Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рицарят на думите Петър Величков преследва истината

Петър Величков
Снимка: Георги Нейков, БНР

Д-р Петър Величков е журналист, поет, писател, литературен историк, текстолог, колекционер и любител на българската фолклорна музика. Обича да пътува в други светове, не към места, а към неизвестни моменти в литературата ни. Роден е в село Поповица. Израснал е в Пловдив. С град Шумен са свързани спомените от казармата. От години е заседнал в София, където работи във вестниците "АБВ", "Подкрепа", "Експрес", "Монитор" и "24 часа".

Четири десетилетия продължава работа по възраждането на Яна Язова в литературата ни. Безценен е трудът му в разчитането на черновите на неиздадените й приживе творби "Александър Македонски", "Левски", "Бенковски", "Шипка" и "Соления залив". Негова е заслугата за излизането на "Събраните стихотворения" на Язова и на томчето й с произведения за деца "Таралеж се жени". Заради съставителската си дейност Петър Величков е удостоен с наградата "Христо Г. Данов".  

С детективска страст Петър Величков изследва снимки, писма, документи, върви по забравените следите на времето и търси за разговор наследниците на творци с драматични съдби, забравени нарочно във времето на преход.

Авторските му книги "Стара слава" - "Страсти и скандали в царска България" /2000, 2004/, "Софийските потайности" /2004/, "Яна Язова - проклятието на дарбата" /2007/, на изследванията "Българинът - голата истина" /2005/, "Великденски и пролетни картички от Третото българско царство" /2008/, "Прототипи и герои - тайни, загадки и съдби" /2013/ и "Какво хапнаха и пийнаха великите българи" /2013/ са признати бестселъри, превърнали се в библиографска рядкост. С "Лора, Яворов и аз" д-р Петър Величков постави началото на колекцията "Наследство" на издателство "Библиотека България". До днес спомените на Дора Конова, съпругата на Михаил Кремен, има три издания и се нарежда сред най-търсените четива в класацията на "Хеликон". С "Непознатият поет Трифон Кунев" литературният детектив надниква в изчезналия свят на още един забравен поет в литературата ни.

През настоящата седмица д-р Петър Величков отпразнува 70-ет годишнината си и това е един от поводите за разговор със сладкодумния разказвач на истории облечени в мистериозност и тъга.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Старозагорската опера открива новия творчески сезон с „Фауст”

Старозагорската опера открива своя нов  творчески сезон с операта „Фауст” от  Шарл Гуно.   На 17 октомври от 19:00 часа спектакълът ще бъде дирижиран за първи път на старозагорска сцена от маестро Григор Паликаров. В ролята на  младия Фауст..

публикувано на 10.10.25 в 12:17

В Стара Загора представят проекта за елементална скулптура в градската среда на Тодор Тодоров

Мащабният художествен проект „Верен на себе си“ на скулптора Тодор Тодоров ще бъде представен в Художествена галерия – Стара Загора. Представянето е от 17 часа на 10 октомври. Проектът включва и изложба в градското пространство, наречена..

публикувано на 09.10.25 в 09:35

„Анна – непоправимата“ – театрален меморандум в памет на Анна Политковская в Стара Загора

Театрален меморандум "Анна - непоправимата" ще се играе в Държавен куклен театър Стара Загора от 19ч. тази вечер. Историята е посветена на 18 години от убийството на руската журналистка и защитник на човешките права Анна Политковская, която годишнина е..

публикувано на 07.10.25 в 09:50

Улиците на Стара Загора могат да се поберат в джоба ни за спомен

  „Улиците на Стара Загора“ вече могат да се разглеждат и изпращат под формата на картички. 48 кадъра, плод на фотографите - любители Ивайло Аврамов и Деян Петков, може да намерите на 7 локации в града.  Целта на проекта  „Улиците на Стара..

публикувано на 05.10.25 в 09:40

112 млади поети посягат към Златното яйце

Сред 112 млади поети ще бъде избран новият носител на Златното яйце - голямата награда от Националния младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев“ - 2025. Емблемата на Есенните литературни дни в Стара Загора тази година отбелязва 42-ото си издание...

публикувано на 03.10.25 в 10:01

Ваня Велева от Ямбол е носител на наградата „Лилиев“

Ваня Велева от Ямбол е носител на наградата „Лилиев“ Ваня Велева от Ямбол с творбата си „Бяла кърпа“ заслужи първа награда Националния конкурс за поезия „Академик Николай Лилиев“ в Стара Загора. Награждаването на отличените се проведе снощи в..

публикувано на 02.10.25 в 11:25
Джеймс Топалов и Георги Иванов

Майстори на китарата и ученици от Музикалното училище в Стара Загора с общ концерт

Двама от най-големите китаристи на България проф. Веселин Койчев и проф. Цветан Недялков, ще се качат на сцената на Културен център "Стара Загора", заедно с ученици от класовете на Музикалното училище в Града на липите в специален концерт,..

публикувано на 02.10.25 в 09:59

Над хиляда подписа за изграждане на Център за екпериментално куклено изкуство

Да се осъществи проектът за строителството на сграда към Кукления театър в Стара Загора – за това до момента са се подписали над 1 100 граждани под хартиена и онлайн петиция , инициирана от културния институт.  С нея се настоява..

публикувано на 30.09.25 в 16:43

Преродена след 40 години „Вечерница“ с нова история и глас (видео)

Създадена и изпята първо от Доно Цветков през 1984 г, по текст на Евстати Бурнаски, тогава със заглавие „Зов“, песента дълго време присъства в музикалния му репертоар. Първият аранжимент на парчето е направен от бащата на  DJ Диан Соло от..

публикувано на 30.09.25 в 14:26

"Златната камила" замина за Канада

С тържествена церемония и бурни аплодисменти завърши Международният фестивал на любителските комедийни театри, пантомимата и сатирата „Велко Кънев“ – Тополовград 2025. Събитието, превърнало се в културен символ не само за региона, но и за..

публикувано на 29.09.25 в 09:41