При поразените от пожар територии в Сакар изгоряха повече от 110 хиляди дка, четвърт от които – горски фонд. Земноводни, влечуги, бозайници, насекоми са сред засегнатите видове.
За да се върне към естествените процеси, на природата ще са нужни 5 години. Едва след това ще започне появата на пионерните видове. Ако се изчака естествения ход, гора можем да видим след 80 - 90 години.
И до 50-60, ако човек подпомогне процесите. Това каза за Радио СЗ Рашид Рашид от Асоциация "Наука за природата".
Първо трябва да се възстанови гората и след това животните сами ще се върнат, за да използват тези територии отново, обясни Рашид Рашид.
През последните 3 години по проекти на Асоциацията 15 военни бункера в свиленградско бяха превърнати в убежища за прилепи и те ги спасиха от унищожение.
Бяха изградени чешми, 29 микроводоема за размножаване на земноводни и влечуги и 6 противопожарни депа с дронове и защитни облекла, които активно са използвани от доброволците на община Свиленград при гасенето на изпепеляващите пожари в района това лято.
Съоръженията не са засегнати.
Подробности чуйте в прикачения звуков файл.
Лазаровден слага началото на най-светлите празници на надеждата, а веднага след него следва и Цветница. Лазаровден се отбелязва в събота непосредствено преди Страстната седмица (част е от подвижните празници), а Цветница (Връбница) е винаги в неделя...
При закрити врата, с продъжителни процесуални уточнения и искане за отвод на новия съдебен състав, което бе отхвърлено започна делото „Дебора“ в Пловдивския районен съд. Предстоят разпити на потърпешата Дебора Михайлова и още шестима свидетели. Очаква..
Ден на отворените врати се проведе днес в авиобаза Безмер по случай Международния ден на авиацията и космонавтиката 12 април. В базата можеха да бъдат разгледани щурмови самолети СУ-25, стрелково въоръжение и оборудване. Със седем щурмови..
С ден на отворените врати Астрономическата обсерватория „Юрий Гагарин“ в Стара Загора отбелязва Международния ден на авиацията и космонавтиката. Програмата, която са подготвили от екипа на обсерваторията ще продължи до 17 часа. От екипа на..
В навечерието на светлите великденски празници - на 16 април, Велика Сряда, от 19.00 часа Държавна опера-Стара Загора ще поднесе на своите почитатели рядко изпълняваната Меса в Ре мажор от Антонин Дворжак. Превърналия се в традиция Великденски..
От понеделник започва премахването на опасна растителност и сухи дървета покрай общинския път от Околовръстния път на Стара Загора до село Хрищени и от Хрищени до село Колена, информират от общинския пресцентър. Целта е да се обезопаси..
Двама мъже, на 24 и 23 години са задържани от полицията след сигнал, че са заплашвали с колове и брадва 55-годишен жител на старозагорското село Стрелец, информират от пресцентъра на полицията. Сигнал за инцидента е получен вчера в Първо районно..
Лекция „Опазване на биоразнообразието на природен парк „Сините камъни“ ще се състои на 1 1-и април от 18:00 часа във фоайето на Радио Стара Загора. Екологът Елена Стоева от „Зелени Балкани“ ще разкаже за научните изследвания и дейностите по..
Четири са пътните участъци в област Стара Загора, които са определени от Пътната агенция като рискови в публикуваната карта от общо 36 опасни райони с концентрация на пътните произшествия. Според данните на агенцията три от тях са на пътя Стара..
Град Мъглиж отбелязва своя празник на Цветница. Програмата започва още от петък и е наситена с концерти с участието на любими български изпълнители, разказа кметът на общината д-р Душо Гавазов. В петък от 17,30 часа в центъра на града ще гостува..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net