На големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица, Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан възглави Божествената св. Литургия в храм "Св. Успение Богородично" в родния си град Казанлък. Църквата отбелязва 190 години от освещаването си.
В края на службата владиката изрази удовлетворението си да благослови архипастирски съгражданите си за празника и им благопожела здраве, мир и благоденствие. По повод знаковата годишнина, митрополит Киприан връчи благодарствен знак за заслуги към Старозагорска епархия на председателя на Църковното настоятелство свещеноиконом Теодор Попминчев.
На службата присъстваха заместник-кметът на община Казанлък Сребра Касева и председателят на Общинския съвет в града на розите Николай Златанов.
История на храма:
През далечната 1834 година, християните от калпакчийската махалa, копнеещи, уповавайки и молейки се на Бога, изпросват разрешение за строеж на храм от султана, чрез Мехмед ага Караферлията, който бил назначен за аянин на Казанлъшка околия, и най-вероятно християнин по Божи промисъл. Не само, че спомогнал с разрешението за построяване на висок храм, а и бил пръв дарител и благодетел с позволението за сеч на дървен материал без такси. Той даже дарил 7 златни турски лири. Строителството на xpaма било завършено през март 1834r., а освещаването се случило на 15-ти август 1834г. (28-ми август по стар стил). Храмът е с три престола (трикорабен): централен, на Пресвета Богородица, южен на Св. Архангел Михаил, и северен на Св. Атанасий Beлики. Иконостасът е изцяло от дърворезба, изработен от Васил Аврамов през 1895 г. Сред по-важните събития в историята на храма са: първото желязно клепало, бито на 14-ти август 1851г., в което взел и участие малкият тогава иподякон д-р Христо Стамболски и посрещането на митрополит Иларион Макариополски през зимата на 1872 г.
Сред свещенослужителите в историята на църквата от 1834 до 1934 година се открояват имената на: иконом Димитрий – инициатор за построяването и дарител на храма; протойерей Ставри Стоянов - бил първото метално клепало, заедно с малкия иподякон Христо Стамболски; свещеноиконом Стефан Т. Бозов, който бил приятел и съратник на Левски. Певци в храма са били Таньо Хр. Стамболски, синът му д-р Христо Стамболски, както и много други учители, и занаятчии по онова време.
B по-ново време в храма са служили: свещеник Петър Цанков, свещеник Цанко Бошнаков, блаженопочиналият и приснопаметен архиерейски наместник на Казанлъшка духовна околия ставрофорен свещеноиконом Петко Мотев. Понастоящем председател на Църковното настоятелство е свещеноиконом Теодор Попминчев, подпомаган в дейността си от свещеник Габриел Жейнов.
В храма са посрещани много чудотворни икони, копие на една от тях – Пресвета Богородица „Неувяхващ цвят" бе подарена за съхранение в църквата от митрополита на Дидимотихо и Орестиада Дамаскин - Република Гърция.
С камбанен звън в двора на катедралния храм Св. Николай Мирликийски Чудотворец започна днешното богослужение за Второ Възкресение, отслужено от старозагорския митрополит Киприян. По време на службата беше четено Евангелието за Възкресението Христово на..
Честито Възкресение Христово! Днес православните християни по света празнуват Великден - Празника на празниците. Възкресението Христово е символ на победата на вярата и живота над смъртта. На днешният празник православните християни се поздравяват с -..
На Велика събота, в навечерието на Великден, "Граждански клуб ЛИПА" традиционно зарадва хората в затруднено положение при храм "Св. Паисий Хилендарски" в старозагорския кв. "Зора". Членове на клуба лично донесоха на нуждаещите се пакети с хранителни..
В ямболския регион и до днес се пази традицията великденските яйца да се боядисват не на Велики четвъртък, а днес на Велика събота , започва и подготовката за трапезата в празничния ден. Подробности от Даниела Костова. За да не пропуснат елеосвещението..
Днес облачността ще бъде по-често значителна, след обяд купеста и купесто-дъждовна . На места, главно в Западна и Централна България, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. След обяд краткотрайни валежи от дъжд ще има и в Югоизточна..
Иисус Христос потъпка смъртта, обезсили греха, примири ни с Бога. Пасха е апогей на любовт, връх на страданието и обичта. Тя е пътят през тях. С тези думи старозагорският митрополит Киприан се обръща към миряните в пасхалното си слово:..
Велика събота е последният ден от Страстната седмица , предшестваща Великден. Православната църква отбелязва погребението на Исус Христос и слизането му в Ада. Днес за последно се пекат обредните великденски хлябове и се боядисват яйца. На..
При престой до десет дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден. Това е указано в Преходни и заключителни разпоредби на Постановление за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2025 г. на Министерския..
В навечерието на Великден Община Чирпан подари на своите жители и гости пъстро и вдъхновяващо изживяване. В централния парк на града беше монтирана арт инсталация, съставена от шарени чадъри, които символизират пъстротата, радостта и надеждата на..
До края на тази година цените за издаване на личните карти се намаляват и се връщат на нивата от миналата година. Това реши на последното си заседание правителството . От началото на годината издаването на документа за самоличност беше..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net