На 13 юни 1878 година започва Берлинският конгрес. Месец по-късно той приключва с подписването на Берлинския договор. Който разпокъсва България, ала възрожденската мечта за обединена и свободна държава за всички българи, остава.
Как един македонски харамия се озовава в Стара Загора и зографисва два от храмовете в града, разказваме в поредната история под Липите.
Годината е 1870. Тогава в семейството на семейството на прочутия зограф Христо Макриев се ражда син Апостол. Бащата е част от фамилия Фръчковски, потомствени зографи от Галичник. А едва 14- годишен синът на Христо – Апостол, се захваща със семейния занаят – иконопис, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей . Въпреки заниманията с изобразително изкуство, Апостол Христов не забравя събратята си останали под османска власт.
Със Стара Загора името на майстора-зограф от Дебърската школа е свързано със златните му ръце. През 1910 -1911 Апостол Христов започва изографисването на църквата "Свето Въведение Богородично" в града, а година по-късно работи по изписването на купола на храм "Свети Димитър."
Когато избухва Балканската война Апостол Христов става доброволец в Македоно-Одринското опълчение на Българската армия. Служи в нестроевата рота на Първа Дебърска дружина. По време на Първата Световна война, когато родният му край е освободен от българската войска, македонският революционер и прочут зограф става първият околийски началник на градчето Галичник.
Нещастният край на войната и загубата на тези територии карат Апостол Христов да се върне отново в България. И и заедно със сина си да продължи да зографисва черкви.
До сетния си дъх Апостол Христов остава заклет защитник на българските национални интереси в Македония. Благодарение на добрите си контакти с властимащи в столицата, успява да помогне на много македонски бежанци. Прави го и с лични средства. Защото докрай запазва в сърцето си мечтата на възрожденците – един ден, всички които се зоват българи да живеят в единна и свободна държава.
През изминалата година станахме свидетели на завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..
Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..
В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..
Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..
Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...
Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..
Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..
В началото на миналия век в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете. Защо топовните салюти били точно..
Повече от 100 изпитания преодоляха участниците в телевизионното риалити „Бягство към победата 2: Съкровището“. 14 отбора от по двама души се състезаваха над месец, като се движеха през различни природни, исторически и културни забележителности в..
Текстът на "Зимна приказка" е на писателя и поет, роден в Плевен, Димитър Спасов. Той е и създателят на оригиналния текст на "Аз съм Сънчо". Музиката на "Зимна приказка" е на основателя и диригента на Детския радиохор към БНР Христо Недялков. Той е..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net