Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Масово съхнене застрашава боровите гори в Старозагорско и Хасковско

В област Стара Загора ще се извърши санитарна сеч на 15 461 дка с бял и черен бор

Снимка: Иван Славов

Масово съхнене застрашава боровите гори в Югоизточното държавно предприятие- Сливен. Това обяви на форум в Стара Загора посветен на този проблем инж. Димчо Радев, директор на горското предприятие. Причината са климатичните промени и развитието на гъбични патогени, а най-засегнати са териториите с бял и черен бор в областите Стара Загора и Хасково, като вече е започнала санитарна сеч, за да се спре тревожната тенденция

Проблемът със съхненето на иглолистни насаждения е най-фрапантен в Старозагорска и Хасковска области. По-малко са засегнатите територии в област Ямбол и Сливен.

В последните 10 години обаче съхненето на иглолистните дървета се засилва, а причината е  затоплянето, малкото количество валежи, човешката дейност, фитопатогенна бактерия. Заради климатичните промени гъбични патегони нападат все повече насаждения от бял и черен бор. Всичко това налага извършването на санитарна сеч, предупреди инж. Димчо Радев. До края на тази година ще бъде извършена санитарна сеч на бял и черен бор върху 38 000 декара на територията на предприятието.

Заради съхнене на иглолистните гори в област Стара Загора ще се извърши санитарна сеч на 15 461 дка. Общо засегнатите гори са близо 41 хил. дка.

„това са предимно край градовете и малките населени места, където обществеността ще бъде най-чувствително към санитарните сечи“, предупреди инж. Радев.

В Хасковска област също ще се извърши санитарна сеч на общо 7440 декара, а най-засегнати от съхненето на боровете са горските стопанства в Ивайловград, Тополовград и Свиленград.

Промяната на микроклимата свързано и със земеделието също е повлияло за развитието на гъбичните патогени по иглолистните насаждения, каза инж. Димчо Радев.

Най-засегнати са горите изкуствено залесени в територии на по-ниска надморска височина, обясни Директорът на лесозащитна станция - Пловдив Пенчо Дерменджиев.

След санитарната сеч засегнатите територии ще бъдат залесени с местни видове.

Представителите на горските предприятие и лесовъдни стопанства предупредиха още, че изсъхналата дървесина в пожароопасния сезон създава рискове. А отсичането на тези дървета е начин и за опазване на горите от пожари. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Спират трафика по АМ "Тракия" четири пъти на ден

От понеделник, 13-и октомври до четвъртък се променя организацията на движение в участъка в ремонт на АМ „Тракия“ между 24-и и 33-и километър на автомагистралата, съобщават от Агенция пътна инфраструктура.  На четири пъти в следобедните..

публикувано на 12.10.25 в 17:57

19% е избирателната активност към 16 часа в с. Хрищени

Избирателната активност на частичните местни избори в старозагорското село Хрищени към 16:00 часа е 19%. Това съобщи за Радио Стара Загора Теодора Крумова, председател на Общинската избирателна комисия в 27-и Многомандатен избирателен район (МИР)...

публикувано на 12.10.25 в 16:31

Старозагорци приветстват осмото издание на "Здравей, здраве"

В Стара Загора, на Античната улица и форум, днес продължават събитията включени в осмото издание на фестивала "Здравей,  здраве". Лого е българската шевица, а ф окусът е към младите хора и приобщаването им към българските традиции.   В зоната за..

публикувано на 12.10.25 в 11:20

Нормално започна изборният ден в старозагорското село Хрищени

Нормално започна изборният ден на частичните местни избори за кмет в старозагорското село Хрищени, съобщиха от Общинската избирателна комисия в Стара Загора.  Общо 1484 избиратели ще имат възможност да упражнят правото си на глас в една от двете..

публикувано на 12.10.25 в 09:31

Любителите на природата в Стралджа ще участват в туристически поход

Сдружение „Заедно с теб, Стралджа“ организира туристически поход до хижа „Инджови извори“, край с. Войника в местността Бакаджика. Това е поредното събитие на неправителствената организация, подкрепено от  община Стралджа. „Целта е да създадем навици..

публикувано на 12.10.25 в 07:25

Пожарната в Сливен напомня: Забраната за изгаряне на растителни отпадъци остава в сила

Забраната за изгаряне на суха растителност и отпадъци продължава да бъде в сила, съобщиха от пожарната в Сливен. Напомнянето идва след като собственици на вилни имоти и селски стопани пренебрегват забраната и палят дървета, храсти и треви след есенното..

публикувано на 11.10.25 в 14:12

Авария остави без вода Любимец

Авария в основния захранващ водопровод остави без вода Любимец, съобщиха от общинската управа. Без водоподаване са над 7000 жители на града. Eкипи на ВиК дружеството вече работят по отстраняване на проблема и се очаква водоподаването да бъде..

публикувано на 11.10.25 в 13:51

Завърши ремонтът на едно от платната на "Тракия" край Пазарджик, затваря се другото

Приключи ремонтът в платното за Бургас на 8 км от магистрала "Тракия" в област Пазарджик между 90-и и 98-и км, съобщиха от пътната агенция. Трасето е с нова асфалтова настилка и отводняване, пътни знаци и ограничителни системи. Това обаче няма да облекчи..

публикувано на 11.10.25 в 13:26

Протест срещу насилието над деца и в Ямбол

Протест срещу насилието над деца се проведе и в Ямбол. Въпреки лошото време родители излязоха пред съдебната палата в града, за да изразят своето недоволство от реакцията на магистратите по случая в село Каблешково.  "Пред съда сме настояваме за..

публикувано на 11.10.25 в 13:16

Граждани в Стара Загора протестират срещу насилието над деца

Протести срещу насилието над деца се провеждат в няколко града у нас. Инициативата тръгва от Бургас, а поводът е сигналът за тормоз в детска градина в Каблешково и бездействието на институциите. И Стара Загора се включи в протестната вълна..

публикувано на 11.10.25 в 12:07