Тополовградското скално светилище Палеокастро принадлежи на древна мегалитна цивилизация, живяла по нашите земи, разказа Веселин Кълвачев, директор на Историческия музей в града. За пета поредна година група ентусиасти ще се изкачат до мистичния археологически обект в сърцето на Сакар планина, за да отбележат настъпването на астрономическото лято, което тази година е на 20 юни в 23:50 часа българско време. Днес и утре са двата най-дълги дни в годината. Ритуалният поход до Палеокастро е ден по-късно, на 21 юни, петък, от 19:30 часа. По инициатива на Кълвачев хора, които ценят духовното и природата, ще поемат към светилището, разположено между Тополовград и село Хлябово, на около 3 км. западно от града. Там ще пренощуват и посрещнат първите слънчеви лъчи в ранното съботно утро.
В Сакар се намират най-добре запазените мегалити в Югоизточна Европа. "Шест, седем долмена са уникални за Европа, строени преди десетки хиляди години. Правени са далеч преди цивилизацията на траките. Това са места не за погребения, а за медитация, култови места", споделя още историкът.
Внушителните древни творения са били в основата на много легенди, предания и поверия, свързани с тях. Според някои от сказанията тези каменни колоси имат чудодейна лековита и енергийна сила.
На територията на Сакар планина са описани повече от 800 долмена. На това място през 1973 г. експедиция на траколога проф. Александър Фол открива крилат слънчев диск, за който се смята, че олицетворява изгряването на Слънцебога. Символът се среща в древен Египет и Месопотамия. Той днес е експонат в тополовградския музей.
Регионът е известен и с друг любопитен факт. Тополовград се превръща в център на камиларството у нас. След Ньойския договор от 1919 г. хиляди тракийски българи от селата около Дедеагач, Гюмюрджина и Малгара, в продължение на няколко години, напускали родните си места и се заселвали по тези земи. Някои от бежанците успели да докарат по новите места и камилите, с които се препитавали. През 1924/1925 г. бежанците, населяващи територията на страната, се увеличили и паралелно с това камиларството постепенно се развивало. Според историческите сведения камилите в Кавакли /Тополовград/ наброявали 300.
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението. В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..
Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..
56-годишна цигулка, майсторена от един от легендарните лютиери Нено Шивачев от Казанлък засвири за първи път преди броени дни. Инструментът бе просвирен от друга легенда - световноизвестният български цигулар Светлин Русев. По думите му..
На 21 юни отбелязваме ден на скейтбординга. Това не е просто някакъв ден от календара – това е денят, в който всички скейтъри по света излизат и карат. Крис Драгошинов е един от най-добрите персонални треньори по сноуборд и скейтборд. Наричат го..
Димитър Маринов е български актьор, играл в Холивуд. През 2019 г. става първият български актьор, качил се на сцената на Оскарите по време на 91-вата церемония след като филмът „Зелената книга“, в който участва във второстепенна роля, печели наградата..
Дълъг списък от весели, интригуващи и образователни занимания са включили в своята лятна програма и през тази година специалистите от Превантивно-информационния център по зависимости в Стара Загора. Заниманията са безплатни и се провеждат в офиса на ПИЦ..
Ако попаднете в Старозагорското село Памукчии, в центъра му ще срещнете погледа на поета –революционер Христо Ботев, който ви гледа от фасадата на едноименното читалище. А ако влезете по работа в кметството, на входа ще ви посрещне изпитателния син..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net