Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволци възстановиха средновековна църква в Средна гора

3
Снимка: интернет

  Малката църква „Рождество Богородично“ в местността „40-те кръстопътя“, недалеч от средногорското село Свежен, е възродена с много труд и лични средства от Димитър Тосев от Пловдив. В начинанието се включват и негови приятели  със седства и труд.

  Видял малката окаяна църквица през 2015 г. – с порутен покрив, течове по вътрешните стени, поругана от вкарваните в нея животни, Димитър Тосев си дал дума, че ще я ремонтира и ще я „върне „ на хората в достолепния й вид…

  Само за година и половина с лични средства – над 50 000 лв. и с много личен труд и време успял да поднови, като запази първоначалния й вид – покрива, пода, сменил прозорците и вратата, заздравил каменната зидария, направен бил нов иконостас… В това богоугодно и благородно начинание му помагали и много приятели.  „Започнах сам с ремонта, но скоро бях подкрепен от Иван Куков и Петър Енев, който с добротата и мъдростта си, с напътствията си беше като баща за мен“,  разказва накратко Димитър Тосев. 

  Двамата с Петър Енев, преди да почине, монтирали камбаната на малката църква на камбанарията, която издигнали до входа й. Така гласът на църковната камбана се чул след повече от 50 години мълчание и била осветена тържествено от пловдивския митрополит Николай. Пловдивчанинът скромно признава, че не е броил парите, които е вложил в ремонта. Това не е важно, никъде никой не пита и не търси колко средства са вложени в материали и труд. „ Не търся пари , всеки помага -  кой, както и с каквото може. Местните хора са  предимно възрастни, пенсионери, които нямат възможности…По-важното, е че с приятели , направихме нещо, което не се измерва в пари, то има духовна стойност.“, добавя Димитър. Благодарен е на всички, които са го подкрепили, на хората от сдружение "Хайдути", в което членува  Не може да скрие горещата си благодарност и възхищение от Георги Радулов от Пловдив от сдружението, с когото са приятели. За него казва, че е изключително скромен млад човек, но отдаден на българските традиции и история, работещ за запазване на българщината с постоянство и жар.

  За местността „40-те кръстопътя“ недалеч от с. Свежен, Димитър Тосев разказа част от преданието, че тук през 1393 г. са се заселили част от оцелелите български боляри, след превземането на Търново от османските турци.  А църквицата „Рождество Богородично“ е една от 9-те параклиса или църкви, които са били част от манастир.  Не се знае кога точно е въздигната светинята на вярата, запазила ни като народ, но и  днес личат останки от зидове на другите култови сгради, които се нуждаят от почистване от превзелата ги растителност.

  Местните хора знаят, че това място е свято и от дълги години идват на 8-ми септември, когато Православната ни църква чества Рождеството на св. Богородица за курбан. От сега нататък ще могат да запалят и свещичка във възстановената църква, възхваляваща рождението на Божията майка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Съветите на коафьора Стенли и гримьора Дарина Господинова за празничните визии

С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение.   По думите на коафьора Стенли..

публикувано на 22.11.24 в 12:29

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10