Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На рядък занаят обучават децата в Старозагорските минерални бани

5
Снимка: Кристина Русева

Напоследък почти всеки празник на селище или фестивал на народното творчество, който да не покаже майсторството на различни занаяти. Един рядък занаят е чекането или чеканка, който създава релеф върху ламарина. „Името му идва вероятно от народната дума „чекане“ – чопля, ровя, а не от диалектното название на ядене от червено цвекло в македонския край. Макар, че според някои „чеканка“ идва от руски език“, казва  Божидар Димитров от с. Старозагорски минерални бани. Той е майстор на метални релефи по този метод  с чемширови клечки, ако е по-мека ламарината/ най-често медна/ или с длето, ако е по-дебела. Според него обикновено 6-7 дни са необходими за идеята и изработката на крайния продукт.

 Божидар Димитров изучавал 12 години този не толкова познат занаят и навсякъде, където го показва и малки и големи искат да опитат. От няколко месеца води майсторски работилнички в НЧ „Христо Ботев“ в Старозагорски минерални, финансирани от Национален фонд „Култура“ по програма за финансиране на любителското творчество. На празника „Сирни заговезни“ в селото показа глаголицата, пресъздадена от него на медни плочки. „За изработването на буквите четох за значението на всяка буква, упражнявах техниката на изписването й, рових се в историята…Както правя за проучване на характера и живота на всеки човек или  всяко животно, които ще изработвам“, споделя майсторът. Доволен е, че много деца, а и родители проявяват интерес към чекането.

  „Свещникът, табелите към светилището и иконостасът в параклиса на „Богородична стъпка“ край Старозагорските минерални бани съм ги правил аз. Радвам се че мога да вдъхна увереност на децата, че могат да направят нещо красиво сами“, казва с вълнение майсторът.

  Изработки на Божидар Димитров са заминали из цялата страна и в много страни по света. На Празника на розата, последната му работа впечатлила някои от китайските гости и заминала за Китай.

  В работата си на занаятчия не забравя заръката на своята 90-годишна баба, която била шивачка, че всяка нова работа трябва да започва в понеделник с молитва и когато го дава някому, да го нарича…

  „Занаятът трябва да се дава, защото не всекиму е дадена дарбата да създава нещо, да твори! Не се знае, колко време е отредил Господ на всеки да има тази дарба!“ е мъдрият съвет от възрастна жена, от която преди години на Етъра поискал да го научи да изработва различни неща от царевична шума. „ А „дарба“ идва от „дар – дарявам“, затова трябва да даряваме, да раздаваме“, заключава Божидар Димитров.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Българската песничка "Зимна приказка" - част от учебниците по музика в Япония

Текстът на "Зимна приказка" е на писателя и поет, роден в Плевен, Димитър Спасов. Той е и създателят на оригиналния текст на "Аз съм Сънчо". Музиката на "Зимна приказка" е на  основателя и диригента на Детския радиохор към БНР Христо Недялков.  Той е..

публикувано на 24.12.24 в 09:35

Поколението Z и европейският стил на живот

Кои са елементите, с които се характеризира европейският стил на живот според  Поколението Z ?  Това е един от централните въпроси в епизода с автор  Таня Балабанова,  в който питаме и: 🟠 Какви са новите навици, свързани с пазаруването и здравословния..

публикувано на 24.12.24 в 09:35

Да имаш имен ден на Бъдни вечер

На 24 декември отбелязваме един от най-големите християнски празници - Бъдни вечер. Наричаме я още "Суха Коледа", "Малка Коледа", "Крачун", "Детешка Коледа", "Мали Божич", "Наядка". Днес имен ден имат Евгени, Евгения, Жени, Женя, Първан.  Името..

публикувано на 24.12.24 в 07:05
снимка: Държавен куклен театър Стара Загора

Дядо Коледа отговаря на детските писма

Над 500 са писмата до Дядо Коледа, които са пуснати от децата в пощенската кутия на Държавен куклен театър в Стара Загора. Посредникът на Белобрадия старец и джуджетата, Мариела  Кралева съобщи, че най-честите пожелания са здраве и щастие и разбира се..

публикувано на 19.12.24 в 15:28

Дядо Коледа кацна с щурмови самолет в база "Безмер"

С щурмови самолет Су-25 Дядо Коледа кацна в авиобаза „Безмер“ край Ямбол. Секунди преди него, също със Су-25, се приземи Снежанка, а джуджета пристигнаха с граничен хеликоптер Agusta 109. На летището ги очакваха десетки нетърпеливи деца. Специалният..

публикувано на 18.12.24 в 16:44

“60 минути повече Lifestyle”: В Швеция жените си живеят живота, едно работещо момиче от Стара Загора и Stand-up comedy с Владо

"Всеки месец той ми дава част от парите, които е спечелил. Но ако имам нужда от още, само го питам!". Тя се казва Вилма и е на 25 години. Напуснала е работата си и сега си живее живота.  Младите жени в Швеция все по-често правят това. Превръща се..

публикувано на 13.12.24 в 15:39

Йордан от Стара Загора и неговите “Чудатковци” с кауза

Дванадесетокласник от Националнато училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора майстори уникални човечета от желъди, клонки и клечици.  Към “Чудатковцитв”, както ги нарича младият майстор се присъединяват и животинки,..

публикувано на 12.12.24 в 10:10

Ивелина от Стара Загора, която поправя обувки и майстори чанти

В деня на Свети Спиридон в България празнуват занаятчиите. А обущарите считат светеца за свой покровител. Причината – според преданието Свети Спиридон е бил обущар. Допреди петнадесетина години дюкянчетата на поправачи на обувки бяха както се казва на..

публикувано на 12.12.24 в 09:00

Кои ще бъдат новодомците в старозагорския зоопарк догодина?

Двойка сурикати ще бъдат новите попълнения в Зоологическата градина  в Стара Загора догодина. Атрактивните животни ще пристигнат от зоопарка в Пазарджик. Новодомците, които вече са тук от 7-и ноември, са три женски огърличести пекари и един мъжки кафяв..

публикувано на 10.12.24 в 16:58
Тракийски университет, Стара Загора

Водещите на "Ало студентите" с поздрав към всички празнуващи 8 декември

Студентският живот през 2024 г. е вълнуващ, но и изпълнен със стрес, особено по време на сесия. Въпреки това, най-ценни за студентите са приятелствата, които създават: „Тези хора няма как да не останат в живота ми. Ние си помагаме взаимно, а..

публикувано на 08.12.24 в 11:55