Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

    Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува снимки, писма, документи, вещи, оръжие и всичко свързано с българската историческа памет. През  2000 г. попаднал на  ножа на неговия земляк Стефан Караджа, пред чийто паметник е сниман с българско знаменце в ръка пред най-големия паметник на български воевода у нас. И го дарил на Националния исторически музей. През 2014 г.  по негова инициатива е учреден Съюз на частните колекционери.  Но не спира да спасява от забвение българската история и да дарява… Постоянно прави дарения на музеите в страната и на НИМ. „Постоянно дарявам и ще продължавам да дарявам защото девизът ми е „Спаси и сохрани!“, споделя художникът-колекционер.

  През 2005 г. новините на националната телевизия започват с голямото му откритие, свързано с Левски. Ръкописите на „Догматическо богословие“, за които е категоричен, че са написани с ръката на Дякон Игнатий, са представени в Духовната семинария в присъствието на епископ Сионий. „ Но и до днес не са издадени, аз за жалост нямам пари да ги издам! Аз съм казал отдавна, че Раковски и Левски са емигранти в Родината си! Като художник съм правил една година графологически експертизи!“, каза за Радио Стара Загора  с горчивина Александър Алексиев.  

Налага се въпросът „Защо никой от историците, изследващи живота и делото на Левски не се заинтересува от тези ръкописи?“, защото всяка нова снимка, всеки документ от него и за него, всяко писмо от неговата ръка и всяка вещ, за които има и най-малка вероятност да са свързани с Апостола, могат  да бъдат проучени и изследвани с най-новите научни методи на науката. И  да се докаже или отхвърли възможността да са  притежавани или използвани от него.

  Най-малкото, защото историята се пише много след събитията и реалните личности. “И защото жадните за българска духовна култура, трябва да бъдат удовлетворявани. То е като жив извор..  Затова трябва да предаваме на младите страстта  към дирене и съхранение на националните ни ценности!“, казва Александър Алексиев.  И добавя, че бронза и хартията са  вторична суровина, а ние сме призвани ги превърнем в първична суровина. А личности като Раковски, Левски и Ботев, превърнали се още приживе в титани на българския дух и мисъл, имаме нужда да ни вдъхновяват, да ни служат за пример и да формират българското ни национално самосъзнание. Защото имената им отдавна са свети за всеки българин, издигаме ги на пиедистал, но те са били хора, от плът и кръв, българи като нас…






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Близо 2 000 старозагорци имат имен ден в Деня на Света Петка Българска

Близо 2 хиляди старозагорци празнуват имен ден на 14 октомври - Денят на Света Петка Българска, закрилница на дома и семейството.  Най-внушителен  - 1161,  е броят на дамите с името Пенка.    Мъжкото име Петко се носи от 708 представители на..

публикувано на 11.10.24 в 17:29

Майстори на обредни погачи мерят сили в надпревара в село Бузовград

Четири казанлъшки села честват своя празник в Деня на Света Петка Българка. В село Бузовград празникът започва още  от днес,  съобщи секретарят на Народно читалище "Любен Каравелов",  Полина Стойнова.   Най-атрактивното събитие в програмата е..

публикувано на 11.10.24 в 12:56

Голям облак от плазма се приближава към Земята

Днес ще има много силни геомагнитни бури от степен G4. За това предупреждава Центърът за прогнозиране на космическото време към Националната агенция за океански и атмосферни изследвания (NOAA). Мощно слънчево изригване вечерта на 8 октомври е причината..

публикувано на 11.10.24 в 08:05

Цветан Ангелов от група "Канела" за новата песен „Красота“ и още за музиката и влиянието и в политиката

Група „Канела“ представи новата си песен, която се казва „Красота“ и е по стихове на старозагорският поет Веселин Ханчев. Не за пръв път групата се обръща към класическа поезия за текст на песните си. Новият им сингъл „Красота“ е по стихове на Веселин..

публикувано на 09.10.24 в 16:03

Започна проект за устойчиво управление на природните ресурси в Национален парк „Централен Балкан“

Проект на Дирекция Национален парк „Централен Балкан“ е сред петте избрани от ЮНЕСКО за Европа и Северна Америка за устойчиво развитие през 2024 г. Той се фокусира върху проучване на горските екосистеми в планинските водосбори и цели да предложи..

публикувано на 08.10.24 в 14:30
Снимката е илюстративна

Над 30 000 пътуват споделено между София и Стара Загора

Групата за споделено пътуване започва с около 20 души, но днес надхвърля 30 000 потребители, съобщи създателят й Николай Демирев в ефира на Радио Стара Загора. През 2017 г.  той разработва мобилно приложение, което цели да реши проблемите с..

публикувано на 07.10.24 в 14:50

Пекарни работят с квас на повече от 70 години

Хлябът с квас става все по-популярен като здравословен избор за насъщния в България. Векове наред това е бил основният хляб на трапезата, а днес е предпочитан, заради естествената ферментация, която го прави по-лесен за храносмилане и богат на..

публикувано на 07.10.24 в 14:35

50 години ветеринарна медицина в Стара Загора

Тази година се отбелязва половинвековен юбилей от създаването на висшето образование в Стара Загора, като градът за първи път посреща студенти по ветеринарна медицина през далечната 1974 г. Професор Иван Борисов, един от първите възпитаници на..

публикувано на 08.10.24 в 10:00

Вреден ли е гел лакът?

Гел лакът е предпочитан заради своята дълготрайност и удобство. Издържа върху ноктите между 14 и 20 дни, ако е направен правилно, това каза Таня Паунова - обучител по маникюр и педикюр. „Препоръчително е гел лакът да се подменя на всеки 14 до..

публикувано на 07.10.24 в 10:40

Четник от Казанлък погребал воеводата Хаджи Димитър

    Кольо Мартинов от Казанлък е един от хилядите българи, които емигрирали във Влашко и се включва в дейността на революционните дейци при организирането на двете легии и съставянето на чети, с  които да се освободи Отечеството. Но като много..

публикувано на 04.10.24 в 17:38