Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Стара Загора представят свои разработки в столицата на Малайзия Куала Лумпур

Трима старозагорски ученици  представят свои разработки в столицата на Малайзия Куала Лумпур на състезанието WMI Mini Math Creative Competition през месец юли. Това са Иван Канев от 11 клас на ПГКНМА „Проф. Минко Балкански“, Радослав Балкански от  10. клас, ППМГ „Гео Милев“ и Максим Танков от 9. клас, ППМГ „Гео Милев“. Тримата са от Академията по математика към Центъра за подкрепа на личностното развитие в Стара Загора и ще представят своите разработки тази вечер от 19:00 часа в камерната зала на дом за даровити деца „Проф. Петър Жеков“. В състезанието те ще се съревновават с ученици от пет континента. 

WMI Mini Math Creative Competition е състезание за насърчаването на учениците да прилагат математическите си знания по различни начини чрез изкуство, музика, архитектура, спорт и други сфери от нашето ежедневие. В състезанието се връчват 6 медала с парична премия - 1 златен, 2 сребърни и 3 бронзови медала.

Разработките се представят на английски език във видеоклип, не е по-дълъг от 10 минути.

Миналата година Радослав Светославов Балкански спечели бронзов медал в Сеул с разработката си „Математиката в природата и роза Дамасцена“. В нея Радослав акцентира  върху връзката между математиката в природата, чрез геометрични форми, наподобяващи златното сечение, както и перфектни пропорции, пътят на създаване на розово масло през погледа на математиката. 

В столицата на Малайзия Куала Лумпур, през юли, Радослав Балкански ще представи част от тракийското наследство през погледа на математиката -златното сечение в съкровищата на траките,  геометрични хипотези… свързани с обекти, разположени върху концентрични окръжности с център Севтополис и правоъгълни триъгълници с върхове измежду най-значимите тракийски могили, за мерните единици в Голямата Косматка-всичко това измерено с голяма точност с помощта на World Distance Calculator.

Разработката на Иван Канев  е насочена към приложение на математика в спорта и е посветена на откриващите се олимпийски игри в Париж.

Разработката на Максим е свързана с това как математиката ни помага при изработване на ефективни стратегии. Максим ще представи и разработката на брат си Теодор Танков, който е второкурсник в Bocconi University в Милано.

До този момент Стара Загора има два бронзови медала – през 2019 г. в Сеул Теодор Танков спечели трето място с разработка „Магията на Фибоначи“, бронзов медал и парична награда спечели през 2023 г. в Сеул Радослав Балкански.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

архив

Сухи треви и сметище горят между страрозагорските квартали "Три чучура-Север" и "Лозенец"

Сухи треви и незаконно сметище горят между кварталите "Три чучура -Север" и "Лозенец" в Стара Загора. На мястото на пожара има изпратен един пожарен автомобил. Това съобщиха за Радио Стара Загора от пожарната в града и уточниха, че към момента огънят е..

публикувано на 15.07.25 в 13:46
Обвиняемият Георги Георгиев.

Обвиняемият по делото "Дебора" беше пуснат с парична гаранция

Районният съд в Пловдив промени мярката за неотклонение от „постоянно задържане под стража“ в „парична гаранция“ на обвиняемия по делото „Дебора“ – Георги Георгиев. Размерът на паричната гаранция е 25 хил. лева. „Магистратите прецениха, че дългият срок,..

публикувано на 15.07.25 в 13:42
Иса Бесоолу

Асфалтирането на пътя Павел баня - Турия ще бъде завършено до месец

До края на седмицата ще бъде завършена пълната подмяната на водопроводната мрежа в село Турия, съобщи кметът на Община Павел баня Иса Бесоолу. Той припомни, че до момента са подменени водопроводните мрежи на селата Тъжа и Виден, а подобни ремонти..

публикувано на 15.07.25 в 11:46
Милена Йолдова, началник на РУО Стара Загора

Недоволните от първото класиране седмокласници да не пропускат да се запишат за второ клсиране, препоръчва РУО

От днес започва записването на осмокласниците , класирани за прием в профилираните и професионални училища, след като вчера Министерството на образованието и науката публикува резултатите от първото класиране . Записването ще продължи до 17-ти юли..

публикувано на 15.07.25 в 11:40

Блъснаха пешеходка на бул. „Крайречен“ в Стара Загора

68-годишна жена е в болница, с опасност за живота, след като беше блъсната от автомобил на пешеходна пътека на бул. „Крайречен“ в Стара Загора. Инцидентът е станал минути преди 9 часа тази сутрин . По първоначална информация, лек..

публикувано на 15.07.25 в 11:18

950 хил. къса контрабандни цигари задържаха митничарите на "Лесово"

Митническите служители на граничния пункт „Лесово“ задържаха 950 000 къса (47 500 кутии) контрабандни цигари, укрити във влизащ в страната от Турция товарен автомобил, информират от Агенция „Митници“. Камионът с немска регистрация е управляван..

публикувано на 15.07.25 в 11:11

Автовоз се обърна на Подбалканския път, няма пострадали

Автовоз се обърна на Подбалканския път, предаде Нова телевизия. Катастрофата е станала малко след разклона за Сливен, посока София. Водач на автовоз, превозващ нови автомобили на прав участък губи контрол, навлиза в насрещното движение, събаря..

публикувано на 15.07.25 в 11:05
Обвиняемият Георги Георгиев.

Обвиняемият по делото "Дебора" има нужда от лечение, твърди защитата му

При закрити врати в Районния съд в Пловдив продължава делото "Дебора" с обвиняем Георги Георгиев. Самата Дебора Михайлова липсва на заседанието.  Преди началото прокурорът съобщи пред журналисти, че са призовани 7 свидетели, но в съдебната зала нямаше..

публикувано на 15.07.25 в 10:04

Председателят на Военния комитет на НАТО е на посещение у нас

Председателят на Военния комитет на НАТО адмирал Джузепе Каво Драгоне днес ще посети учебен полигон „Ново село". Той  е на посещение в България по покана на началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.  На учебен полигон „Ново село" пред адмирал Джузепе..

публикувано на 15.07.25 в 09:10

Пловдивският съд гледа делото "Дебора"

Поредно заседание по делото "Дебора" е насрочено за днес в Районния съд в Пловдив. Подсъдимият Георги Георгиев е обвинен за нанесените на Дебора Михайлова рани с макетен нож, за остригването на косата й и за отправени към нея заплахи за убийство. На..

публикувано на 15.07.25 в 08:25