Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бузовград е домакин на десетия фестивал "Илинденско-Преображенска епопея"

Древното светилище Мегалит над Бузовград - вратата на Богинята.

Казанлъшкото село Бузовград ще бъде домакин на десетия фолклорен фестивал "Илинденско-Преображенска епопея". Той ще се проведе на 10 и 11 август и се организира от НЧ "Възраждане-2014" - Бузовград в партньорство с местни институции. 

"Тази година имаме нови участници от Хисаря, Нова Загора, от общините Садово, Раднево, Тополовград и още много други населени места, списъкът е дълъг от 42 селища. Най-малката участничка е от Ямбол и се казва Никол Стоянова на 5 години, а най-възрастният участник е Петър Михалев на 87 години от Старозагорски минерални бани. 

Условието е песните да бъдат тематично подбрани, да възпяват подвига на илинденци и преображенци", информира за Радио Стара Загора Радка Гочева, секретар на читалище "Възраждане-2014" - Бузовград.

"В периода 1903-1913 г. от Източна Тракия и Македония насилствено са прогонени 363 000 българи, между които и шест семейства, заселени в Бузовргад. От едно мое 4-годишно проучване установих, че от Казанлъшкия регион също има участници в Илинденско-Преображенското въстание. В тази връзка, като наследница на бежанци от Източна Тракия по бащина линия и за да съхраним родовата ни памет, организираме този фестивал", отбеляза Радка Гочева.

На 10 август фестивалът "Илинденско-Преображенска епопея" ще започне от 10:00 часа, на откритата сцена в центъра на село Бузовград, община Казанлък. Партньори на двудневния празник са тракийските дружества "Одрин" - Бузовград и "Капитан Петко Войвода" - Казанлък.

Интервюто с Радка Гочева можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промени в НВО след 7 и 10 клас от догодина. И нови ваканции

От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този вид задачи учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки.  Целта е задачите..

публикувано на 23.07.25 в 16:24

Ново огнище на шарка по овцете в Свиленградско село

Ново огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в Хасковска област. И този път заразата е открита във ферма за овце в свиленградското село Капитан Андреево. Това е трети обект с констатирано огнище в района. Заради случая днес при областния..

публикувано на 23.07.25 в 16:00

Продължава борбата с огъня в община Болярово

Второ денонощие продължава борбата с огъня между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. Въведено е частично бедствено положение. А за село Камен връх беше задействана системата   BG-ALERT   и 25-те жители бяха предупредени за..

публикувано на 23.07.25 в 16:00
Община Стара Загора

На Горещия телефон на Община Стара Загора ще приемат сигнали и за проблеми с еврото

Всички общински договори, такси и наредби ще се обновят в община Стара Загора като се преразгледат и актуализират с преизчисления в евро и се включат клаузи за конвертиране по фиксирания курс. Това съобщават от пресцентъра на общината, като цитират..

публикувано на 23.07.25 в 15:33

Академичният съвет на Тракийски университет утвърди новото ректорско ръководство

След убедителната победа на проф. д-р Мирослав Карабалиев на ректорските избори, проведени на 9 юли, Академичният съвет на Тракийски университет – Стара Загора утвърди състава на новото ректорско ръководство. Доц. д-р Цветослав Койнарски поема ресора..

публикувано на 23.07.25 в 15:29

Почистването на речните корита и безплатната кастрация на дворните кучета обсъдиха на Кметския ден в Стара Загора

Традиционната месечна среща на кметове и кметски наместници с представители на Общинската администрация се проведе днес в зала „П. Р. Славейков“. Срещата бе водена от Николай Диков, секретар на Община Стара Загора, като участие взеха председателят на..

публикувано на 23.07.25 в 14:58

Локализиран е пожарът край боляровското село Воден

 Пожарът, пламнал по- рано тази сутрин, край боляровското село Воден е локализиран, съобщи заместник кметът на община Болярово Нина Терзиева: "Л окализиран е пожарът  между селата Воден, Горска поляна и Странджа по..

публикувано на 23.07.25 в 12:43

Заради ремонт на EVN кв. „Лозенец“ в Стара Загора е с намалено водоподаване

Квартал „Лозенец“ в Стара Загора е с намалено водоподаване днес до 19 часа, като причината е ремонт, извършван от електроразпределенителното дружество EVN, съобщават на сайта си от ВиК – Стара Загора.   Ремонтни дейности ще доведат до спиране на..

публикувано на 23.07.25 в 11:46

Мащабни ремонти в домовете за стари хора в Казанлък

Продължават мащабните ремонти, въвеждането на мерки за енергийна ефективност и оборудването по европейски стандарти в домовете за стари хора в Казанлък, съобщават от пресцентъра на общината. Кметът на Казанлък Галина Стоянова инспектира работата и..

публикувано на 23.07.25 в 11:16

Задействаха BG-ALERT заради пожар в Ямболско

Два хеликоптера Кугър са включени потушаването на пожара до ямболското село Камен връх. Областният управител Николай Костадинов е задействал системата за ранно предупреждение BG-ALERT   и жителите на селото са предупредени за евентуална опасност и..

публикувано на 23.07.25 в 11:03