В поредния епизод на "Истории под Липите" ще ви върнем сто лета назад във времето, малко преди да избухне Първата Световна война.
През май, 1916 година в Стара Загора се появява ново печатно издание за лирическа поезия, художествена критика и изящна литература.
В основата на издаването му са двама пленени от Словото, поети Стоян Кокенов и Иван Мирчев.
И ако за втория се знае доста, то името на първия е потънало в мъглата на забравата. Заедно с Райна Антонова днес повдигаме завесата, за да разкажем за Кокенов и неговата рожба – списание "Хризантеми".
Годината е 1898. В дома на фамилия Кокенови, в Стара Загора се ражда син Стоян.
Младежът учи в мъжката гимназия Иван Вазов. Негов съученик е поетът Иван Мирчев. И като част от литературен кръжок, току-що навършили 18 години и още на ученическата скамейка, у двамата другари се ражда идея – да започнат да издават литературно списание. Така се стига до май 1916 година, когато в Стара Загора се появява "Хризантеми" - ново печатно издание.
Според изследователя Константин Коняров името на списанието е избрано, за да подчертае приемствеността с излизалото през 1913 година в Стара Загора литературно списание "Ранни цветя", разказва Райна Антонова.
Редакцията на "Хризантеми" се помещавала в дома на поета Иван Мирчев на улица "Генерал Гурко". Тук, освен Кокенов са идвали Иван Хаджихристов, Ботьо Савов, Гео Милев...
Наминавали и художниците Никола Кожухаров, Дечко Узунов, който тогава учи в Мъжката гимназия. А по-късно заедно с Кожухаров, започват да рисуват и винетки за изданието.
"Администрацията" на "Хризантеми пък се била в дома на Кокенов.
Днес споменът за Стоян Кокенов почти не е запазен в Стара Загора.
Но пък за неговото дело говорят оцелелите броеве от списание "Хризантеми".
Историята на списание "Хризантеми" можете да чуете в прикачения звуков файл
В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора. Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска..
Една наскоро отпечатана книга – " Стефан Киров. Мемоари", подготвена от доцент доктор Мая Ангелова, повдига завесата за живота и бита на старозагорци в годините преди Освобождението, опожаряването на града и след Руско-турската Освободителна война...
Виниловите плочи са носител на звук без конкуренция в продължение на много години. Производството им започва да се развива от началото на 20 век. Първите са направени от глина и крехък материал шеллак и са събирали само няколко минути запис...
Нова година, ново Аз!, мислим си ние, правейки списък с нови начинания и обещания. Някои от най-популярните новогодишни обещания са тези, свързани с физическа активност. Фитнес залите и клубовете за групови тренировки са претъпкани през януари, но..
За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г. Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..
През изминалата година станахме свидетели на завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..
Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..
В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..
В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..
Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net