Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Попов - забравеният майстор на гравюрата

На 25 юли (четвъртък) 2024 година, от 18:00 часа, в Западната зала на Художествена галерия – Стара Загора ще бъде открита изложбата „Щрихи и състояния”, представяща живота и творчеството на родения в Стара Загора първи български академично школуван гравьор Никола Попов (1868? – 1954). 

Към края на месец юли в далечната 1894 година австрийските вестници с вълнение споделят списъка с носителите на най-високото отличие на Виенската академия за изящни изкуства - златния Фюгер медал. Той се връчва ежегодно и до днес за най-добрите графични произведения. Сред наградените е името на архитекта Йозеф Хофман (1870 - 1956), по-късно един от основателите на Виенския сецесион, паралелно с него, в секцията “Гравюра на мед”, е вписан българинът Никола Попов от  Стара Загора. 

Приживе художникът не е направил самостоятелна изложба. И въпреки това, изкуството му е оцеляло, ако не в пълнота, то поне в онази си част, привличаща вниманието на колекционери и антиквари, истински впечатлени от таланта му.

Кураторът на изложбата Елисавета Станчева е категорична, че името му потъва в забравата на времето, защото "според последните проучвания, когато Никола Попов започва да се занимава с художествена гравюра в Австрия, гравюрата на мед е отместена от други техники на репродуциране. Още приживе той с неговото изящно изкуство е принадлежал на миналото."

Неговите гравюри, представени още през 1892 година в Художествения отдел на провелото се в Пловдив Първо българско земеделско-промишлено изложение и показани на Световното изложение в Париж през 1900 година, ще могат да бъдат разгледани от гражданите и гостите на Стара Загора до 1 септември 2024 година.

За първи път ще бъде изложена и единствената известна до момента оригинална медна плоча, гравирана от Никола Попов, днес част от колекцията на Румен Манов. Върху нейната повърхност се разпознава образът на княз Фердинанд, отпечатък от който именно пътува през 1900 година до Париж.

В допълнение на гравюрите, рисунките и декоративните проекти на художника, гостите на изложбата ще могат да се запознаят и с един графичен отпечатък, работа на неговия преподавател във Виенската академия за изящни изкуства –  проф. Йоханес Зоненлайтер (1825 – 1907). Този отпечатък е част от серия, пресъздаваща пана от завесата за комични опери на Императорския и кралски дворцов театър, днешната Виенска държавна опера. Направен е по рисунка на изключително популярния през XIX век Фердинанд Лауфбергер (1829 – 1881), който изработва дизайна на завесата като поставя акцент върху радостта, която носи музиката.

Никола Попов също работи по сюжет от завесата на Лауфбергер – без да повтаря дословно работата на своя учител, той избира паното „Ловни фанфари“ и създава във Виена гравюрите, познатите днес като „Ловна сцена“ и „Ерос“, детайли от които екипът на д-р Катя Тинева – Гюрковска избира за рекламни транспаранти, които ще украсяват сградата на галерията до началото на месец септември.

"Изложба от толкова стар майстор винаги е един отрязък във времето. Ние представяме няколко графики в оригинал, както и фактите около живота и биографията на Никола Попов. Дейността на Галерия "Лоранъ" дава възможност за много хубави инициативи и изложби с такива забравени художници. Никола Попов има нужда да бъде разпознат. Аз се надявам тази изложба, която ще открием на 25 юли в Стара Загора, есента да бъде показана във Виена", сподели в предаването "Репортер"  изкуствоведът и галерист Лаврен Петров. 

В експозицията "Щрихи и състояния" ще бъдат представени произведения от колекцията на галерия „Лоранъ“, Галерия „Джуркови“, колекциите на Румен Манов, Александър Керезов и Людмил Веселинов.

Близо 160 години след рождението и 70 години след кончината му, изключителният български гравьор Никола Попов се завръща в родния си край, за да се срещне чрез своето творчество със следващите поколения, напомняйки им, че Стара Загора е не само град на липите, поетите, музикантите, но и на художниците.


По публикацията работи: Мила Маринова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Община Павел баня връчи наградите в литературния конкурс „Стефан Фурнаджиев”

На церемония в „Джанановата къща” в село Габарево днес беше връчена голямата награда в литературния конкурс „Стефан Фурнаджиев“, организиран от община Павел баня. Отличието заслужи Мариана Бечева за книгата й „За Тъжа – тъй, дето не се запише..

публикувано на 17.10.24 в 14:16

Стефанка Мирчева представя осмата си поетична книга "Прозорец навътре"

Осма поетична книга представя в Стара Загора Стефанка Мирчева. Премиерата на сборника „Прозорец навътре“ ще се състои от 18:00 ч., днес в залата на Регионална библиотека „Захари Княжески“ в Стара Загора. Стефанка Мирчева определи новата книга като..

публикувано на 16.10.24 в 14:13
Държавна опера Стара Загора

Кубинска сарсуела ще представи Държавна опера Стара Загора

В седмицата на културата на Куба Държавна опера Стара Загора ще представи сарсуела . Това е един жанр, който е непопулярен, но красив. „Подобно на оперетата има музикално действие и съдържание, има и говорни моменти и елементи.“ - разказва..

публикувано на 16.10.24 в 14:02

В Сливен откриват изложба посветена на 190-годишнината на текстилната индустрия

Изложба посветена на 190-годишнината на текстилната индустрия у нас откриват в Сливен днес . Експозицията се състои от десет винилни платна обединение под името „Добри Желязков Фабрикаджията – първият български предприемач“. Те представят..

публикувано на 16.10.24 в 14:00

Яница Радева поднася трагичните събития с упойката на думите

Есенните литературни дни в Стара Загора днес продължават с поканата на Библиотека "Родина" и ИК "Жанет 45" за среща с Яница Радева и представянето на новия й роман "Годината, която започна в неделя" . Повествованието пренася читателя в едно отминало..

публикувано на 15.10.24 в 16:34

"На село" - от една къща и през четирите сезона

Разходка до село Шейново, където я отвежда и личния живот, ни предлага Стоянка Кънчева, която ще хване за ръка посетителите на фото изложбата й "На село". Експозицията е разположена в Музея на фотографията, гр. Казанлък, а откриването е тази вечер..

публикувано на 15.10.24 в 13:24

В Сливен откриха изложба с рисунки върху коприна

„Жалони по пътя" е заглавието на изложбата от 45 експресивни рисунки върху коприна, които представи пред сливенската публика художникът и преподавател по художествена тъкан Данелина Косева.  Изложбата бе открита в галерия „Май"  и събра приятели,..

публикувано на 14.10.24 в 17:27
Ямбол

До декември продължава конкурса за куклена пиеса "Михаил Лъкатник" в Ямбол

Конкурсът за написване на куклено-театрална пиеса за Националния фестивал „Михаил Лъкатник" в Ямбол ще продължи до началото на декември, информираха от държавния куклен театър в Ямбол. До момента са постъпили 16 творби . Конкурсът се организира..

публикувано на 14.10.24 в 08:57

В ямболския куклен театър подготвят спектакъла „Кой ме гъделичка?"

В ямболския куклен театър „Георги Митев" започнаха репетиции на спектакъла „Кой ме гъделичка?" Премиерната постановка ще зарадва най- младата публика на града в началото на ноември.  Автор на пиесата на Румен Николов, а неин режисьор е Евелина..

публикувано на 12.10.24 в 12:08

Художествената галерия в Казанлък показва 70 творби от колекцията на Илиан Дончев

Илиан Дончев показва 70 творби от своята лична колекция в Художествената галерия на Казанлък. Сред тях са творби на знакови български автори и за първи път се представят пред широката публика. При откриването на изложбата, кметът на..

публикувано на 11.10.24 в 15:17