет години. Той е застъпник за правата на хората и пазител на обществения интерес. Независим в своята дейност и се подчинява само..

публикувано на 21.05.25 в 14:20

"Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра" в Казанлък

Инициатива на общинската библиотека " Искра" в Казанлък дава възможност на най-малките жители да се докоснат до магическия свят на приказките и книгите, без да се налага да напускат детските градини.  "Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра"  започва..

публикувано на 20.05.25 в 17:00