Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли в Стара Загора център за лечение на инсулт

2
УМБАЛ "Проф. д-р Стоян Киркович" в Стара Загора.
Снимка: Радио Стара Загора

Стара Загора не попада сред градовете, в които ще бъдат изградени центрове за високотехнологично лечение на инсулт. Предвижда се stroke центрове (за спасяване от мозъчен инсулт) да заработят в три болници в София и по един в Пловдив, Варна и Плевен, заложени в Плана за възстановяване и устойчивост. Първоначално намеренията са центровете да са 10, но след последната актуализация през август са редуцирани до 6. Така пациентите от Стара Загора остават без животоспасяваща тромбектомия. Процедурата представлява отстраняване на съсирека в мозъка на човек чрез миниинвазивна хирургична интервенция и дава надежда за живот без увреждания.

Инсултът е спешно състояние, което изисква незабавна специализирана помощ. В сила е понятието „златен час“, в който пациентът да стигне до болница, да получи адекватна здравна грижа, за да се избегнат инвалидизация или смърт.

Според д-р Теодора Манолова – началник на Клиниката по нервни болести на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“, Стара Загора е пренебрегната, макар да е наложително създаването на stroke център. "В някои случаи е необходимо ендоваскуларно лечение с тромбектомия. Това лечение не е заложено за Стара Загора, а при значителен процент от случаите тромбектомията е единствената възможност", поясни тя и допусна липсата на обучени кадри като основна причина в Стара Загора да не бъде разкрит център за инсулт.  

Д-р Манолова обясни, че интравенозна тромболиза е препоръчително да се прави до 4 часа и половина от първите симптоми на инсулт, а за  тромбектомията стандартът е до шестия час от първите проявления на заболяването. 

Университетската болница в Стара Загора е на 7-мо място в страната по брой извършени тромболизи през миналата година.  За успешното прилагане на това съвременно лечение екипът на Клиниката по нервни болести получи признание от Европейската организация по инсулт (ЕSO) през 2023 г. 


УМБАЛ и Центърът за спешна медицинска помощ в Стара Загора първи у нас въведоха ранно оповестяване за инсулт в практиката си преди година с подкрепата на европейската инициатива Angels. Постигната е добра колаборация между невролозите и спешните екипи, които известяват за диагностициран с инсулт още докато го транспортират. Бързата реакция и съвместните усилия водят в много случаи до добър изход за пациента.
В Клиниката по нервни болести са лекувани около 500 пациенти с инсулт от областите Стара Загора, Ямбол и Сливен през 2023 г. 
У нас лечението на инсулт се поема от НЗОК. Процедурите тромболиза и тромбектомия са безплатни за пациентите. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Нарушеният контрол издава зависимостта към алкохола

Учени от университета в Лестър са открили оптималния начин да диагностицират алкохолна болест. Те са формулирали два въпроса, отговорът на които е категоричен знак за наличието или отсъствието на зависимост. Този метод се прилага активно в..

публикувано на 21.12.24 в 12:05

Бум на туберкулозата отчитат от Белодробната болница в Стара Загора

През 2024-та година в област Стара Загора има бум на случаите на туберкулоза в сравнение с предишните няколко години и драстично увеличение на новооткритите случаи и хоспитализирани пациенти. През втората половина на 2024-та година случаите са..

публикувано на 20.12.24 в 19:18

Община Стара Загора гарантира пари за инвитро процедури и догодина

Недоволство заради орязани пари за инвитро процедури в бюджета за догодина. За казуса сигнализираха от фондация "Искам бебе", които съобщават, че с с постановление на Министерския съвет от 22 ноември т.г. бюджетът за асистирана репродукция през 2025 г. се..

публикувано на 17.12.24 в 14:50

Харчим два пъти повече за лекарства от останалите страни в ЕС

Харчим повече за лекарства и по-малко за превенция и извънболнична помощ от ЕС. Това са най-общо изводите от последните данни на Евростат за разходите за здраве. В България те са спаднали до 7,7% от БВП през 2022 г., след значителния ръст по време на..

публикувано на 17.12.24 в 14:49

Безплатното изследване за рак на дебелото черво достигна до над 90 000 души

Само за три месеца Националната скринингова кампания за рак на дебелото черво на Фондация „Лъчезар Цоцорков“ достигна заложеното в Националния противораков план до 2027г. Безплатното изследване достигна до 93 318 души в 101 населени места в страната,..

публикувано на 17.12.24 в 14:44

Ограничават прекомерната употреба на антибиотици

С влизането в сила на електронните рецепти се затегна контролът при изписването на антибиотици и се ограничи техният прием от пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ общопрактикуващият лекар и..

публикувано на 14.12.24 в 12:05

Опасен ли е синдромът бърнаут?

Синдромът на бърнаут засяга не само професионалния ни живот, но и емоционалното ни здраве, особено в периоди на допълнителен стрес. Усложненията при бърнаут могат да бъдат много сериозни. Според Световната здравна организация 1,9 милиона смъртни..

публикувано на 10.12.24 в 14:31

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази на здравната система

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази негативно на здравната система в страната. Това коментира в медицинското предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ д-р Генка Пейчева от Управителния съвет на Български лекарски съюз. Тя добави, че..

публикувано на 07.12.24 в 12:05
Моника Маринова

Тарловите пациенти получиха финансиране за психологична помощ

Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..

публикувано на 03.12.24 в 15:57
Виолина Аита

Паник атаките са много повече от страх

Между 5 и 10% от населението в световен мащаб страдат от панически атаки, като 2-3 пъти по-често това са жени. А 2 до 3% от хората с панически атаки развиват паническо разстройство. Паник атаката е израз на внезапна и силна уплаха с тежки..

публикувано на 03.12.24 в 14:48