Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Потопената църква в яз. Жребчево пазела мощи на св. Иван Рилски

6
Снимка: Личен архив

   Случайна среща с младата фотографка Антония Генчева от с. Енина ми припомни историята на Потопената църква в яз. Жребчево, започнала през 1959 г. с решението за построяването му.  Със своите 25 000 декара, водното съоръжение  е сред  най-големите язовири в България, разположено по поречието на река Тунджа. За построяването му били потопени три села – Долни Паничарево, Жребчево и Запалня, където се намирала и църквата с патрон, покровителя на България -  св. Иван Рилски.Тя била построена през 1895 г. с даренията в пари, материали и труд на цялото село на най-високото място в Запалня.

   Жителите на селата са изселени с разрешението да вземат каквото могат като строителни материали освен покъщнината си през 1962 г. По-възрастните разказват, че част от олтара и църковната утвар са изнесени от хората от Запалня в с. Копринка и гр. Гурково, а камбаната на храма е отнесена в близкото градче Твърдица с обещанието - да бие всеки път, когато някой от с. Запалня напусне този свят. Жителите на Запалня спасили каквото могли, но не посмели да разрушат християнската светиня...

   Днес на  възвишение в близост до останките на църквата се намира изоставено гробище. Пред него с лице към яз. „Жребчево“ е поставена паметна плоча за потопеното село Запалня с надпис: "Село Запалня, заселено ХV в., изселено 1962 г."

   Припомням си тези факти, докато Антония ми разказва, че живее в китната Енина, но корените й са от прочутото с Потопената църква село Запалня и, че е внучка на последния му кмет - Добри Попов. От дете помни разказите за плодородните нивя и градините с праскови, че селото е имало пивница, мегдан и красива каменна църква, а хората му били много задружни. Живели мирно и сговорно българи и турци, християни и мюсюлмани. Казва, че знае, че името на селото идва от турски "азаплъ" - /но не знае какво означава/, което било побългарено в "запалня". Но си спомни името на последния свещеник на църквата - Драган Стойков, който венчал за последен път под покрива на хриситянската обител своя син - Стойко Стойков през 1963 г. Старецът дълго време отказвал да напусне разрушеното село и осиротялата църква, чиято история описал в книга по-късно. С усмивка и носталгия младата жена си припомня, че първите й спомени за селото със странно име, са от черно-белите снимки на нейния дядо с децата и роднините му, с летуването на палатки край пълноводния язовир, в чиито пълноводни води самотно се издигал останалия храм без покрив...

   Днес често се връща на това красиво място, което излъчва особена духовна енергия, където дори птиците притаяват гласове... А тя не може да се насити да го снима. Тук всеки кадър "се съобразява" със светлината от свещичките, които палят хората... Всеки път има много хора... "Имам усещането, че църквата е оцеляла на времето заради огромната енергия и сила на възрожденския дух, който са оставили в родното си място изселените жители на Запалня! Затова и нито един камък, нито една тухла не е паднала от сградата, освен разрушения покрив, вече 70 години почти... Тази църква е истински пазител на българщината! От моя братовчед съм чувала, че в нея са се пазили мощи на св. Иван Рилски! Не знам дали е истина или легенда... Но човек трябва да пази историята  да знае корените си! Затова и често идвам тук с племениците си!, завъшва Антония Генчева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17

Да превърнеш хобито си в професия

Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия.  "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..

публикувано на 03.02.25 в 12:40

Художникът Румен Рачев – за предизвикателството да твориш с Найджъл Кенеди

Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..

публикувано на 31.01.25 в 12:46

Празнуват Трифон Зарезан в старозагорското село Оряховица

В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..

публикувано на 29.01.25 в 14:10

9-годишните Ева и Ема Пешеви, пазителки на историята

В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..

публикувано на 29.01.25 в 08:35

Химн на Звънчетата

Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн.  Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..

публикувано на 28.01.25 в 13:18
Васил Русев сред колекцията от радиоприемници.

Васил Русев от Кърджали е най-младият колекционер на радиоапарати в България

Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..

публикувано на 28.01.25 в 11:47

От създаването си Българското радио е имало репортер на мястото на събитията

     Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от..

публикувано на 27.01.25 в 17:27

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора и тази година очаква най-красивите мартенички

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора обявява традиционния детски конкурс-изложба „Баба Марта бързала, мартенички вързала".  В конкурса за мартеница могат да участват деца от детски градини, подготвителни групи, читалища и ученици от..

публикувано на 24.01.25 в 16:35

Наши студенти избират Аляска и Юта за лятна бригада

Продължава приемът на документи за лятна бригада в САЩ по програмата Work and Travel. Аляска е популярно място сред българските студенти с високо заплащане, традиционно между 18-20 долара на час. Напоследък се наблюдава засилен интерес и към щата Юта,..

публикувано на 24.01.25 в 14:50