Монументът е открит от цар Борис Трети, а събитието е тържествен момент и за старозагорци, разказва Райна Антонова от Регионалния исторически музей в Стара Загора.
Според архивите, за Стара Загора тържествата започват ден по-рано, на 25 август, когато в града пристигат генералите от запаса Кирил Ботев, Георги Абаджиев, Данаил Николаев, генерал Бендерев. Райна Антонова припомня, че старозагорецът ген. Абаджиев е вуйцо на Кирил Христов и е бил доброволец в руско-турската война и се сражава на Шипка. Така че това е бил много тържествен ден и за самите генерали.
Тържествата на 26 август 1934 г. на върха започват по изгрев слънце.
Според тогавашния печат над 100 хиляди чакат още от 9 часа на Шипка, пред стълбите на монумента, който е носил официалното название Паметник на българското възраждане и освобождение, разказва Райна Антонова.
Строени са и почетната военна рота , юнкерите от военното училище и се чакат официалните лица. Според статията във тогавашния вестник „Дума“ пръв пристига старозагорският митрополит дядо Павел, след него идват министри, генерали, принц Кирил, митрополит Симеон Варненски, много ветерани от войните за национално обединение. Последен пристига Цар Борис Трети, посрещнат от моми със здравец, по стар български обичай.
Откриването започва с молебен и панихида, отслужена от двамата митрополити.
Първата реч е на председателя на комитета по построяване на паметника запасния генерал Лазаров, ветеран от войните за национално обединение. Следват думите на Негово величество Борис Трети, който както пише и във вестника е изключително развълнуван и се обръща към войниците да следват примера на героите, които са се сражавали на Шипка. Тази пламенна реч е посрещната с мощно ура от гражданството. След това генерал Лазаров поднася на Цар Борис Трети златен ключ, с който той отваря вратата на паметника.
След това министър председателят Кимон Георгиев също произнася реч и от името на целия български народ полага бронзов венец с надпис „На падналите за освобождението на България. От признателните поколения“. Следва поднасяне на венци и цветя от министри, войската, от много граждани, от патриотични организации. Най-силен е моментът, в който артистът от народния театър Владимир Трендафилов декламира „Опълченците на Шипка“ на Вазов.
Следва тържествено произвеждане на юнкери от военното училище в първи офицерски чин. Те са поздравени лично от Цар Борис Трети, който отделя време и за приятелски разговор с тях. От тук нататък официалните лица и руските гости се отправят на обяд, а за множеството на върха е организирана т.нар. народна трапеза, която завършва с песни и хора. Хората остават и вечерта, когато има и заря. Статията завършва с едни пророчески думи: „Всяка година на този ден българският народ ще се покланя пред Паметника на свободата си“, разказва Райна Антонова.
Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима. Даниела и Димитър са горди..
За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей. Две години преди първата оперна постановка –..
Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..
Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов. От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..
Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през през 1912 година. Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..
На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година. Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..
Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..
В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..
Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора. Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година. Преди да бъде пренесена в..
Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net