Медицински център за доболнична медицинска помощ „Превенция – 2000“ ООД гр. Стара Загора започва извършването на прегледи за скрининг за диабет тип 2 сред групи от здраво население от област Стара Загора (хора над 18 години). Скринингът е в изпълнение на заложени дейности финансирани от Министерство на здравеопазването по Националната програма за профилактика на хронични неинфекциозни болести за 2024 г.
Прегледите ще бъдат извършвани от лекари ендокринолози на лица над 18 години, независимо от здравноосигурителния им статус и фамилната обремененост. Ще бъдат обхванати 165 души. Периодът на кампанията е до края на месец ноември 2024 г.
Основните хронични незаразни болести – сърдечно-съдови заболявания, злокачествени новообразувания, хронични белодробни болести и диабет са причина за 80 % от смъртните случаи в България. Извършването на профилактични прегледи е гаранция за постигане на по-добро здраве и качество на живот. Скринингът е профилактичен метод за установяване на разпространението на определен признак, симптом или заболяване сред групи от здрави хора.
В Медицински център за доболнична медицинска помощ „Проф. д-р Стоян Киркович“ ЕООД – Стара Загора започва извършването на прегледи за скрининг за белодробни, сърдечно-съдови заболявания, както и за злокачествени заболявания на дебелото черво с тест за окултни кръвоизливи. Прегледите са сред групи здрави хора от област Стара Загора. Те са в изпълнение на заложени дейности, финансирани от Министерство на здравеопазването по Националната програма за хронични неинфекциозни болести за 2024 г., съобщават от Регионална здравна инспекция – Стара Загора.
Прегледите ще бъдат извършвани от лекари по съответната специалност – пневмолози, кардиолози, хирурзи, гастроентеролози от медицинския център на лица, независимо от здравноосигурителния им статус и фамилната обремененост. Периодът на кампаниите е до края на месец ноември 2024 г.
Основните хронични незаразни болести – сърдечно-съдови заболявания, злокачествени новообразувания, хронични белодробни болести и диабет са причина за 80 % от смъртните случаи в България. Извършването на профилактични прегледи е гаранция за постигане на по-добро здраве и качество на живот. Скринингът е профилактичен метод за установяване на разпространението на определен признак, симптом или заболяване сред групи от здраво население.
· С прегледи за ранно откриване на хронични белодробни заболявания ще бъдат обхванати 170 лица над 40-годишна възраст, както здравноосигурени, така и без здравна осигуровка;
· С прегледи за ранно откриване на сърдечно-съдови заболявания ще бъдат обхванати 170 лица над 40-годишна възраст, както здравноосигурени, така и без здравна осигуровка;
· С прегледи за ранно откриване на злокачествени заболявания на ректосигмоидалната област с провеждане на тест за окултни кръвоизливи ще бъдат обхванати 195 лица над 18-годишна възраст, както здравноосигурени, така и без здравна осигуровка.
Профилактиката на онкологичните заболявания е насочена към ранно откриване на заболяването, преди пълното разгръщане на клиничната симптоматика и чрез ранно лечение да се постигне намаляване на тежките симптоми и хронифициране на заболяването.
Ракът на дебелото черво е на трето място по честота сред злокачествените заболявания и при двата пола. Профилактичното изследване за кръв във фекалиите е първа стъпка към предпазване от рак на дебелото черво и ректума. За самата проба е необходим фекален материал с големина на грахово зърно. Необходима е известна диетична подготовка преди подобно изследване. Минава се на така наречената бяла диета – мляко и млечни продукти. Избягва се консумацията на следните храни поне два дни преди теста: ряпа, цвекло, гъби, банани, грозде, пъпеш, ябълки, портокали, червени чушки, червено месо, броколи, карфиол, боб. Тези храни могат да са причина за фалшиво положителни резултати. Не се приемат медикаменти съдържащи мед и бисмут, както и аспирин и други нестероидни противовъзпалителни средства, както и хранителни добавки, съдържащи желязо или витамин С. Допуска се консумация на малки количества пилешко, пуешко месо или риба. Изследването не се провежда по време на менструация, както и при активно кървене от храносмилателния тракт, напр. при хемороиди.
Регионална здравна инспекция – Стара Загора отправя призив към желаещите старозагорци да се включат в прегледите за скрининг.
С 50% ще бъдат увеличени заплатите на лекарите и медицинския персонал в държавните психиатрични болници от 1 май. Необходимите 12,5 милиона лева ще се осигурят Министерство на финансите. Средната брутна заплата в психиатриите в момента е 1983..
Пристрастяването е заболяване, което се стреми да задоволи мозъка чрез определено поведение или употреба на вещества. Каквото и да е поведението или веществото, това, което се получава, е зависимост и загуба на контрол. Зависимият губи способността да..
Над 300 лекарства изчезват от българския пазар за последните две години като точната бройка само за 2024 е 152 медикамента, до които вече нямаме достъп. И нито един от тези медикаментите не е с преустановена доставка поради причини, свързани с..
Насилие и дискриминация усещат ежедневно онкоболните хорат в България. Затова Българска асоциация на хора с онкологични и други заболявания „Живот" в Хасково ще насочи работата си към превенция и информираност по темата. Дискриминацията може и да бъде..
Световният ден на здравето също се отбелязва на днешния 7 април . "Пожелавам на колегите си да бъдат все така ценени и вдъхновени от това, което правят и най-вече да бъдат мотивирани." - каза д-р Елена Стайкова- председател на Регионалната лекарска..
7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 година по инициатива на Световната здравна организация, а в България се чества и като Ден..
На 4 април празнуват психолозите в България. Датата е обявена за техен празник от 1995 година. По думите на Марина Грънчарова, председател на Управителния съвет на Сдружението на младите психолози в България "4 април", специалистите у нас са търсени..
Донорството на органи е жизненоважно за спасяването на човешки животи, но в България процесът среща предизвикателства. Според проучване на агенция „ТРЕНД“ 62% от българите одобряват донорството, но липсата на информираност и недоверието към..
Продължителната употреба на капки за нос води до привикване, предупреждава доц. д-р Петър Руев - специалист УНГ. Назалните спрейове помагат при хрема, но ако се използват повече от 10 дни, могат да причинят зависимост. „ Капките..
До 2070 г. хората ще страдат от по две алергични заболявания едновременно, прогнозираалерголога д-р Пламен Яковлиев. Според него, 21-ви век ще бъде „векът на алергиите“ заради нарастващото замърсяване и изкуствените вещества в околната среда...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net