Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще ни известява ли BG - ALERT и в случаи на екстремни температури?

Делян Иванов
Снимка: Радио Стара Загора

Възможно е обсегът на системата BG - ALERT да бъде разширен и да бъдат включени и предупреждения за екстремално горещо или студено време. Това каза за радио Стара Загора директорът на Правна в община Стара Загора Делян Иванов.  

Към момента системата за ранно предупреждение известява  в случай на природни бедствия, катаклизми или когато става въпрос за издирване на малолетни или непълнолетни лица, за чиито живот е преценено че има опасност, припомни той.

"Това все пак е нормативен акт, който търпи някакви промени. Доколкото виждаме в момента в него са формулирани изрично случаите, в които ще се използва. Предполагам, че могат да се направят някакви изменения и допълнения, при наличие действително на предпоставки за това", коментира Делян Иванов 

Припомняме, че кметът на община Стара Загора  Живко Тодоров се оказа първият  градоначалник, пожелал да бъде обучен за работа със системата за ранно предизвестяване.  А преди дни държавата съобщи, че започва масово обучение на общините за работа с  BG - ALERT.  

Определената дата за Стара Загора е 20 август, съобщи Делян Иванов.  Той уточни, че през курса в столицата ще преминат упълномощените за работа със системата двама служители от община Стара Загора.

Досега  BG - ALERT не е използвана на територията на община Стара Загора, но след обучението упълномощените за работа със системата за ранно предупреждение вече ще имат възможност да създават текстови съобщения в случай на нужда


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Летище с потенциал: Нови хоризонти пред Стара Загора

Старото летище край Стара Загора има потенциал да се превърне в индустриална зона с въздушна инфраструктура , което би привлякло инвеститори и производства, свързани с въздушен карго транспорт. Това заяви Тодор Иванджиков , авиационен..

обновено на 19.05.25 в 14:38
Снимка: община Стара Загора

Зачестяват случаите на изхвърляне на отпадъци на нерегламентирани места, алармират от община Стара Загора

Зачестяват случаите, в които недобросъвестни старозагорци изхвърлят отпадъци на неправомерни места. Седем нарушения на чл. 18 от Наредбата за обществения ред в Община Стара Загора са констатирали през изминалата седмица проверяващите екипи от Звено..

публикувано на 19.05.25 в 14:32

Кампания за превенция на затлъстяването се провежда в Стара Загора

Кампания, насочена към повишаване на информираността относно рисковете от наднормено тегло и затлъстяването проведоха от Регионална здравна инспекция Стара Загора. Поводът е Европейският ден за борба със затлъстяването, който отбелязваме ежегодно..

публикувано на 19.05.25 в 14:15
Снимка: Даниела Костова

Близо 1000 ученици се включиха в инициативата „Спортувай с президента" в Ямбол

Близо 1000  ученици от цялата страна взеха участие в  четвъртия Национален фестивал по утринна гимнастика в Ямбол. Десетки младежи се включиха и в инициативата „Спортувай с президента". Повече от 50 ученически  отбора от всички краища на страната се..

публикувано на 19.05.25 в 13:37

„Боляровче“ обра овациите на публиката в "Мараш пее"

Традиционният събор на народното творчество "Мараш пее" 2025 г се продведе на 17 и 18 май в гр. Стралджа. Сред участниците, които блестяха на сцената, бе и Детски юношески танцов състав „Боляровче“. На фестивала те заслужено спечелиха първо място във втора..

публикувано на 19.05.25 в 13:28

Поредна кампания за разделно събиране на опасни битови отпадъци в Стара Загора

За поредна година Община Стара Загора и фирма „БалБок Инженеринг“ АД организират кампания за разделно събиране на опасни отпадъци от домакинствата.  Жителите ще имат възможността да занесат опасните битови отпадъци днес и на 20 май в мобилни..

публикувано на 19.05.25 в 12:29

Първа среща на групата за жени, преживели насилие в "Мисия криле"

Първо събиране на групата за жени, преживели насилие в Комплекса за социални услуги за деца и семейства „Мисия криле“ бе проведено на 7-ми май, съобщи за Радио Стара Загора Таня Чекова, психолог и социален работник.  Тя допълни, че на първата среща..

публикувано на 19.05.25 в 12:23

2254 са подадените заявления за Държавните зрелостни изпити в област Стара Загора

2254 са подадените заявления за явяване на Държавните зрелостни изпити в област Стара Загора за тази учебна година. Това съобщи Милена Йолдова, началник на Регионалното управление на образованието.  Тя допълни, че първият от тях, който е по..

публикувано на 19.05.25 в 12:08

Боляровското Средно училище „Д-р Петър Берон“ изпрати Випуск 2025г.

Боляровското Средно училище „Д-р Петър Берон“ изпрати тържествено своите абитуриенти.  В обръщението си към зрелостниците директорът на гимназията Дора  Карагьозова им пожела да се издигнат до нивото на най-благородните и  истински успелите хора в света...

публикувано на 19.05.25 в 11:27

Кампания за събиране на опасни битови отпадъци в Стара Загора

Кампания за събиране на опасни битови отпадъци ще се проведе днес и утре в Стара Загора. Мобилният пункт ще бъде разположен на паркинга в  парк „Артилерийски“, до ул. „Одринска епопея“  днес.  А утре той ще бъде на паркинга до парк „Зелен..

публикувано на 19.05.25 в 05:54