Един от легендарните български войводи, закрилник и на поробеното българско население е Стоян - Индже войвода. Той живял през 18-ти и двадесетте години на 19-ти век и за родното му място спорят няколко селища, сред които са селата около Бакаджика – Ямболско, Попово – община Болярово и градът на стоте войводи – Сливен. Започнал най-напред бунтовната си дейност като дезертьор от еничарския корпус, присъединил се към бандата на кърджалията Кара Фейзи. Отцепил се от разбойническите отряди, се превърнал в смел и последователен защитник на онеправданото българско и турско бедно население, с основен район на хайдутуване в Странджа, Сакар и Бакаджиците… Участвал във въстанието в Дунавските княжества от 1821 г. като хилядник, заедно с Кара Кольо - неговия прочут байрактар. Приема се че загива геройски на 17 юни 1821 в битката при Скулени на река Прут.
За Индже/ Стоян/ войвода има различни предания и за него са създадени много народни песни, представящи го като закрилник на българите. Противоречивият и обаятелен образ на войводата вдъхновява Йордан Йовков за разказа му „Индже“ (1926) от цикъла „Старопланински легенди“. Прозвищет, с което остава в историята – „Индже" означава тънък, висок, напет. Историците приемат, че е роден между 1755 и1760 г., дори има съмнение за 1765 г.
Според 83-годишната Герга Куцарова от Котел, истинското име на митичния Инджe войвода е Иван, а не Стоян. Остава в преданията и в историята като Стоян, защото така го описват Иван Вазов и Йордан Йовков, които взели за основа на своите творби спомените на нейния пра-прадядо.Това разказват предците й.
От бащата на своя баща чула преданието, че Индже войвода си извоювал правото да води хайдушката дружина в оспорвана надпревара с Кара Кольо и Тодора Каваклийката. Тодора била смела българка, която се предрешила като мъж и се присъединила към хайдутите на Инджето. Правото да стане войвода щял да получи този от тримата, който прокара куршум през пръстен от няколко разкрача, да прескочи реката край Сойряшката поляна и да хвърли камък най-далеч. “Кара Кольо прескочил реката, но не успял на улучи отвора на пръстена. Тодора съборила пръстена, при прескачането на реката цопнала във водата и казала, че който я надхвърли, той ще бъде войвода занапред. Единствен Индже прокарал куршума през пръстена, прескочил реката и надхвърлил тодориния камък. Така спечелил правото да води четата. Когато трябвало да изсушат дрехите си след надпреварата, всички с почуда разбрали, че Тодор е Тодора и тогава се родила и хайдушката песен:
„…Де се чуло и видяло
Мома войвода да стане
На нас, на 300 мина юнаци,
Юнаци с накривени калпаци…“ разказва баба Герга.
Индже войвода бил от с. Урумини кьой, днешното с. Мрамор, Кара Кольо бил от Горната махала – Вакъвец, днешното с. Устрем, а Тодора Кавклийката – от Каваклии, днешният Тополовград. Пра-прадядото на баба Герга дал свой кат дрехи да погребат войводата, продължава разказа си възрастната жена. С гордост говори за изпълнената заръка на своя дядо - след 60 години да запази жив спомена за легендарните Индже войвода, знаменосеца му - Кара Колю и Тодора –каваклийката, която предрешена като мъж оспорвала войводските претенции на двамата силни и корави българи….
На 9-ти юли 1960 г. дядото накарал внучката си да си облече новите дрехи и тръгнали за близкия Тополовград. На една чешма по пътя, към историята за легендарния хайдутин, старият човек добавил с гордост и факта, че неговият дядо е дал новия си кат дрехи за да погребат Индже войвода. И я накарал да обещае, че когато върнат земите, с парите от тях ще направи паметник в негова чест.
Днес, повече от 60 години, баба Герга е изпълнила обета си пред предците си и паметникът на Индже войвода чака решение на общинския съвет в Тополовград къде да бъде поставен.
Текстът на "Зимна приказка" е на писателя и поет, роден в Плевен, Димитър Спасов. Той е и създателят на оригиналния текст на "Аз съм Сънчо". Музиката на "Зимна приказка" е на основателя и диригента на Детския радиохор към БНР Христо Недялков. Той е..
Кои са елементите, с които се характеризира европейският стил на живот според Поколението Z ? Това е един от централните въпроси в епизода с автор Таня Балабанова, в който питаме и: 🟠 Какви са новите навици, свързани с пазаруването и здравословния..
На 24 декември отбелязваме един от най-големите християнски празници - Бъдни вечер. Наричаме я още "Суха Коледа", "Малка Коледа", "Крачун", "Детешка Коледа", "Мали Божич", "Наядка". Днес имен ден имат Евгени, Евгения, Жени, Женя, Първан. Името..
Над 500 са писмата до Дядо Коледа, които са пуснати от децата в пощенската кутия на Държавен куклен театър в Стара Загора. Посредникът на Белобрадия старец и джуджетата, Мариела Кралева съобщи, че най-честите пожелания са здраве и щастие и разбира се..
С щурмови самолет Су-25 Дядо Коледа кацна в авиобаза „Безмер“ край Ямбол. Секунди преди него, също със Су-25, се приземи Снежанка, а джуджета пристигнаха с граничен хеликоптер Agusta 109. На летището ги очакваха десетки нетърпеливи деца. Специалният..
"Всеки месец той ми дава част от парите, които е спечелил. Но ако имам нужда от още, само го питам!". Тя се казва Вилма и е на 25 години. Напуснала е работата си и сега си живее живота. Младите жени в Швеция все по-често правят това. Превръща се..
Дванадесетокласник от Националнато училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора майстори уникални човечета от желъди, клонки и клечици. Към “Чудатковцитв”, както ги нарича младият майстор се присъединяват и животинки,..
В деня на Свети Спиридон в България празнуват занаятчиите. А обущарите считат светеца за свой покровител. Причината – според преданието Свети Спиридон е бил обущар. Допреди петнадесетина години дюкянчетата на поправачи на обувки бяха както се казва на..
Двойка сурикати ще бъдат новите попълнения в Зоологическата градина в Стара Загора догодина. Атрактивните животни ще пристигнат от зоопарка в Пазарджик. Новодомците, които вече са тук от 7-и ноември, са три женски огърличести пекари и един мъжки кафяв..
Студентският живот през 2024 г. е вълнуващ, но и изпълнен със стрес, особено по време на сесия. Въпреки това, най-ценни за студентите са приятелствата, които създават: „Тези хора няма как да не останат в живота ми. Ние си помагаме взаимно, а..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net