Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Потопената църква в яз. Жребчево пазела мощи на св. Иван Рилски

6
Снимка: Личен архив

   Случайна среща с младата фотографка Антония Генчева от с. Енина ми припомни историята на Потопената църква в яз. Жребчево, започнала през 1959 г. с решението за построяването му.  Със своите 25 000 декара, водното съоръжение  е сред  най-големите язовири в България, разположено по поречието на река Тунджа. За построяването му били потопени три села – Долни Паничарево, Жребчево и Запалня, където се намирала и църквата с патрон, покровителя на България -  св. Иван Рилски.Тя била построена през 1895 г. с даренията в пари, материали и труд на цялото село на най-високото място в Запалня.

   Жителите на селата са изселени с разрешението да вземат каквото могат като строителни материали освен покъщнината си през 1962 г. По-възрастните разказват, че част от олтара и църковната утвар са изнесени от хората от Запалня в с. Копринка и гр. Гурково, а камбаната на храма е отнесена в близкото градче Твърдица с обещанието - да бие всеки път, когато някой от с. Запалня напусне този свят. Жителите на Запалня спасили каквото могли, но не посмели да разрушат християнската светиня...

   Днес на  възвишение в близост до останките на църквата се намира изоставено гробище. Пред него с лице към яз. „Жребчево“ е поставена паметна плоча за потопеното село Запалня с надпис: "Село Запалня, заселено ХV в., изселено 1962 г."

   Припомням си тези факти, докато Антония ми разказва, че живее в китната Енина, но корените й са от прочутото с Потопената църква село Запалня и, че е внучка на последния му кмет - Добри Попов. От дете помни разказите за плодородните нивя и градините с праскови, че селото е имало пивница, мегдан и красива каменна църква, а хората му били много задружни. Живели мирно и сговорно българи и турци, християни и мюсюлмани. Казва, че знае, че името на селото идва от турски "азаплъ" - /но не знае какво означава/, което било побългарено в "запалня". Но си спомни името на последния свещеник на църквата - Драган Стойков, който венчал за последен път под покрива на хриситянската обител своя син - Стойко Стойков през 1963 г. Старецът дълго време отказвал да напусне разрушеното село и осиротялата църква, чиято история описал в книга по-късно. С усмивка и носталгия младата жена си припомня, че първите й спомени за селото със странно име, са от черно-белите снимки на нейния дядо с децата и роднините му, с летуването на палатки край пълноводния язовир, в чиито пълноводни води самотно се издигал останалия храм без покрив...

   Днес често се връща на това красиво място, което излъчва особена духовна енергия, където дори птиците притаяват гласове... А тя не може да се насити да го снима. Тук всеки кадър "се съобразява" със светлината от свещичките, които палят хората... Всеки път има много хора... "Имам усещането, че църквата е оцеляла на времето заради огромната енергия и сила на възрожденския дух, който са оставили в родното си място изселените жители на Запалня! Затова и нито един камък, нито една тухла не е паднала от сградата, освен разрушения покрив, вече 70 години почти... Тази църква е истински пазител на българщината! От моя братовчед съм чувала, че в нея са се пазили мощи на св. Иван Рилски! Не знам дали е истина или легенда... Но човек трябва да пази историята  да знае корените си! Затова и често идвам тук с племениците си!, завъшва Антония Генчева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Откриват монумента със спътник "1300 години България" на 30 април

Плеяда звездни имена, сред които и първият български космонавт Георги Иванов , са поканени да участват в церемонията по  откриването на Монумент със спътник "България 1300", следващата сряда - 30 април.  "Церемонията  в парк  Артилерийски е с..

публикувано на 23.04.25 в 16:48

Съдебната медиация се завръща

Конституционният съд отмени задължителната съдебна медиация в деня, в който трябваше да заработи (1 юли 2024г.). Преди това в страната се проведе подбор на медиаторите, които задължително трябваше да са юристи. За всеки съдебен район имаше определена..

публикувано на 23.04.25 в 14:15

Еньо и Енина - щъркелите -инфлуенсъри от казанлъшкото село Енина

Двойка щъркели са най-новата атракция на казанлъшкото село Енина.   Птиците избират населеното място за свой дом преди три години, разказа кметът на селото Димитрина Дончева.   Щъркеловото гнездо тогава измайсторяват нейният син а Радослав и Димитър..

публикувано на 21.04.25 в 09:35

Вярата и музиката среща с дирижирането Митрополит Киприан Старозагорски

На Светли понеделник, когато книгата на книгите повелява да се радваме, пеем и веселим, защото "Исус Воскресе", ще срещнем вярата с музиката. Възможно е чрез единственият митрололит в България, който е и диригент – Киприан Старозагорски. В..

публикувано на 21.04.25 в 08:14

Домът е там, където сме заедно

След повече от 20 години в София, семейство избира Стара Загора за свой нов дом и вече четири години се радват на благата на малкия град. Във Великденското издание на „Моята неделя“ ви запознахме с – Андрей, Мария и двете им дъщери Анна и Адриана...

публикувано на 20.04.25 в 12:03

Вярата e терапия

Какво означава да си здрав? Според психолога Яна Христова това не е само физическо състояние, а усещане за вътрешен мир – със себе си, с мислите, тялото и средата ни. В предаването „Моята неделя“, тя обобщи връзката между вярата, психиката и..

публикувано на 20.04.25 в 11:39

Днес е единственият ден, в който всеки гост на Зографския манастир в Атон може да бие църковните камбани

Първият ден на Великден е единственият в годината, в който всеки гост на българския манастир " Свети Георги Зограф" в Атон може да бие църковната камбана колкото пъти иска. Любопитната подробност за Радио Стара Загора разказа кореспондентът на вестник..

публикувано на 20.04.25 в 10:40

Гергана Стоянова: „Трудностите ни изграждат като хора!“

Гергана Стоянова гостува в Стара Загора с нейния семинар „Аз уча, вярвам, мога, знам“. Самата тя сподели, че не за първи път идва в Стара Загора, но за първи път тази година. Тези семинари води вече повече от 4 години в над 80 града. Тя е всеотдайна,..

публикувано на 17.04.25 в 13:26

Да нарисуваш икона

25 деца посещават ателието по иконопис към православен храм " Света Троица" в Стара Загора. Занятията се водят от иконописеца Зорница Иванова. А нейни ученици са момчета и момичета на възраст от 8, та до 17 и нагоре години.  Един от тях е 12-годишният..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Как се прави хубав козунак

Диана Филипова от хасковското село Малево е производител на козунаци и курабии от 20 години. Тя ни запознава с тайните за направата на вкусен козунак, в разговор с кореспондента ни от Хасково Христо Христов. Производителката споделя, че..

публикувано на 17.04.25 в 09:25