Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Редовен кръводарител призовава:

Дарявайте безвъзмездно, носи огромно удовлетворение и е полезно е за здравето

Кремена Стефанова дава от кръвта си всяка година по 4 пъти

Кремена Стефанова

„Безвъзмездното кръводаряване е акт, който носи много ползи – на първо място това е удовлетворението, че помагаш“, каза в ефира на Радио Стара Загора Кремена Стефанова – редовен безвъзмезден кръводарител.

Тя беше гост в предаването "Репортер" в Световния ден на безвъзмездното кръводаряване – /World Blood Donor Day/, който целият свят отбелязва на 14 юни.

 „Ако искаме да спрем търговията с кръв, трябва да дадем личен пример и да даряваме безвъзмездно“, убедена е Кремена Стефанова. Тя приведе още аргументи в полза на този хуманен акт:

„Цялата процедура отнема не повече от 15 минути, заедно с попълването на документацията. Медиците в Кръвния център са много мили, а кратката болка от убождането се компенсира многократно от удовлетворението, което получаваш.

Кръводяряването има и ползи за здравето ни – то повишава имунитета. Обемно дарената кръв се възстановява в тялото ни за 24 часа, а качествено – до 72 часа“, разказа Кремена Стефанова.

Началото на инициативата за отбелязване Деня на безвъзмездното кръводаряване и Световният ден на донора е поставено от Световната здравна организация (СЗО) през 2005 г., като целта е да се привлече вниманието на обществеността към значението му за успешното лечение и спасяването на живот.

Всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 години, за когото лекар прецени, че кръводаряването не застрашава здравето му и дарената от него кръв е безопасна за болните, които се нуждаят от нея, може да дари кръв. Това става еднократно, като количеството е ограничено до 450 мл. Мъжете могат да даряват 5 пъти в една календарна година, а жените - 4 пъти, като интервалът между две дарявания трябва да бъде не по-малък от 8 седмици.

Световният ден на безвъзмездното кръводаряване и Световният ден на донора съвпадат с рождената дата на Карл Ландщайнер (14 юни 1868 г.), който създава системата от кръвни групи, която се използва и до днес, за да се гарантира безопасността на кръвопреливане.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Диян Паунов

GPS системата в учебните автомобили вече е задължителна

В сила са новите, по-високи изисквания към автошколите у нас. Те трябва задължително да използват GPS приложение, през което да бъде проследен целият процес на обучение и явяване на изпит. Камера ще следи какво става във и извън автомобила...

публикувано на 15.07.25 в 10:14

В "Къщата на добрите думи" лошите са затворени в мазето

Днес православната църква чества Събор на Свети Архангел Гавраил. Това е вторият празник , след 26 март, през годината, в чест на благовестителя на Божиите тайни . Мнозина живеят с усещането, че куриерите на добрите новини са емигрирали, но това не е..

публикувано на 13.07.25 в 15:45
Петър Ганев

Ползата от приемането на еврото е по-голямата стабилност

Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари. Докладът за присъединяването на страната ни към еврозоната е първа..

публикувано на 08.07.25 в 09:07
Павлина Делчева

Пет частни дома за възрастни хора в община Стара Загора предоставят добри условия

210 души ще могат да се възползват от нова социална услуга, предоставяна от Община Стара Загора за хора, които се нуждаят от личен асистент, но не попадат в целевите групи, обслужвани до момента. Услугите ще  бъдат предоставяни почасово от..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

Зърнопроизводителите работят под голям натиск - от страна на времето и на пазарните условия

Жътвата на зърнените култури вече е в разгара си, след като прибирането на пшеницата започна. Развитието на посевите през пролетта премина през сериозни климатични сътресения, затова очакваните добиви са доста разнородни в зависимост от това..

публикувано на 03.07.25 в 14:49

Симона Петрова - една мис с мисия да спасява животи

Мис България 2024 Симона Петрова даде старт на националната дарителска кампания „Спаси живот“, насочена към осигуряването на автоматични външни дефибрилатори (AED) за всяко училище в страната. Началото бе поставено символично от родния ѝ град..

публикувано на 03.07.25 в 10:03

За Земята: Малки навици срещу огромно замърсяване с пластмаса

Днес отбелязваме Международния ден без найлонови торбички. Елеонора Йосифова от сдружение „За Земята“ подчерта колко е важно да намалим употребата на еднократна пластмаса, която замърсява природата и се разгражда стотици години. За съжаление у..

публикувано на 03.07.25 в 07:40
Петър Ганев

Експерт: Идеята за държавни магазини с надценка под 10 % е по-скоро неустойчива, без решаващо значение за търговията на дребно

Идеята за държавни магазини с надценки под 10 % означава, че държавата се опитва да влезе на пазара на частните играчи за търговия на дребно, но по-важният въпрос след откриването на ново дружество с 10 милиона капитал, е дали няма да се наложи то да..

публикувано на 25.06.25 в 09:59

Демократичната общност цели да спечели президентския вот догодина

Президентските избори ще се проведат през есента на следващата година, но вече стартира дискусия за излъчване на кандидат от коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България". В началото на седмицата се проведе кръгла маса „Президентски избори..

публикувано на 19.06.25 в 13:46

Павлина Делчева: Всички сме виновни и отговорни за грижата за възрастните хора

Ремонтът на Дома за стари хора на Старозагорските минерални бани върви с добри темпове. Оптимист съм, че срокът ще бъде спазен, а именно- до края на настоящата година , каза за радио Стара Загора Павлина Делчева, зам. –кмет „Общинска..

публикувано на 18.06.25 в 16:18