Деменцията е състояние, в което човек губи паметта, мисловната си способност и възможностите да се справя с ежедневните си дейности. Терминът „деменция“ обхваща няколко медицински състояния, сред които и болестта на Алцхаймер. Нарушенията, които са групирани в този общ термин „деменция“, са причинени от необичайни промени в мозъка. Тези изменения предизвикват намаляване на когнитивните способности, способността за обработване на мисълта, извън това, което се очаква при нормалното стареене. Болестта засяга паметта, мисленето, ориентацията, разбирането, изчислението, способността за учене, езика и преценката.
В световен мащаб всяка година се регистрират близо 10 милиона нови случаи на хора с деменция. Състоянието може да е резултат от различни заболявания и наранявания, които засягат главно или вторично мозъка, като болестта на Алцхаймер или инсулт.
Деменцията води до разпад на личността. Това е най-тежкото поражение от заболяването, коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ неврологът доц. Петя Минева.
Болестта на Алцхаймер е най-честата изява на деменция, като тя се проявява при 5 % от населението до 65 години. С напредване на възрастта броят на болните значително се увеличава, като засяга от 30 до 50 процента от хората над 85-годишна възраст, допълни доц. Минева.
Повече по темата чуйте от интервюто на Валентин Калчев с невролога доц. Петя Минева.
Мотивацията е вътрешен процес, който активира, ръководи и поддържа поведението в течение на времето. Има различни видове мотивация, с варираща интензивност, цели и посоки. Тя е от критично значение за трениращите бойни изкуства. Това..
Отбелязваме Световната седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари). Това са най-често срещаните вродени аномалии. Целта на седмицата е повече хора да се информират за заболяванията, както и да станат съпричастни към съдбата на хиляди..
Щитовидната жлеза влияе на функциите на различни органи и системи в тялото. Хормоните, които тя отделя, имат влияние върху функцията на яйчниците и фазите на оплождането. Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза са често срещани при жените..
По инициатива на Световната здравна организация на 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Целта е да се повиши обществената ангажираност към опасната болест. Тази година денят преминава под надслов „Обединени в своята уникалност“...
Проблемът с поставянето на ботулинов токсин е къде и как се използва. Той е лекарство, което се прилага в неврологията, за хронични болки и др., освен в естетическата медицина. А лекарствените реакции при употреба за естетика са изключително редки,..
4 февруари е обявен за Световен ден за борба с рака. Раковите заболявания са водеща причина за смъртност в световен мащаб. Новата тема на Световния ден за борба с рака 2025-2027 г. , „Обединени от уникалността“ поставя в центъра на..
Отворено писмо до Министерството на здравеопазването са изпратили Пациентски организации „Заедно с теб“ с позиция по повод случаите на пациенти, пострадали от козметични интервенции с бутолинов токсин. За това съобщи Пенка Георгиева от..
Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..
За допълнителни 10 легла в Педиатричната клиника и 10 в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора е подал заявление към РЗИ изпълнителният директор проф. Йовчо Йовчев. Това потвърди за Радио Стара Загора ръководителят на..
Темата в предаването днес е пушенето и вредите за човека от това. Тема, нееднократно поставяна и обсъждана, и все така нерешима у нас, въпреки например мерките, които бяха взети преди години за забрана на пушенето в заведения и край обществени..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net